رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-02-25 09:25
تنظیم اندازه قلم

پ

2:18
کد خبر: 148233

یک گروه هکری داده های سرقت شده از 11 شرکت را در وب تاریک به نمایش گذاشت

عکس

اخیرا یک گروه هکری ماهر به نام shiny hunters اقدام به فروش اطلاعات چندین میلیون کاربر نمود.

یک گروه هکری داده های سرقت شده حاوی اطلاعات تقریبی 73 میلیون کاربر را که از 11 شرکت مختلف به سرقت برده بود در پایگاهی در وب تاریک به نمایش گذاشت.
در هفته گذشته یک گروه هکری ماهر به نام مستعار "Shiny Hunters" اقدام به فروش اطلاعات بانکی سرقت شده از چندین میلیون نفر نمود.
این موضوع در آخر هفته گذشته از آنجا شروع شد که اولین هدف آن گروه هکری سایت توکوپدیا بوده است. این سایت از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی اندونزی است، جایی که اطلاعات ده ها میلیون کاربر سرقت شده است. 
پس از آنکه شاینی هانترز اقدام به فروش اطلاعات بیش از 22 میلیون کاربر از سایت علمی Unacademy که یکی از بزرگترین سیستم عامل های یادگیری در هند است، نمود، مسئولین این سایت پس از تماس با بلپینگ کامپیوتر بیانیه ای تحت عنوان نقض حریم و اطلاعات آن شرکت منتشر کرد.
شاینی هانترز ادعا کرد که سایت گیت هاب را هم هک کرده اند و به فاش کردن پرونده های آن اقدام نموده اند.

1.png

Microsoft GitHub account​

البته شرکت مایکروسافت به هیچ عنوان اعتراف نکرد که سایت گیتهابش هک شده است، آنها به بلیپینگ کامپیوتر گفتند که اطلاعات فقط برای کارمندان خاصی از شرکت مایکروسافت قابل دسترسی است.
شرکت اطلاعات سایبری زیرو فاکس اعلام کرد که گروه هکری شاینی هانترز اقدام به فروش پایگاه داده شرکت غذایی هوم چف، شرکت چاپ عکس چت بوکس و سایت خبری آموزشی Chronicle.com نموده اند.

2.jpg

همراه سه بانک اطلاعاتی ترکیبی در مجموع 26 میلیون اکانت با قیمت های مختلف به فروش رسید که برای هر بانک اطلاعاتی بین هزار پانصد تا دوهزار پانصد دلار قیمت تعیین شده است.
بلافاصله پس از اینکه شرکت چت بوکس متوجه هک شدن بانک اطلاعاتی خود شد، شروع به ارسال اعلان دسترسی غیر مجاز به همه کاربران خود جهت اگاهی نمود.

شرکت اطلاعات سایبری کایبل به بلیپینگ کامپیوتر گفته است که تیم Shiny Hunters اقدام به دسترسی غیر مجاز به چندین شرکت دیگر و فروش اطلاعات آنها در وب تاریک نموده است.

4.png

از نمونه اطلاعات سرقت شده کاربران که توسط BleepingComputer مشاهده شده است.

3_0.jpg

نمونه فاش شده از اطلاعات سرقت شده از یک کاربر

پس از مشخص شدن این روش هک و فروش اطلاعات، شرکت بلیپینگ کامپیوتر به منظور آگاه سازی در مورد فروش اطلاعات پایگاه داده ها با شرکت های تحت تاثیر تماس گرفت.
برای ایمنی، چنان چه شما در هر یک از سایت های ذکر شده بالا، حساب کاربری دارید، توصیه می‌شود که نام کاربری خود را تغییر داده و رمزی بسیار قوی برای آن لحاظ کنید به طوری که هیچ کدام قابل حدس زدن نباشند، همچنین از یک رمز در تمامی سیستم های کاربری تان استفاده نکنید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط