رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-03-07 07:52
تنظیم اندازه قلم

پ

3:02
کد خبر: 148388

قمار و شرط بندی ،ختم به کلاهبرداری از کاربران سایت واسطه گر شد

JPG

رئيس پليس فتا استان خراسان رضوی از انهدام باند كلاهبرداري چند ده ميلياردي فضای سایبری ، فروش مال غير و ‌پولشويي خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی پليس فتا، سرهنگ جواد جهانشيری رئيس پليس فتا استان خراسان رضوی در خبر تازه ای گفت: با شكايت چند تن از شهروندان مشهدی و ارائه مرجوعه قضائی از سوی دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه ای ، مبني بر خرید در شبکه اجتماعی اینستاگرام و واریز وجه به حساب اعلام شده و عدم دریافت هرگونه کالای سفارش داده شده و همچنین عدم پاسخ گویی پس از دریافت وجه، رسيدگي به موضوع در دستور كار كارشناسان دايره عمليات ويژه قرار گرفت.

سرهنگ جهانشيری ادامه داد: از سویی دیگر تعدادی از شهروندان تحت عنوان شاکی با مراجعه به پلیس فتا استان از انسداد حساب خود توسط دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه ای متعجب بوده و درخواست رسیدگی به موضوع را داشتند .

این مقام انتظامی افزود: شاکیانی که حساب آنها با دستور قضایی مسدود شده بود اقدام به فروش گوشی موبایل اکبند به صورت غیر حضوری و با ارسال پیک به نشانی داده شده در سایت دیوار کرده و با توجه به ارائه مستندات از سوی شكات، ظن كارشناسان پليس فتا به ارتباط پرونده های متشکله با موضوع کلاهبرداری باندي در قالب شبكه اي گسترده با فعاليت مجرمین در سايت هاي واسطه گر نظير ديوار و شيپور قوت گرفت.

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی تصریح کرد: در بررسی اظهارات اوليه از مالباختگان مشخص شد افراد قرباني در تبلیغات پیج های پر مخاطب اينستاگرام و شبكه هاي اجتماعي با كالايي زير في بازار مواجه شده و در خريدی هيجاني وجوه خود را به حساب اعلام شده واريز کرده و پس از اينكه متوجه شدند كالايي در كار نيست اقدام به شكايت درمرجع قضایی( دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه ای) جهت تضییع حقوق از دست رفته خود داشتند.

وی در ادامه تشریح خبر اين كلاهبرداري پيچيده، عنوان داشت: درميان متشاكيان راننده تاكسي به چشم مي خورد كه ادعا داشت حساب بانکی وی در اثر واریز وجه با منشأ سرقتی توسط مسافر نمایی بوده که برای واریز وجه بیمارستان همسرش نیاز به کارت بانکی داشته و پس از واریز وجه به کارت راننده تاکسی حساب وی مسدود می گردد.

جهانشيري اضافه کرد : بدنبال تلاش شبانه روزي كارشناسان پليس فتا رد متهمين باند سرقت و پولشويي در فضاي سايبري شناسايي و چهار متهم دستگير شدند.

وی ادامه داد: سه متهم كه نوجوان و داراي 17 سال سن بودند پس از مواجهه با ادله غير قابل انكار جرم خود را پذيرفتند و افتادن در دام شرط بندي و قمار را ابتداي راه كلاهبرداري خود ذكر کرد و براي بدست آوردن پول بيشتر براي شرط بندي و قمار به صورت اينترنتي دست به كلاهبرداري به شكل مذکور زده اند كه با دستور مقام قضايي راهي كانون اصلاح و تربيت شدند.

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی افزود: متهم26 ساله ديگر كه نقش مالخر را داشت با رویت شواهد فنی و ادله غیر قابل انکار جرم خود را پذیرفت و اعتراف کرد؛كالاهايي که کلاهبرداران با روشهای متفاوت کلاهبرداری بدست آورده بودند ، به يك سوم قيمت بازار خريداري كرده است .

سرهنگ جهانشیری با اشاره به مدت زمان ، تعداد و ميزان كلاهبرداري صورت گرفته در چرخه فعاليت باندكلاهبرداري در فضاي مجازي اضافه کرد: كارشناسان پليس فتا استان براساس مدارك بدست آمده ؛ مدت تقريبي دوسال از فعاليت اين باند كلاهبرداري را به ارزش چند ده میلیارد ریال برآورد کردند.

وی در توصیه کاربردی به كاربران فضای  سايبری  تاکید داشت :هرگونه خريد و فروش در سايت هاي واسطه گر منوط به احراز اصالت كالا و شخص خريدار مي باشد .

شايان ذكر است پليس فتا از كليه كاربران می  خواهد درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانی  www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت كرده و از آخرين رويدادها از جمله اخبار و حوادث سايبری  مطلع گردند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط