رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

مراقب مجرمان سایبری در طرح گلریزان مجازی باشید

1399-02-28 10:47
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 148278

رئیس پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد هشدار داد:

مراقب مجرمان سایبری در طرح گلریزان مجازی باشید

زندانیان جرایم غیرعمد

رئیس پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با آغاز طرح گلریزان مجازی برای زندانیان جرایم غیرعمد در سطح استان شاهد فعالیت کلاهبردارن سایبری در کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی هستیم که تلاش دارند با سوءاستفاده از این طرح از شهروندان کلاهبرداری کنند. 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : سرهنگ روح‌اله شهبازی‌پور رئیس پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به اینکه امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا طرح گلریزان زندانیان جرایم غیرعمد در استان با حضور خیرین برگزار نخواهد ‌شد، مشارکت و کمک‌های خیرین برای آزادی زندانیان اینگونه جرایم به صورت مجازی خواهد بود.

وی افزود: درچنین شرایطی افرادی سودجو و کلاهبردار با سوءاستفاده از موقعیت پیش‌آمده ضمن ایجاد کانال‌ها، گروه‌ها و صفحات جعلی و تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی با عناوین فریبنده و قراردادن شماره حساب و نشانی جعلی سعی در جلب اعتماد و کلاهبرداری از خیرین را دارند.

این مقام مسئول با اشاره به برخی از پرونده‌های تشکیل ‌شده در این حوزه گفت: مجرمان سایبری با ایجاد گروه و کانال‌های جعلی برای جمع‌آوری کمک‌های خیرین به زندانیان، از حس همدلی و انسان دوستانه هم‌وطنان سوءاستفاده کرده و برای کمک کردن به زندانیان، شهروندان را به صفحات جعلی بانکی(فیشینگ)، یا واریز به حساب‌های غیرمرتبط هدایت می‌کنند.

این مقام انتظامی تاکید کرد: شهروندان هرگز فریب این‌گونه آگهی‌ها را نخورند و برای هرگونه كمك نقدي خود، فقط از طریق ارگان‌های ذی‌صلاح اقدام کرده و از پرداخت‌های اینترنتی در درگاه‌های مشکوک یا واریز وجه به حساب افراد ناشناس جدا" خودداری کنند.

سرهنگ شهبازی‌پور ادامه داد: در این راستا ستاد دیه قوه قضایه به عنوان نهاد یاری‌رسان اقدام به جمع‌آوری کمک‌های خیرین می‌نمایند. که با مراجعه به سایت اینترنتی این مراکز می‌توانید نسبت به پرداخت‌های الکترونیکی اقدام نمایید.

رئیس پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد به همو‌طنان توصیه کرد: به‌هیچ وجه به کانال‌ها و گروه‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی جهت کمک مالی به زندانیان فعالیت دارند اعتماد و اطمینان نکنند و فقط از طریق درگاه‌هایی که از طریق رسانه ملی و سایت‌های معتبر اعلام می‌شود، اقدام به واریز وجه برای امور خیرانه کنند.

سرهنگ شهبازی‌پور خاطر‌نشان کرد: شهروندان در صورت مشاهده و یا بروز هرگونه مشکل سریعاً آن را از طریق وب‌سایت پلیس فتا به آدرسwww.Cyberpolice.ir  لینک مرکز فوریت‌های سایبری با ما در میان بگذارند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید