رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-03-06 11:29
تنظیم اندازه قلم

پ

1:21
کد خبر: 148356

داده‌های شخصی 12 میلیون کاربر فیس‌بوک در بستر اینترنت در معرض افشاء هستند

001

این نشت پس‌ازآن رخ داد كه یك سرور Elasticsearch با پیكربندی اشتباه داده‌های کاربران فیس‌بوک را درگیر یك نقض قبلی كرد.

چند سال گذشته،فیس‌بوک درگیر بحث و گفتگوهای مختلفی است از تسلط شبکه اجتماعی از طریق اینترنت گرفته تا رسوایی‌هایی نظیر Cambridge Analytica در سال 2018.فراموش نکنید که فقط چند هفته پیش یک هکر پیدا شد که اطلاعات شخصی،267 میلیون کاربر فیس‌بوک را می‌فروخت.
برای مقابله با این هکرها،این شرکت ادعا می‌کند اقدامات خاصی را انجام می‌دهد اما بااین‌وجود،این نقص موجود بوده وهمچنان به وقوع می‌پیوندد.آخرین مورد در این قسمت توسط کارآگاهان ایمنی گزارش شد که تیم تحقیقاتی آن‌ها به سرپرستی آنوراگ سن کشف کرد که داده‌های12 میلیون کاربر فیس‌بوک مستقر در ویتنام فاش شده است.
طبق گفته محققان،این داده‌ها روی یک سرور Elasticsearch پیداشده‌اند و شامل سوابق موجود در نقض قبلی کاربران ویتنامی در ژانویه سال 2020 است.
بااین‌حال ، همه این‌ها از فیس‌بوک نیست و اعتقاد بر این است که چندین منبع دخیل هستند.علاوه بر این،جزئیات چگونگی عاملان موفق به سرقت این تعداد از اطلاعات کاربران هنوز مشخص نیست.
پیامدهای مهم این نقص می‌تواند باج‌خواهی از سوی مهاجمین،انجام حملات فیشینگ پیچیده با کمک مهندسی اجتماعی،اسپم کاربران با پیام‌های بازاریابی و سوءاستفاده باشد.
اما این‌طور نیست،حتی امنیت جسمی اشخاص را از طریق مختصات GPS به خطر می‌اندازد که این‌گونه وانمود می‌کنند اگر کاربران،وعده‌های هکرها را بپذیرند،خطرناک نیست.
برای نتیجه‌گیری،فعلاً سرور ازکارافتاده است.در حال حاضر،ما اعتقادداریم که فیس‌بوک هنوز نیاز به تقویت قابلیت‌های تست قلم خود و بررسی داده‌هایی دارد که به اشخاص ثالث اجازه می‌دهد حتی برای مقاصد قانونی دسترسی داشته باشند.
به‌عنوان کاربران،با توجه به اینکه همه‌چیز هک شده است،می‌توانیم نوع اطلاعاتی را که با هر وب‌سایت به اشتراک می‌گذاریم محدود کنیم.علاوه بر این،ما هنوز واکنش فیس‌بوک نسبت به این جدیدترین افشاگری‌ها را نشنیده‌ایم و به‌روزرسانی شمارا ادامه خواهیم داد.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط