رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-03-20 11:02
تنظیم اندازه قلم

پ

2:25
کد خبر: 148610

برداشت غیر مجاز از کارت بانکی، نتیجه اعتماد بی‌جا به دیگران است

کارت بانکی را در اختیار دیگران قرار ندهید

رئیس پلیس فتا خوزستان از دستگیری عامل برداشت غیرمجاز از کارت بانکی شهروندان خبر داد و گفت: افرادی که به هر دلیل با کارکرد دستگاه خودپرداز آشنایی ندارند، برای انجام امورات بانکی از این طریق، حتماً از افراد مطمئن و مورد تایید خود کمک بگیرند.

سرهنگ شاهین حسنوند رییس پلیس فتا خوزستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا بیان کرد: در رابطه با همین موضوع شخصی با در دست داشتن مرجوعه قضایی به این پلیس مراجعه و اظهار کرد: با دریافت پیامک‌های متعددی از بانک متوجه شدم در مدت زمان کوتاهی، مبالغ زیادی از حساب بانکی‌ام برداشت شده، در حالی که من هیچ خریدی با آن حساب نداشته‌ام. حال از کارشناسان پلیس فتا تقاضای رسیدگی به شکایتم را دارم. 

وی افزود: با ثبت اظهارات شاکی، پرونده مقدماتی تشکیل شده و در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت. در بررسی‌های اولیه انجام شده بر روی پرونده، شیوه برداشت از حساب مشخص شده و در ادامه با اقدامات فنی و تخصصی، عامل برداشت غیر مجاز شناسایی و هویت وی کشف شد. 

سرهنگ حسنوند گفت: این متهم که با سوءاستفاده از اعتماد و سادگی شهروندان از حساب بانکی آنها برداشت غیر مجاز انجام می‌داد، با اخذ دستورات قضایی لازم و اعزام اکیپی از مامورین زبده پلیس فتا به آدرس محل سکونت وی، دستگیر شده و برای تحقیقات بیشتر در اختیار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. 

این مقام مسئول افزود: پس از تحقیقات، متهم منکر هرگونه برداشت وجه از حساب شاکی بوده اما پس از ارائه مستندات پرونده و روبرو شدن با ادله غیر قابل انکار توسط کارشناس پرونده به ناچاراً لب به اعتراف گشوده و بیان داشت باتوجه به اعتمادی که فرد شاکی به اینجانب داشت حدود یک ماه پیش جهت خرید وسیله‌ای کارتش را به من داد و من هم از طریق دستگاه عابر بانک رمز اینترنتی را برای کارت وی فعال کردم و از آن پس برداشت‌های بسیاری از این طریق انجام دادم و حتی در سایت شرط بندی نیز فعالیت می‌کردم. 

این مقام انتظامی بیان داشت: به هیچ عنوان کارت عابر بانک و رمز خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و در صورت عدم آشنایی به دستگاه خودپرداز، از افراد موثق و مورد اعتماد یا اعضای خانواده برای دریافت وجه استفاده کنید، پیش از نزدیک شدن به خودپرداز محل قرارگیری دستگاه را بررسی کنید و از ارتباط با افراد مشکوک در اطراف دستگاه خودداری کنید. همچنین اگر دستگاه در مکان‌های تاریک، خلوت و نامطمئن قرار داشت، از آن استفاده نکنید.

رئیس پلیس فتا خوزستان از وسیله‌ای به نام اسکیمر نام برد و گفت: شیادان از این وسیله‌ برای سرقت اطلاعات کارت بانکی شهروندان استفاده می‌کنند. به شهروندان توصیه می‌کنیم برای انجام کارهای بانکی، از صحت و سلامت خودپردازها و عدم اتصال وسیله اضافه‌ای به آنها مطمئن شده و بررسی کنند که هیچ‌گونه دستکاری توسط کلاهبرداران روی آنها صورت نگرفته باشد.

سرهنگ حسنوند  از معرفی این متهم به همراه پرونده به دادسرا جهت تکمیل مراحل قانونی خود خبر داد و به شهروندان توصیه کرد: در حفظ و نگهداری کارت‌های بانکی دقت کافی داشته باشید و به هیچ‌وجه آنها را در اختیار دیگران قرار ندهید. همچنین از رمزهای ساده و قابل حدس مانند سال تولد برای کارت بانکی استفاده نکنید و به صورت دوره‌ای آنها را تغییر دهید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط