رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-02-06 10:05
تنظیم اندازه قلم

پ

1:57
کد خبر: 147839

انتشار تصاویر خصوصی به قصد انتقام

اینستاگرام

رئیس پلیس فتا استان فارس با اشاره به اینکه انتقام جویی در فضای مجازی همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: کاربران آگاه باشند که انتشار تصاویر خصوصی در شبکه‌های اجتماعی زمینه را برای سوء استفاده افراد فرصت طلب فراهم می‌کند.

 پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌: سرهنگ حشمت سلیمانی رئیس پلیس فتا استان فارس در تشریح این خبر گفت: در پی مراجعه خانمی 18 ساله به این پلیس با در دست داشتن مرجوعه قضایى و درخواست رسیدگى به شکوائیه خود مبنى بر انتشار تصاویر خصوصی او در شبکه اجتماعی اینستاگرام که موجب در خطر بودن ابرو و سلب آسایش وی شده است موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: شاکیه در تحقیقات اولیه خود عنوان کرد مدتی قبل شخص ناشناسی در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام تعدادی از تصاویر خصوص ام را به قصد تهدید و سلب آسایش برایم ارسال کرد .

سرهنگ سلیمانی تصریح کرد: پس از بررسی‌های فنی و تخصصی و با انجام اقدامات فنی پلیسی متهم شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر و جهت تحقیقات تکمیلی به این پلیس منتقل شد.

وی با اشاره به پیگیری مستمر و پی‌جویی‌های فنی و پلیسی کارشناسان افزود: متهم که همکلاسی دانشگاهی شاکیه بود پس از انجام بازجویی‌های فنی و ارائه مستندات متهم به بزه خود اعتراف و انگیزه خود را انتقام جویی از شاکیه عنوان کرد و گفت: با شاکیه در دانشگاه آشنا و از ایشان خواستگاری نمودم ولی ایشان جواب منفی داد و این موضوع باعث شد که دست به چنین کاری بزنم که از این اقدام، خیلی پشیمانم.

این مقام سایبری به کاربران هشدار داد و گفت: سوء استفاده از فیلم و عکس‌های خصوصی و خانوادگی دیگران یکی از شایع ترین جرایمی است که این روزها موضوع پرونده‌های پلیس فتا را تشکیل می دهد، انتشار فیلم و تصاویر خصوصی دیگران، بدون رضایت آن‌ها‌، اغلب موجب هتک حرمت افراد شده است و باعث جریحه‌دار شدن اعتماد آن‌ها شده است لذا هرگونه مزاحمت و انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی افراد در فضای سایبری برابر ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای جرم محسوب شده و قانون گذار برای آن مجازات تعیین کرده است .

وی در ادامه به شهروندان گفت: کاربران مراقب گوشی هوشمند خود که اطلاعات مهم و خصوصی‌شان را بر روی آن‌ها ذخیره نموده اند باشند و نکات امنیتی را همواره رعایت کنند.

این مقام مسئول بیان داشت‌: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش های مردمی بوده و همچنین کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت کنند ، همچنین شماره تماس 07121827805 به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در سراسر استان است.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط