رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-02-15 08:03
تنظیم اندازه قلم

پ

3:07
کد خبر: 147997

مراقب کلاهبردارانی که تظاهر می کنند رابط سازمان بهداشت جهانی هستند، باشید.

سازمان بهداشت جهانی

این روزها، هکرها و کلاهبرداران سایبری از بیماری همه‌گیر ویروس کوید 19 استفاده می‌کنند و با ارسال ایمیل جعلی و پیام ­هایی در واتس ­اَپ سعی در فریب کاربران برای کلیک و باز نمودن لینک­ ها و پیوست­ های ارسالی خود دارند، که با کلیک و باز کردن آن، نام کاربری و رمرز عبور کاربران را نشان می­ دهد، که این می‌تواند برای سرقت پول یا اطلاعات حساس استفاده شود. به همین دلیل، در صورتیکه فرد یا سازمانی از طرف سازمان بهداشت جهانی(WHO) به شما پیامی ارسال کند یا تماسی گرفته باشد، قبل از پاسخگویی، درستی آن را بررسی کنید.

توصیه­ های سازمان بهداشت جهانی:

  • برای دسترسی به اطلاعات ایمن، هرگز نام کاربری یا رمز عبور از شما سؤال نشود.
  • هرگز پیوست­هایی را که درخواست نکرده­ اید، از طریق ایمیل ارسال نشود..
  • هرگز سؤال نشود که به پیوندی خارج از www.who.int مراجعه کنید.
  • هرگز برای درخواست شغل، ثبت نام برای شرکت در کنفرانس­ها یا رزرو هتل پولی پرداخت نکنید.
  • هرگز قرعه­ کشی انجام ندهید، جوایز کمک­های مالی، گواهی نامه یا بوجه را از طریق ایمیل ارائه نشود.

تنها درخواست کمک مالی که سازمان بهداشت جهانی با توجه به شرایط موجود صادر کرده است، مربوط به پاسخگویی همبستگی کوید 19 است که به قسمت زیر پیوند دارد. هرگونه درخواست دیگر برای تامین بودجه یا کمک­های مالی که در ظاهر از جانب سازمان بهداشت جهانی باشد، کلاهبرداری است.

­COVID-19 Solidarity Response Fund

توجه داشته باشید که مجرمان برای کلاهبرداری­ های خود از ایمیل، وب سایت­ ها، تماس­ های تلفنی، پیام‌های متنی و حتی پیام­ های فکس استفاده می­کنند. برای اطمینان از تایید درستی پیام یا تماس از جانب سازمان بهداشت جهانی، دو گزینه پیش روی شما قرار دارد.

ارتباط مستقیم با سازمان بهداشت جهانی

گزارش کلاهبرداری مشکوک از طرق مراجعه به Report a scam

فیشینگ: ایمیل­ های مخرب و پیام­هایی است که در ظاهر از جانب سازمان بهداشت جهانی منتشر شده، اما تلاش برای به دست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و مانند اینها از طریق وبگاه‌های جعلی و آدرس ایمیل است.

سازمان بهداشت جهانی هشدار می­ دهد: دریافت پیام­ های ایمیل مشکوک، تلاش کلاهبرداران برای سوء استفاده از فوریت­های کوید 19 است. این اقدام، کلاهبرداری یا فیشینگ نامیده می­شود. در ابتدا، اینگونه به نظر می­رسد که این نامه ­های الکترونیکی از جانب سازمان بهداشت جهانی است که از شما می­خواهد: 

  • اطاعات حساس مانند نام کاربری یا گذرواژه را وارد کنید.
  •  روی لینک مخرب کلیک کنید.
  • یک علاقمندی مخرب را باز کنید.

با استفاده از این روش­ ها، مجرمان سایبری می­توانند بدافزارها را نصب کرده یا اطلاعات حساس را سرقت کنند. 

راه های پیشگیری از فیشینگ

1. بررسی آدرس ایمیل فرستنده 

مطمئن شوید که فرستنده دارای آدرس ایمیلی مانند  persion@who.int است. به عنوان مثال، سازمان بهداشت جهانی از آدرس­ هایی که پایان آن­ها با @who.com ،  @who.org یا @who-safety.org تمام می­ شود، اقدام به ارسال پیام نمی­ کند.

2. بررسی پیوند قبل از کلیلک بر روی آن

مطمئن شود که پیوند با http:‎//www.who.int ، شروع می­ شود. با این وجود برای پیشگیری از افتادن در دام کلاهبرداران سایبری، بهتر است با وارد کردن http:‎//www.who.int در مرورگر خود، به صورت مستقیم به وب سایت سازمان بهداشت جهانی مراجعه کنید.

3. مراقبت در هنگام تهیة اطلاعات شخصی

 همیشه در نظر داشته باشید که چرا باید کسی به دنبال اطلاعات شخصی شما باشد، در حالی که هیچ دلیلی وجود ندارد که کسی برای دسترسی به اطلاعات عمومی به نام کاربری و رمز عبور شما نیاز داشته باشد.

4. پرهیز از عجله یا تحت فشار قرار گرفتن در پاسخگویی به درخواست­ ها

مجرمان سایبری از موارد ضروری مانند بیماری کوید 19 که همه گیر شده، استفاده می­ کنند، تا با احساساتی کردن کاربران آن­ها را به تصمیم­گیری سریع و عجولانه ترغیب کنند. همیشه برای پیام­ هایی که در رابطه با درخواست اطلاعات شخصی شما است و این که آیا این درخواست، معقول بوده و ضرری را متوجه شما نمی­ کند، زمان صرف کرده و پرس و جو کنید.

5. خویشتنداری و عدم وحشت در صورت ارسال اطلاعات مهم در تماس­ ها

اگر فکر می­ کنید داده­های مهمی مانند نام کاربری و رمز عبور خود را به مجرمان سایبری داده­ اید، بلافاصله در هر سایتی که از آن استفاده کرده­ اید، اعتبار خود را تغییر دهید.

6. در صورت مشاهده هرگونه کلاهبرداری سایبری، آن را گزارش دهید.

 

مترجم: فرحناز اسکندرلو

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط