رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-02-09 12:34
تنظیم اندازه قلم

پ

2:29
کد خبر: 147895

کلاهبرداری سایبری با شگرد جذب کمک‌های مردمی

..

رئیس پلیس فتا استان بوشهر از کلاهبرداری با ترفند جذب کمک‌های مردمی خبر داد و گفت: هموطنان نذورات خود را از طریق سایت‌ها و مؤسسات معتبر که از طریق رسانه ملی اعلام می‌شود پرداخت کنند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ "مهدی قاسمی" رئیس پلیس فتا بوشهر در این خصوص گفت: در این ایام خاص که به‌علت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا ویروس ،یکسری مشاغل تعطیل بوده و افراد بیشتری نیازمند دریافت کمک‌های مردمی هستند ،قطعاً اهمیت این اقدام خیرخواهانه مردمی نیز بیشتر می شود و از طرفی در ماه رمضان نیز بر حسب اعتقادات پاک و دینی مسلمانان ،پرداخت نذورات و کمک به ایتام و مستضعفین ،افزایش پیدا می کند.

سرهنگ قاسمی افزود : متأسفانه حسب سوابق سالیان قبل و حتی همین روزها ،شاهد هستیم که برخی افراد سودجو از احساسات پاک و معنوی مردم روزه‌داری که کمک‌های نقدی خود را به جهت سهولت در دسترسی بصورت اینترنتی به حساب‌های معرفی شده واریز می نمایند ، در این شرایط سوء‌استفاده نموده و اقدامات مجرمانه خود را به شکل‌های مختلف عملی می‌کنند. 

وی  ادامه داد : شهروندان در صورت امکان به‌صورت حضوری کمک‌ها و نذورات نقدی خود را به نیازمندان و یا مؤسسات خیریه تحویل دهند ولی اگر قصد دارند از طریق اینترنتی اینکار را انجام دهند ، برای اطلاع از آدرس صحیح اینترنتی  ارگان ها و مؤسسات مذکور ،به خبرگزاری‌های معتبر خصوصاً اطلاع‌رسانی صدا و سیما توجه کنند . 

رئیس پلیس فتا استان بوشهر بیان داشت : مجرمان سایبری با راه‌اندازی سایت‌های اینترنتی جعلی و سوءاستفاده از عناوین و مشخصات سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط نظیر کمیته امداد ، بهزیستی و مؤسسات خیریه که مورد اعتماد مردم هستند ،اطلاعات حساب افراد را کپی می‌کنند و موجودی حساب آنها را به‌سرقت می‌برند.

وی ادامه داد : جهت واریز اینترنتی مبالغ به  حساب مؤسسات خیریه اعم از کمیته امداد ، بهزیستی برای کمک‌های نوع‌دوستانه ، شخصاً آدرس سایت های معتبر اصلی آن ارگان در قسمت آدرس بار (Address bar) مرورگر اینترنتی تایپ نموده و از باز کردن لینک‌هایی که در سایت‌های مختلف یا در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ  شده خودداری کنند . 

سرهنگ قاسمی با تأکید بر اینکه پلیس فتا شبانه روز تلاش می‌نماید در جهت ایمن سازی فضای سایبر اقدامات خود را ارتقاء بخشد ولی به علت گستردگی حوزه های مختلف این فضا، تحقق این مهم نیازمند همکاری و تعامل و همراهی مردم است ، در این خصوص توصیه کرد: هنگام واریز کمک‌های نقدی و یا هرگونه عملیات پرداخت اینترنتی ،حتماً از رمز دوم پویا و یکبار مصرف استفاده کنید . 

رئیس پلیس فتا بوشهر خاطرنشان کرد: تعداد دیگری از مجرمین با انتشار تصاویر افراد بی‌خانمان یا کودکان بیمار در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان یا ایجاد صفحات اینترنتی، احساسات انسان‌دوستانه مردم را تحریک نموده و شماره حساب شخصی خود را به‌عنوان فرد بیمار و نیازمند معرفی و از این طریق اقدام به کلاهبرداری می کنند . 

شایان ذکر است، پلیس فتا به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات و شکایات خود را در خصوص این گونه مؤسسات از طریق مراجع قضایی طرح شکایت کنند تا توسط پلیس فتا موضوع رسیدگی شود و یا با استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با ما در ارتباط باشند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط