رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-03-11 10:35
تنظیم اندازه قلم

پ

2:03
کد خبر: 148469

تفریح و سرگرمی بهانه ای برای هتک حیثیت دختر جوان

1

رئیس پلیس فتا کرمان گفت:این که کاربران چگونه از حریم خصوصی خود در فضای مجازی محافظت کنند به رفتار خودشان بستگی دارد.
 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌: سرهنگ امین یادگارنژاد رئیس پلیس فتا کرمان در تشریح این خبر گفت:  خانم جوانی با اخذ مرجوعه قضایی به این پلیس وارد و اعلام نمود که شخصی با انتشار تصاویر خصوصی و محرمانه اش باعث سلب آسایش وی شده است.

وی افزود: شاکی در اظهارات اولیه خود بیان داشت که مدتی پیش با شخصی در فضای مجازی  به بهانه ازدواج آشنا که این رابطه به مرور زمان منجر به اعتماد من نسبت وی شد و هر از چندگاهی تصاویر خصوصی ام را در خواست می کرد و من هم با توجه به اعتمادی که به وی داشتم می فرستادم، در ادامه پس از مدتی این رابطه به پایان رسید و این امر باعث انتشار تصاویرم فضای مجازی شد.

وی ادامه داد: پس از تکمیل و اخذ اظهارات شاکی و با توجه به حساسیت موضوع، عامل انتشار تصاویر با پیگیری مستمر و پی‌جویی‌های فنی و پلیسی انجام‌ شده شناسایی و دستگیر شد.

سرهنگ یادگار نژاد بیان داشت : متهم پس از انجام بازجویی‌های فنی و ارائه مستندات ضمن اعتراف به جرم خود ،انگیزه اش را تفریح و سرگرمی  با شاکی عنوان کرد.

این مقام انتظامی بیان داشت :بارگذاری و ارسال تصاویر شخصی و خصوصی افراد در فضای مجازی به خصوص شبکه های اجتماعی امر باعث بروز مشکلات خانوادگی و صدمه به موقعیت اجتماعی، خانوادگی و حیثیتی آن‌ها می شود.

امین یادگار نژاد با اشاره به ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای گفت هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

وی با تاکید برنهایت دقت در نگهداری عکس‌ها و اطلاعات محرمانه به کاربران هشدار داد:  اطلاعات شخصی خود را رمزگذاری کرده و به هیچ وجه از انتشار دادن هر گونه اطلاعات شخصی و خانوادگی خود در شبکه‌های اجتماعی خودداری نمایید و در فضای مجازی به هیچ کسی اعتماد نکنید.

رئیس پلیس فتا کرمان در پایان خاطر نشان کرد: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش های مردمی بوده و همچنین کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت کنند ؛ شماره تماس ۲۴۶۰۳ ۲۱۸ ۰۳۴ به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در سراسر استان است.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط