رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

کلاهبرداری از آشنایان در پی سهل‌انگاری در محافظت از اکانت شبکه‌های اجتماعی

1399-03-19 19:03
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 148611

رئیس پلیس فتا استان همدان هشدار داد‌:

کلاهبرداری از آشنایان در پی سهل‌انگاری در محافظت از اکانت شبکه‌های اجتماعی

هشدار

رئیس پلیس فتا استان همدان‌ در خصوص هک حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی و ارسال پیام توسط کلاهبرداران سایبری برای دوستان و آشنایان کاربرهک شده و سوءاستفاده مالی از آنان هشدار داد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ فیروز سرخوش نهاد رئیس پلیس فتا استان همدان‌ با اشاره به اینکه یکی از شیوهای کلاهبرداری مالی، هک اکانت کاربران در شبکه‌های اجتماعی مختلف است،اظهار داشت: در این شیوه فرد کلاهبردار با نفوذ به اپلیکیشن و دسترسی به ‌حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، ضمن دسترسی به اکانت کاربران با ارسالی پیامی مبنی بر درخواست کمک مالی و قرار گرفتن در شرایط حاد به مخاطبان اکانت هک شده از آنان می‌خواهد مبلغی پول به‌ حساب وی انتقال دهند و از این طریق مبالغ زیادی از مخاطبان کلاهبرداری می‌کند.

وی با بیان اینکه مجرمان سایبری از قصد و نیت صادقانه کاربران که هدفشان رفع مشکل مالی دوستان و آشنایان است سوءاستفاده می کنند، افزود: شهروندان در اکثر موارد به دلیل اعتقادات و نیت خاص خود بلافاصله مبالغ اعلام ‌شده را واریز می‌نماید بدون اینکه از موضوع اطلاع داشته باشند.

این مقام انتظامی بیان کرد: لازم است کاربران عزیز در هنگام ارسال درخواستی مبنی بر کمک مالی از سوی دوستان و آشنایان، ابتدا اطمینان حاصل ‌کنند که مبلغ خواسته‌شده واقعاً از سوی فرد مورد نظر آنان است. چراکه جعل هویت در فضای مجازی و دسترسی به اکانت‌های کاربران از طریق سهل‌انگاری در حفظ اطلاعات شخصی توسط کاربران وجود دارد.

وی با بیان اینکه تماس با فرد درخواست کننده کمک مالی در فضای مجازی برای اطمینان نه تنها مشکلی ندارد بلکه می‌تواند مانع از گسترده شدن کلاهبرداری تحت عنوان وی باشد، گفت: قطعا تماس شما نه تنها شما را مطمئن می‌کند که در‌خواست از سوی اوست بلکه در صورتی که درخواست از سوی او نباشد، وی می‌تواند به دیگر دوستان و آشنایان خود خبر بدهد تا تحت نام وی به حساب مجرم سایبری وجهی واریز نکنند و قصد مجرمانه کلاهبردار را با کمترین هزینه خنثی کند. 

سرهنگ سرخوش نهاد از کاربران درخواست کرد: از اطلاعات حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی گوناگون محافظت نمایند تا نه تنها خود آنها مورد تهدید و آسیب قرار نگیرند، بلکه دوستان وآشنایان آنها نیز قربانی برنامه‌های مجرمانه تحت نام وی نشوند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید