رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

مواظب هویت جعلی افراد در فضای مجازی باشیم

1399-03-07 07:33
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 148394

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان کردستان:

مواظب هویت جعلی افراد در فضای مجازی باشیم

فریب افراد ناشناس را نخورید

رئیس پلیس فتا استان کردستان در خصوص دوستی و پیامک‌های ناشناسی که درخواست اطلاعات هویتی افراد را دارند به کاربران هشدار داد .

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مهدی دانش‌پور، رئیس پلیس فتا استان کردستان در تشریح این خبر اظهار داشت: کاربران از ارائه اطلاعات شخصی و محرمانه خود در فضای مجازی به افراد ناشناس و دوستان سایبری که در شبکه‌های اجتماعی با آنها دوست شده‌اند و اطلاعات زیادی از آنها ندارند، خودداری کنند تا گرفتار کلاهبرداران سایبری نشوند.

وی ضمن هشدار به کاربران در خصوص افرادی که در شبکه‌های اجتماعی به دنبال طرح دوستی با آنان هستند‌، افزود: بسیاری از هویت‌های شبکه‌های اجتماعی غیر واقعی و جعلی است و مجرمان سایبری با جعل هویت به دنبال دوستی با کاربران هستند تا بتواند در پی جلب اعتماد کاربران آنها را فریب داده و از آنها سوءاستفاده کنند.

سرهنگ دانش‌پور تاکید کرد: همانگونه که در فضای حقیقی دوستان ما باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند تا اعتماد ما را جلب کنند این امر در خصوص دوستان فضای مجازی نیز باید با شدت بیشتر پیگیری و دنبال شود چرا که هویت‌های حقیقی با هویت‌های مجازی بسیار متفاوت بوده و جعل هویت در فضای مجازی راحت‌تر از فضای واقعی است. 

رئیس پلیس فتا استان کردستان ادامه داد: از این رو نباید به راحتی به افرادی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با آنها دوست شده‌ایم و اطلاعات زیادی از آنها نداریم اعتماد کرده و اطلاعات محرمانه و خصوصی خود را در اختیار آنها بگذاریم.

این مقام مسئول یادآور شد: بسیاری از پرونده‌های هتک حیثیت، اخاذی و برداشت‌های غیر مجاز بانکی در پی اعتماد به همین دوستان شبکه‌های اجتماعی است که به راحتی با جمع‌آوری اطلاعات خصوصی و محرمانه کاربران از آنها سوء‌استفاده کرده‌اند.

این مقام انتظامی خاطر نشان کرد: شهروندان هشدار‌های پلیس فتا را جدی بگیرند و از انتشار اطلاعات هویتی و بانکی در شبکه‌های اجتماعی که افراد ناشناس هم حضور دارند به ‌شدت اجتناب کنند و در صورت مواجه با موارد مشکوک و یا نیاز به اخذ مشاوره و راهنمایی با مراجعه به بخش مرکز امداد و فوریت‌های سایبری پلیس فتا از طریق سایت رسمی پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir از خدمات آنلاین و بر خط این پلیس بهره‌مند شوند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید