رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-03-25 10:38
تنظیم اندازه قلم

پ

4:47
کد خبر: 148636

چگونه فناوری های نو ظهور باعث تغییر در چشم اندازهای امنیت سایبری می شوند.

تهدیدات سایبری

امنیت سایبری در شرکت‌ها به بالاترین سطح خود رسیده است، بطوریکه با افزایش تعداد حملات و تهدیدات سایبری عکس العمل سریع و با دقتی صورت می‌گیرد .در حال حاضر تهدیدات سایبری روز‌به‌روز در حال افزایش است به‌عنوان مثال رشد سریع بد‌افزارها، باج‌افزارها، حملات DDOs و مهندسی اجتماعی چالش‌های بسیاری را برای مشاغل و سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است.

نظر سنجی سال گذشته PWC CEO نشان داد که حدود 63 درصد ازCEO های عمومی نگران تهدیدهای سایبری هستند که بر پیش‌بینی‌ رشد سازمان و مشاغل آنها تاثیر منفی گذاشته است.

چگونه بنگاه‌های اقتصادی خود را در دنیایی که به تدریج در حال یکپارچه شدن می‌باشد حفظ کنند؟

امنیت سایبری چالش اصلی برای مدیریت ریسک مردم، پردازش‌ها و تکنولوژی شده است. آخرین رده(فناوری) ابزارهای بسیار مفیدی برای باقی ماندن در اکوسیستم سایبری ارائه می‌دهد. هیچ چیز بطور کامل قابل حل نیست، اما برخی از فناوری‌های نو ظهور وجود دارند که می‌توانند به سرمایه‌گذاران در مقابل تهدیدات سایبری کمک کنند.

برخی از این فناوری ها عبارتند از:

 • هوش مصنوعی
 • زنجیره بلوکی
 • اینترنت اشیاء
 • کلان داده

1.هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به‌عنوان مهمترین راه‌حل برای امنیت سایبری شناخته شده است. یکی از دلایل استفاده از هوش مصنوعی برای امنیت سایبری پتانسیل پردازش زبان طبیعی (NBL)می باشد .سیستم هایی که با هوش مصنوعی تهیه شده اند می توانند بطور خودکار داده ها را با اسکن اخبار، مقالات و مطالعات مربوط به تهدیدات سایبری جمع آوری کنند. این نوع سیستم های هوش مصنوعی از پردازش زبان طبیعی برای انتخاب اطلاعات با ارزش از داده های اسکن شده استفاده می کنند تا بینشی ارائه دهند که با استراتژی پیشگیریش باعث کاهش حملات سایبری و ناهنجاری ها شوند.

از طرف دیگر هوش مصنوعی کمک خواهد کرد که در زمان بسیار کم یک چارچوب یکپارچه عمومی ایجاد کرد که با آن حق دسترسی را بر اساس موقعیت مکانی و شبکه تنظیم کرد. در آینده می توان چندین فاکتور احراز هویت برای جلوگیری از تهدیدات سایبری استفاده نمود. علاوه بر این، سیستم های هوشمند اطلاعات کاربر را برای تجزیه و تحلیل رفتار کاربر، استفاده از دستگاه، فعالیت های شبکه، مکان و داده های برنامه نظارت می کنند. با استفاده از چنین اطلاعاتی سیستم بصورت خودکار حق دسترسی به کاربران را تغییر می دهند و از اطلاعات امن در شبکه های راه دور اطمینان حاصل می کند.

2.زنجیره بلوکی

فناوری زنجیره بلوکی به عنوان یک شبکه نظیر به نظیر می باشد که با یک برچسب مشترک توزیع شده تمام داده های جا به جا شده در شبکه های مختلف را ضبط می کند. مزیت اصلی استفاده از زنجیره بلوکی این است که مردم می توانند بدون در نظر گرفتن زیر ساخت ارتباط امنی داشته باشند. فناوری زنجیری بلوکی می تواند از انواع مختلف حمله و نفوذ به داده ها، حملات سایبری، سرقت اطلاعات هویتی و خرابکاری در تراکنشها جلوگیری کند. زنجیره بلوکی اطمینان می دهد داده هایی که در یک بلوک ایجاد میکند برای حفظ شفافیت، خصوصی و ایمن باقی بماند.

یک نمونه استفاده از تکنولوژی زنجیره بلوکی ناسا می باشد که تصمیم به پیاده سازی زنجیره بلوکی برای افزایش امنیت سایبری خود، جلوگیری از قطع سرویس و حملات دیگر سرویس های انتقال می باشد. برخی از مزایای زنجیره بلوکی که به شرکت ها در امنیت سایبری کمک می کند عبارتند از:

 • حفاظت از پردازش با احراز هویت
 • حفظ حریم خصوصی و یکپارچگی داده ها
 • پیام های خصوصی محافظت شده
 • بهبود زیرساخت های کلید عمومی(PKI)
 • کاهش حملات از دسترس خارج قرار گرفتن سرویس DDOS

3.اینترنت اشیاء

حفظ حریم خصوصی نگرانی جدیدی برای تمام برنامه های کاربردی، دستگاه ها یا سیستم های متصل به IOT که افراد اطلاعات خود را با آنها به اشتراک می گذارند به وجود آورده است. حتی اگر کاربران برای اطمینان اقدامات ایمینی را انجام دهند شرایط و ضوابطی وجود دارد که خارج از کنترل آنهاست. هکر نه تنها می توانند حملات خود را با ظرفیت خوبی انجام دهند و اطلاعات را از شبکه های عمومی انتقال دهند بلکه با استفاده ازمنابع مختلف مثل تلفن های هوشمند، سیستم های اتوماسیون خانگی، اتومبیل و حتی یخچال فلیزر حملات را با ظرفیت فوق العاده ای انجام می دهد.

در دنیایی که به سرعت در حال توسعه است، با اتصال به اینترنت امکان حملات سایبری نیز به سرعت در حال افزایش است. HP STUDY نشان داد که دستگاه های مورد استفاده در اینترنت اشیاء بیش از 70 درصد از آسیب پذیری های عمومی جلوگیری می کنند، از جمله امنیت رمز عبور، رمز نگاری و فقدان کلی مجوز دسترسی کاربر را حفظ می کند. در اینجا نشانه های غیر قابل انکاری وجود دارد که وابستگی ما به این فناوری باعث تضمین امنیت می شود. به روشنی هنوز راهی برای جلوگیری و حفاظت از شرکت ها در برابر این اقدامات مضر سایبری وجود دارد.

بیایید مراحل ارتقاء امنیتی را طی کنیم :

 • رابط ایمن وب
 • احراز هویت یا مجوز دادن
 • خدمات شبکه امن
 • رمز گذاری انتقال مناسب
 • رابط ابر ایمن
 • رابط تلفن همراه ایمن
 • پیکربندی امنیتی مناسب
 • نرم افزار یا سیستم عامل مناسب
 • امنیت فیزیکی قوی

4.کلان داده

بسیاری از مردم فکر می کنند کلان داده یک تهدید است در حالی که بقیه افراد آن را یک ناجی می دانند. کلان داده می تواند مقادیر بزرگی از داده ها را برای کمک به تحلیلگران در بررسی، مشاهده و تشخیص موارد غیرعادی در شبکه ذخیره کند. جزئیات امنیتی که در داده های کلان قرار دارد باعث کاهش زمان کشف و حل یک مسئله امنیتی می‌شود.

نظر سنجی های جدید MeriTalk’s ایالات متحده نشان می دهد که 81 درصد از آژانس های فدرال از تجزیه و تحلیل داده ها برای امنیت سایبری استفاده می کنند، 53 درصد از آنها به عنوان بخشی از استراتژی کلی امنیت سایبری خود استفاده می کنند و 28 درصد از آنها با ظرفیت محدود از آن استفاده می کنند.

تحلیلگران سایبری با استفاده از آنالیز به هنگام و پیش بینی کننده، آسیب پذیری های شبکه را اندازه گیری می کنند.که باعث می شود آنالیز به هنگام و پیش بینی کننده ایده ای عالی برای فرار از جرایم سایبری می باشند.

حملات سایبری و جرایم سایبری باعث شده است تا روش های ابتکاری برای مبارزه با آن به وجود آید. سایر فناوری های نو ظهور به عنوان بخشی از ابزار های آینده امنیت سایبری مثل محاسبات لبه، محاسبات کوانتومی،هایپروایزر، سیستم های ضد بد افزار و ... را در اختیار خواهند داشت.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط