رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

آگاهی و سواد سایبری لازمه فعالیت در فضای مجازی است

1399-02-24 10:34
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 148218

رئیس پلیس فتا گلستان؛

آگاهی و سواد سایبری لازمه فعالیت در فضای مجازی است

فضای مجازی

رئیس پلیس فتا استان گلستان گفت: سهل انگاری و ساده انگاری کاربران، اعتماد بی‌جا به هویت‌های مجازی،عدم رعایت نکات ایمنی و عدم آگاهی و نداشتن تسلط کافی در این حوزه، مهم‌ترین علل وقوع جرايم فضای مجازی می‌باشد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ ابراهیم پرسا رئیس پلیس فتا استان گلستان اظهار کرد: بیشترین قربانیان کلاهبرداری و هتک حیثیت در فضای مجازی افرادی هستند که به راحتی به دیگران اعتماد کرده و اطلاعات مهم و خصوصی خود را در این فضا انتشار داده و در دسترس دیگران می‌گذارند.

وی افزود:کاربران می‌بایست از اعتماد بی‌جا به مخاطبان خودداری نموده و تصاویر خانوادگی‌شان را در حافظه تجهیزات هوشمند و رایانه‌ها نگهداری نکنند و برای نگهداری اطلاعات، از حافظه خارجی(هارد اکسترنال) که قابلیت رمزگذاری دارد، استفاده کنند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه سهل انگاری و ساده انگاری کاربران، عدم رعایت نکات ایمنی و نداشتن تسلط کافی در این حوزه از علل وقوع جرايم موجود در فضای مجازی بوده است، یادآور شد: لذا لازمه بهره‌گيري صحيح از فضاي مجازي رعايت الزامات ایمني و قانوني تعيين شده و افزایش سواد رسانه‌ای و بالا بردن دانش و آگاهی کاربران می‌باشد تا به راحتی در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند.

سرهنگ پرسا در توصیه به شهروندان گفت: شهروندان عزيز از انتشار اسناد و مدارك هويتي و اطلاعات شخصي خود  خصوصا در فضای مجازی جدا اجتناب نموده و در این فضا به كسي توهين نكنند و مطالب خارج از عرف و غيرقانوني را منتشر نكنند و اخبار و اطلاعات مورد نیاز خود را از منابع معتبر و رسمي دريافت كنند و  از رجوع به منابع نامعتبركه محتواي  قابل اعتمادي  ندارند، خودداري كنند.

رئیس پلیس فتا استان گلستان ضمن توصیه به کاربران برای افزایش سواد رسانه‌ای، تصریح کرد: سایت پلیس فتـا، به آدرس www.cyberpolice.ir، دریچه ارتباطی با شهروندان است و هم میهنان می‌توانند برای دریافت اطلاعات، هشدارها و توصیه‌های پلیس فتـا، به این سایت مراجعه کرده و در صورت مشاهده هر گونه موارد مشکوک، گزارش خود را در بخش مرکز امـداد و فوریت‌های سایبـری این سایت، به ثبت برسانند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید