رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-03-11 08:58
تنظیم اندازه قلم

پ

2:26
کد خبر: 148459

دستگیری کلاهبردار میلیاردی اینترنتی با 15 سابقه کیفری در دشتستان

..

رئیس پلیس استان بوشهر از دستگیری یک کلاهبردار میلیاردی اینترنتی خبر داد وگفت :متهم دارای حداقل 15 سابقه کیفری قبلی است و چندین مرحله توسط پلیس دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شده بود. 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ "مهدی قاسمی" رئیس پلیس فتا بوشهر در بیان جزئیات این خبر گفت: با تلاش و اقدامات ویژه افسران سایبری در پلیس فتا شهرستان "دشتستان"، شخصی که اقدام به تبلیغ فروش و درج آگهی درسایت دیوار با موضوعاتی نظیر فروش کود‌شیمیایی، سموم کشاورزی ،برنج و غیره با قیمت مناسب و مقدار زیاد می‌کرد شناسایی و دستگیر شد.

وی بیان کرد:با مراجعه چند مال باخته به پلیس فتا شهرستان دشتستان در خصوص کلاهبرداری اینترنتی ،موضوع به صورت ویژه در دستور کار تیمی از افسران جرایم سایبری قرار گرفته و تحقیقات پلیسی و علمی آغاز شد.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر تصریح کرد: پس از بررسی های فنی توسط تیم کارشناسان پلیس فتا مشخص شد ،متهم پس از جلب نظر مشتری  اعلام می‌کرد که در صورت تمایل به خرید اجناس، می‌بایست مبلغی به حسابش واریز کند.

قاسمی افزود :در ادامه با موافقت خریدار ،سریعاً متهم شماره کارت یکی از صاحبان فروشگاه‌های مختلف سطح استان را برای خریدار ارسال و با واسط قرار دادن حساب مالک فروشگاه به اندازه مبلغ واریزی از فروشگاه خرید می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: متهم پس از دریافت مبلغ دیگر پاسخگوی خریدار نبوده و با این شیوه از آنان کلاهبرداری می کرد.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه متهم هویت و مشخصات واقعی خود را پنهان کرده بود ، بیان داشت : متهم مورد شناسایی قرار گرفت و در یک عملیات غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر شد .

سرهنگ قاسمی گفت: وی ساکن یکی از شهرستان‌های استان بوده که دارای حداقل 15 سابقه کیفری قبلی است و چندین مرحله توسط پلیس دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شده بود که پس از بازرسی از محل اختفاء متهم ،دو دستگاه رایانه ثابت و لپ تاپ و چند دستگاه گوشی تلفن همراه هوشمند و ساده و چندین قطعه سیم کارت که در ارتکاب جرم از آنها استفاده می‌کرد ،به همراه دو دستگاه خودرو سواری 206 و جک s5 ،یک قبضه سلاح شکاری وینچستر و یک قبضه سلاح جنگی و 34 فشنگ کشف شد.

وی با بیان اینکه متهم در بازجویی تاکنون به مبلغ 6 میلیارد ریال کلاهبرداری اینترنتی اعتراف کرده است ،افزود:21 حساب بانکی مربوط به نامبرده و افراد مرتبط با وی با هماهنگی مرجع قضائی مسدود شد ،که با توجه به مدارک و شواهد موجود و استخراج شماره کارت‌های متعدد از مخفیگاه متهم احتمال افزایش تعداد مال باختگان از سراسر کشور با کلاهبرداری‌های بیشتر وجود دارد.

قاسمی با توصیه به شهروندان در راستای  پیشگیری از متضرر شدن در کلاهبرداری اینترنتی تأکید کرد: در هنگام انجام فعالیت‌های اقتصادی اینترنتی ،کاربران از رمز دوم یکبار مصرف یا پویا استفاده کنید و قبل از رؤیت و تحویل کالا و اجناس مورد معامله در فضای مجازی ،از پرداخت هر وجهی تحت عناوین بیعانه و پیش‌پرداخت خودداری کنید.

شايان ذكر است ، پليس فتا از كليه كاربران میخواهد درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانی  www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت كرده و از آخرين رويدادها از جمله اخبار و حوادث سايبری  مطلع گردند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط