رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-28 09:49
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 147742

انتشار اخبار جعلی کرونایی در فضای مجازی جرم است

اخبار جعلی

رئيس پليس فتا استان کرمان گفت: انتشار و بازنشر اخبار و کلیپ‌های کرونایی نادرست و جعلی در فضای مجازی، باعث ایجاد نگرانی در خانواده‌ها و تشویش اذهان عمومی خواهد شد.

پايگاه اطلاع‌رسانی پليس فتا:سرهنگ ستاد امين يادگار نژاد رئيس پليس فتا استان کرمان گفت: با گسترش شبکه‌های اجتماعی شاهد تبادل حجم زیادی از اخبار و اطلاعات در فضای مجازی هستیم که بخشی از آن‌ها به انتشار شایعات و اخبار جعلی و کذب اختصاص دارد. 

وی ادامه داد: بسیاری از اخبار بازنشر شده در فضای مجازی و بخصوص شبکه‌های اجتماعی، صرفاً جنبه طنز و اطلاع‌رسانی داشته و هدف مجرمانه و خاصی پشت آن وجود ندارد.

این مقام مسئول به انتشار اخبار با اهداف مجرمانه و تخریبی اشاره کرد و گفت: برخی از سودجویان سایبری اخباری هدفمند را با اهداف خاص تهیه و در فضای مجازی منتشر می‌کنند.

وی افزود: تخریب افراد و مسئولین، انتشار اخبار کذب، تشویش اذهان عمومی، بر هم زدن امنیت و آسایش هم‌وطنان ازجمله مهم‌ترین اهداف سودجویان سایبری می‌باشد.

سرهنگ یادگار نژاد ادامه داد: بسیاری از کاربران بدون در نظر گرفتن صحت اخبار دریافتی، تنها به دنبال اطلاع‌رسانی سریع بوده و تصور می‌کنند همواره باید اخبار را به‌سرعت به دوستان و آشنایان خود منتقل کنند.

وی تأکید کرد: ازآنجایی‌که برخی از این اخبار با اهداف خاص تهیه‌شده‌اند لذا انتشار آن‌ها می‌تواند زمینه ایجاد جوی روانی و منفی در جامعه را فراهم آورد. بنابراین هم‌وطنان گرامی باید به این نکته دقت و توجه داشته باشند.

وی افزود: با توجه به شرایط به وجود آمده و گسترش ویروس کرونا در سطح کشور لذا شاهد انتشار اخبار گوناگون در این خصوص هستیم که برخی از افراد مغرضانه یا بدون غرض اقدام به بازنشر اخبار منتشرشده نموده که بر اساس ماده 746 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی "هر کس به‌قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به‌وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد"  مجرم بوده و باید در مقابل مقام قضایی پاسخگوی فعالیت‌های انجام‌ شده باشند.

رئيس پليس فتا استان کرمان تأکید کرد: هم‌وطنان گرامی قبل از انتشار هرگونه محتوا نسبت به اصالت‌سنجی و اعتبار آن اطمینان حاصل کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط