رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

سوء استفاده با عنوان کمک به نیازمندان و افراد بی بضاعت

1399-02-14 10:26
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 147988

پلیس فتا استان گلستان :

سوء استفاده با عنوان کمک به نیازمندان و افراد بی بضاعت

کلاهبرداری

رئیس پلیس فتا استان گلستان از هموطنان خواست در خصوص شماره حساب های اعلامی در فضای مجازی برای کمک به نیازمندان، تحقیقات لازم را انجام دهند و جهت پرداخت کمک های مالی، از طریق موسسات خیریه مجاز که از طریق رسانه های ملی و خبرگزاری های رسمی اعلام می شود، اقدام کنند.

 پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ ابراهیم پرسا؛ رئیس پلیس فتا گلستان در تشریح این خبر اظهار داشت:همزمان با فراهم شدن زیرساخت های لازم و  خدمات غیر حضوری در بستر اینترنت ، امروزه شاهدآن هستیم که اکثر شهروندان، نیازمندی های روزانه خود را از طریق فضای مجازی تامین می کنند.

وی افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونـا و توصیه ای که نهادهای متولی در خصوص ماندن در خانه می کنند و با توجه به  افـزایش تعـامـلات مجـازی و خریدهای اینترنتی، متاسفانه برخی از شهروندان در خصوص آسیب ها و پیچیدگی های فضای مجازی دانش و آگاهی چندانی ندارند و در دام کلاهبرداران سایبری گرفتار می شوند و اطلاعات و موجودی حساب بانکی آنها به سرقت رفته و مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

این مقام مسئول گفت: در ایام ماه مبارک رمضان برخی از سودجویان، با هدف کسب درآمد نامشروع، سایت هایی جعلی  با نام موسسات خیریه و نهادهای دولتی طراحی می کنند و یا کانال یا صفحه ای با هویت های افراد مشهور و سرشناس ایجاد می کنند و اقدام به تبلیغ و جمع آوری نذورات و کمک های مردمی برای نیازمندان و بیماران بی بضاعت می کنند و از این طریق با هدایت افراد به سمت درگاه های جعلی فیشینگ، اطلاعات بانکی و کلیه موجودی حساب آنان را خالی می کنند.

اين مقام انتظامي یادآور شد: در این خصوص توصیه می کنیم شهروندان عزیز بررسی های لازم برای صحت  شماره حساب های اعلامی در فضای مجازی را انجام دهند وپرداخت کمک های مالی از طریق موسسات خیریه مجاز و شناخته شده ای که رسانه های ملی و خبرگزاری های رسمی اعلام می کنند صورت پذیرد تا از این طریق به دست افراد نیازمند برسد.

سرهنگ پرسا گفت: از سوی دیگر، از کاربران خواستاریم  در خصوص درج آگهی های دروغین فروش کالاها و اقلام بهداشتی و برخی نیازمندی های عمومی در سایت ها و اپلیکیشن های تبلیغاتی  نظیر شیپور و دیوار هوشیار باشند زیرا مواردی گزارش شده که کالای تبلیغ شده در این سایت ها، اصلا ماهیت فیزیکی نداشته  و یا فاقد کیفیت لازم بوده و یا پس از واریز مبلغ بیعانه، برای رزرو آن کالا ، اشخاص کلاهبردار، پاسخگوی تلفن همراه خود نبوده اند.

این مقام انتظامی به شهروندان توصیه کرد: قبل از واریز هزینه خرید به حساب افراد ناشناس، کالای مورد نظر حتما به رویت شخص خریدار برسد و از کیفیت و موجودیت کالا مطمئن بشوند و یا در زمان پرداخت اینترنتی ، حتما از اصالت درگاه بانکی مطمئن شوند که جعلی نباشد.

رئیس پلیس فتا استان گلستان  ضمن توصیه به کاربران برای افزایش سواد رسانه ای، تصریح کرد:سایت پلیس فتـا، به آدرس www.cyberpolice.ir  ، دریچه ارتباطی با شهروندان است و  هم میهنان می توانند برای دریافت اطلاعات، هشدارها و توصیه‌های پلیس فتـا ، به این سایت مراجعه کرده در صورت مشاهده هر گونه موارد مشکوک ، گزارش خود را در بخش مرکز امـداد و فوریت‌های سایبـری این سایت، به ثبت برسانند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید