رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-26 09:42
تنظیم اندازه قلم

پ

2:07
کد خبر: 147714

هتک حیثیت در اینستاگرام با ایجاد صفحات جعلی

شخصی که با تصاویر دختران جوان صفحه اینستاگرام جعلی ایجاد می‌کرد دستگیر شد

رئيس پليس فتا استان خوزستان ضمن اشاره به معضلات فضای مجازی، از دستگيري متهم سابقه‌داري خبر داد که پس از شنيدن جواب منفي از دختر مورد علاقه اش  اقدام به ايجاد صفحه جعلي در شبکه‌های اجتماعی به نام وی کرده و تصاویر خصوصی او را منتشر کرده بود.

سرهنگ شاهين حسنوند رئيس پليس فتا استان خوزستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني پليس فتا اظهار کرد: خانمي با در دست داشتن مرجوعه قضايي به اين پليس مراجعه و مدعی شد شخصي ناشناس صفحه‌اي جعلي در شبکه اجتماعي اينستاگرام ساخته که در آن از عکس‌هاي شخصي و شماره تلفن همراه وی  سوءاستفاده کرده است، لذا رسیدگی به این موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

وی افزود: پس از ثبت اظهارات اين خانم پرونده مقدماتي تشکيل شده و در ختيار کارشناسان پليس فتا استان قرار گرفت. با بررسي‌هاي تخصصي انجام شده توسط کارشناسان پليس فتا و انجام اقدامات فني در فضاي مجازي، هويت متهم شناسايي و محل سکونت وي کشف گرديد. در ادامه با اخذ مجوز مقام قضايي و اعزام تيمي از مأموران پليس، متهم دستگير و براي تحقيقات در اختيار کارشناسان قرار گرفت.

اين مقام مسئول بيان کرد: متهم در ابتدا منکر بزه انتسابي شد اما پس از مشاهده ادله و شواهد انکار ناپذير لب به اعتراف گشود و به بزه ارتکابي اعتراف کرد و گفت: پس از اينکه در فضاي مجازي به شاکيه درخواست دوستي دادم و با جواب منفي وي مواجه شدم، از او کينه به دل گرفته و تصميم به تلافي گرفتم. سپس براي عملي کردن نقشه خودم، عکس‌هاي شاکيه را از روي حساب کاربري‌اش کپي کرده و صفحه‌اي با نام، عکس و شماره تلفن وي ايجاد نمودم. 

سرهنگ حسنوند ادامه داد: با بررسي سوابق متهم مشخص شد که اين فرد داراي سوابق قبلي نيز مي‌باشد و با شکايت تعدادي از قربانيان، پرونده‌هاي متعددي در مراجع قضايي دارد. اين متهم پس از آشنايي با دختران جوان، خواسته‌هاي شوم خود را مطرح مي‌کرد و در صورت دريافت پاسخ منفي، تصاويرشان را منتشر مي‌کرد.

اين مقام انتظامي بيان کرد: هتک حيثيت و انتشار تصاوير و فيلم‌هاي خصوصي در شبکه‌هاي اجتماعي يکي از شايع‌ترين جرائم حوزه فضاي مجازي مي‌باشد. اين موضوع، مشکلات و تبعات منفي فراواني براي قربانيان دارد که هوشياري شهروندان بخصوص بانوان را در زمان فعاليت در فضاي مجازي مي‌طلبد. خانواده‌ها نيز به فرزندان خود براي دوري از رفتارهاي پرخطر در فضاي مجازي موارد لازم را آموزش داده و در عين حال بر ارتباطات آنها در شبکه‌هاي اجتماعي نظارت کافي داشته باشند.

رئيس پليس فتا استان خوزستان در پایان عنوان کرد: همان‌گونه که در اين پرونده شاهد بوديم حتي عکس‌هاي حساب کاربري هم مي‌توانند مورد سوءاستفاده مجرمان سايبري قرار بگيرند. بنابراين شهروندان ضمن رعايت اصول حفظ و نگهداري اطلاعات خصوصي وعدم اشتراک گذاري آنها در فضاي مجازي، از نگهداري اين اطلاعات بر روي گوشي هوشمند و ارسال آنها براي ديگران در بستر شبکه‌هاي اجتماعي نيز به شدت خودداري کنند. 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط