رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-02-23 12:46
تنظیم اندازه قلم

پ

3:02
کد خبر: 148207

کلاهبرداری و فیشینگ با ترفند سایت‌های درج آگهی

فیشینگ

سرپرست پلیس فتا استان مازندران از شناسایی و دستگیری جوانی که با استفاده از سایتهای درج آگهی مانند شیپور و دیوار اقدام به برداشت از حساب شهروندان می‌نمود، خبرداد.

سرهنگ دوم سامع خورشاد سرپرست پلیس فتا استان مازندران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس در تشریح این خبر اعلام کرد: در فروردين ماه سال جاري تعداد چهار فقره مرجوعه قضایی با موضوع برداشت از حساب بانکي اشخاص به اين پليس واصل که به اتفاق اعلام داشتند در سايت شيپور و ديوار اقدام به ثبت و درج آگهي کرده اند و پيامکي حاوي يک لينک پرداخت از شماره با مضمون "آگهي شما با موفقيت ثبت شد و در ادامه عنوان شده جهت پاک نشدن آگهي به سايت ذيل مراجعه نمائيد" براي آنان ارسال گرديد. لذا شهروندان با مراجعه به درگاه پرداخت جعلی، اطلاعات حساب بانکي خود را وارد و بعد از چند ساعت مبلغ 60/000/000 ريال از حسابشان برداشت شده است . 

این مقام انتظامی افزود: با توجه به اهميت موضوع با تشکيل تيم عملياتي با انجام اقدامات فني و اطلاعاتي مشخص شد مبالغ برداشتي از حساب شکات به شماره کارت هاي معلومی واريز و سپس در سطح یکی از شهرستانهای استان تهران از طريق دستگاه خودپرداز و Pos برداشت مي گردد.

سرهنگ‌ دوم خورشاد اشاره کرد: با انجام اقدامات اطلاعاتي بر روي خطوط مذکور مشخص گرديد شماره‌هاي فوق در اختيار شخصي به هويت معلوم ساکن استان تهران مي باشد. لذا با هماهنگي مرجع قضائي کارشناسان اين پليس به آن شهرستان مراجعه کردند و با همکاري پليس فتا آن شهر متهم فوق در محل سکونت خود دستگير و در بازرسي از منزل وي تعداد سه عدد گوشي تلفن همراه و 6 فقره کارت عابربانک و 10 عدد سيمکارت مربوط به اپراتورهاي مختلف و يک عدد خودرو پراید متعلق به متهم که از طريق اين کار بدست آمده بود مورد توقیف قرار گرفت .

وی افزود: در تحقيقات بعمل آمده متهم ضمن اقرار به جرم خود گفت از دي ماه سال 1398 از طريق کانال هاي تلگرامي فعال در حوزه جعل صفحات بانکی (فيشينگ) با نحوه پولشوئي حساب هاي بانکي آشنا شدم و با راه اندازي کانال تلگرامي ،اقدام به آموزش نحوه پولشوئي و ارسال اطلاعات حساب بانکي اشخاص مي کردم . 

سرپرست پلیس فتا استان مازندران بیان داشت : متهم در ادامه اعترافاتش اقرار کرد از ابتداي سال جاري با شيوه و شگرد ارسال پيامک از طريق خطوط در اختيار براي اشخاصي که در سايت هاي ديوار و شيپور اقدام به ثبت آگهي کرده‌اند و به بهانه ثبت آگهي و عدم حذف شدن، کاربران را به درگاه هاي جعلي که تهيه کرده بودند هدايت می کردم و سپس با اخذ اطلاعات حساب بانکي آنان اقدام به برداشت از حسابشان مي کردم .

این مقام مسئول ادامه داد : متهم افزود سپس مبالغ سرقتي را به کارت‌هایي که از افراد معتاد در سطح شهر شهريار تهيه  کرده بود واريز و با مراجع به دستگاه خودپرداز و فروشگاه هاي سطح شهر اقدام به نقد نمودن وجوه مي کرد ،همچنين با بررسي گوشي هاي تلفن همراه متهم مشخص شد علاوه بر ارسال پيامک از طريق خطوط در اختيار به اشخاصي که اقدام به ثبت آگهي در سايت ديوار کرده اند متهم اکانتي را بعنوان پشتيباني سايت ديوار در تلگرام ايجاد و از طريق تلگرام نيز به کاربراني که اقدام به ثبت آگهي در سايت ديوار نموده اند پيام ارسال مي کرد همچنين علاوه بر شيوه و شگرد فوق الذکر انواع درگاه‌هاي بانکي با عناوين صيغه يابي،سبد کالا، طرح حمايتي دولت در گوشي تلفن همراه متهم کشف و شناسائي شد .

سرپرست پلیس فتا استان مازندران در انتها ، از کاربران درخواست داریم با توجه به راه‌اندازی سامانه‌های رمز پویا همچنان مراقب سایت های جعلی و فیشینگ باشند و در صورت برخورد با محتوای مشکوک و مجرمانه با مراجعه به سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir  در قسمت مرکز فوریتهای سایبری به همکاران ما گزارش دهند تا برخورد قانونی با گردانندگان این سایت ها و صفحات اجتماعی صورت بگیرد.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط