رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-03-10 11:32
تنظیم اندازه قلم

پ

1:57
کد خبر: 148440

کلاه‌برداری از طریق لینک جعلی پرداخت وجه

پیامک جعلی

رئیس پلیس فتا استان مرکزی از شیوه جدید کلاه‌برداران سايبري با ارسال پيامك لینک جعلی پرداخت وجه براي دريافت خدمات برخي از سامانه‌های الكترونيك خبر داد.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سرهنگ دوم احسان آنقی رئیس پلیس فتا استان مرکزی در تشریح این خبر گفت: به منظور تسريع در ارائه خدمات به شهروندان بسياري از دستگاه‌های اجرايي، خدمات خود را از طريق فضاي مجازي و يا برنامه‌های موبايلي به شهروندان ارائه می‌دهند.

وي اضافه كرد: کلاه‌برداران سايبري نيز از عدم آگاهي بسياري از كاربران استفاده كرده و با شگردهاي جديد سعي بر فريب كاربران و سرقت اطلاعات حساب بانكي آن داشته و در جديدترين شیوه‌های کلاه‌برداری با ارسال پیامک‌های حاوي لینک‌های جعلي در اين خصوص اقدام می‌کنند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: در این شیوه جدید کلاه‌برداری، کلاه‌برداران در ابتدا پیامکی با مضمون داشتن پيامي جديد در اين سامانه‌های الكترونيك اعلام‌شده و كاربر را براي مشاهده اين پيام و پرداخت وجه به سايت جعلي بانك هدايت كرده و اطلاعات حساب بانكي آن‌ها را سرقت می‌کنند.

وي اضافه كرد: به‌عنوان ‌مثال در استفاده از سامانه خدمات الکترونیک قضایی پيامكي با محتواي "با شماره ابلاغيه ... در خصوص شکايت آقا يا خانم ... عليه شما از حساب کاربري شما در سامانه ابلاغ قرار گرفت. براي اطلاع از تاريخ حضور و موضوع پرونده و مشخصات کامل شاکي و همچنين براي دريافت اطلاعات پرونده مبلغ 2000 تومان پرداخت نماييد براي هدايت افراد به سایت‌های جعلي بانكي استفاده‌شده است.

وی بیان داشت: کلاه‌برداران پس از ارسال پیامک به شهروندان، به منظور واریز وجه پول دریافتی آنان را به سایت‌های جعلي و فيشينگ خود در فضای مجازی هدايت و با سرقت اطلاعات بانکی افراد، اقدام به برداشت غیرمجاز از حسابشان می‌کنند.

رئیس پلیس فتا استان مرکزی یادآور شد: افراد باید قبل از استفاده از سامانه‌های بر خط لازم چون ثبت اقدامات قضایی خود در سامانه خدمات الکترونيک قضایی (ثنا) در ابتدا با اصول و قواعد آن آشنا شده و پس از اطمینان از اصالت سامانه مذکور، اطلاعات حساب بانكي يا كاربري خود را در آن وارد کنند و به‌هیچ‌عنوان براي دريافت خدمات كليه سامانه‌های الكترونيكي به پیامک‌هایي ارسالي از سوي شماره‌های ناشناس توجه نكرده و از كليك بر روي لینک‌های ارسالي خودداري كنند.

وی در پایان از کاربران خواست تا همواره در هنگام اتصال به درگاه بانكي با كنترل كردن آدرس بانك مربوطه در قسمت نوار آدرس، قفل ابتداي آدرس و نیز پروتكل امنيتي https دقت لازم را داشته باشند و از كليك بر روي لینک‌های ناشناسي و يا نصب برنامه‌هایی كه در شبکه‌های اجتماعي و از منابعي نامعتبر تبليغ می‌شود، خودداري كنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط