رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-03-12 12:12
تنظیم اندازه قلم

پ

2:14
کد خبر: 148488

کلاهبردارى از شهروندان به روش اسکیمر

jpg

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی از شناسايى و دستگيرى عاملان كلاهبردارى از شهروندان به روش اسكيمر خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رسانى پليس فتا، سرهنگ جواد جهانشیری رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی در خبر تازه اى گفت: با توجه به ارجاع شكوائيه احدى از شهروندان تايباد ( توابع استان خراسان رضوي) به پليس فتا اين شهرستان رسيدگى به موضوع در دستوركار كارشناسان پليس فتا شهرستان موصوف قرار گرفت.

سرهنگ جهانشیری اضافه كرد: شاكى در اظهارات اوليه خود از برداشت مبلغ 590ميليون ريال از حسابش به صورت غير مجاز خبر داد و اذعان داشت على رغم نگهدارى صحيح از كارت عابر بانك خود و عدم واگذارى آن به فرد ديگرى به صورت ناگهانى اين مبلغ از حساب وى كاسته شده است.

اين مقام مسئول ادامه داد: با تلاش كارشناسان پليس فتا تايباد مشخص شد وجوه برداشت شده صرف خريد دلار در مركز دلار فروشى هاى مشهد شده است و با پى گيرى هاى بعدى سرنخهايى از كلاهبردارى تحت عنوان اسكيمر بدست آمد.

وى تصريح كرد: در تلاش تيم تحقيقاتى پليس فتا شهرستان تايباد و تربت جام مشخص شد شاكيان ديگرى با روش مشابه مورد كلاهبردارى قرار گرفته اند و پس از بررسى هاى لازم ظن كارشناسان در خصوص وجود دستگاه اسكيمر يا همان كپى كارت عابر بانك و وجود دستگاه موصوف در شهرستان تربت جام بالاگرفت و كارشناسان با كارتيمى و تلاشهاى فني، عملياتى موفق به شناسايى سه متهم در همين رابطه شدند.

جهانشیری در تكميل پرونده گفت: در بررسى هاى اوليه از متهم رديف اول كه با 25 سال سن داراى سوء سابقه و به جرم برداشت غير مجاز تحت تعقيب پليس فتا استان غربى كشور قرار داشت مشخص شد، دستگاه اسكيمر را وى خريدارى كرده و با همدستى دو متهم ديگر كه به ترتيب 27 و 31 سال سن و دراين فعاليت كلاهبردارانه مشاركت داشتند؛ اقدام به نصب دستگاه اسكيمر در مغازه سوپر ماركت كرده و با سوء استفاده از بى توجهى مشتريان مغازه در وارد نمودن رمز کارت عابر بانک ، كارت بانكى قربانيان را کپی  و در نهايت در كلان شهر مشهد اقدام به خريد دلار از دستفروشان كرده بودند.

رئیس پلیس فتا استان باتاكيد بر لزوم حفظ رمزهای عبوربه شهروندان توصيه كرد : به تازگى وجود دستگاه هاى اسكيمر در سطح كشور زياد شده لذا تنها راه پيشگيرى از برداشت غير مجاز و كپى شدن كارت عابر بانك، عدم افشاى رمز مى باشد بنابراين فريب ارزانهاى بى دليل را نخورده و در خريدهاى خود از دستگاه كارت خوان، رمز كارت خود را ، در نهايت دقت و مراقبت از افشاى آن  با دست خود وارد نمایید.

شايان ذكر است پليس فتا از كليه كاربران مى خواهد درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانى www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت كرده و از آخرين رويدادها از جمله اخبار و حوادث سايبرى مطلع گردند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط