رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

توهین و هتک حیثیت در فضای مجازی، همانند دنیای واقعی جرم است

1399-03-25 13:40
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 148752

رئیس پلیس فتا استان گلستان:

توهین و هتک حیثیت در فضای مجازی، همانند دنیای واقعی جرم است

فضای مجازی

رئیس پلیس فتا استان گلستان گفت: به استناد مواد تصریح شده در قانون جرایم رایانه‌ای، نشر اکاذیب و اظهار نظرهای توهین‌آمیز در فضای مجازی از نظر قانونی عمل مجرمانه محسوب می‌شود. 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ دوم ابراهیم پرسا با استناد به مواد قانون جرائم رایانه‌ای اظهار کرد: هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد و یا تحریف کند و آن را منتشر کند، به نحوی که عرفاً  موجب هتک حیثیت او شود، به حبس یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات محکوم می‌شود و  پلیس فتا هم بر اساس وظایف ابلاغی خود، در صورت مشاهده مصادیق مجـرمانه، با افراد هنجارشکن، برابر قانون رفتار خواهد کرد.

وی افزود: آثـار و تبعـات روحی و روانی و اجتماعی توهین در فضای مجـازی، بسـیار بیشـتر از فضای حقیـقـی جـامعه هست و تا مـدت‌ها‌، این اثـر در این فضـای دیجیتال  بـاقـی خواهد ماند و زندگی آن فـرد یا خـانـواده و یا موقعیت شغلی این دست از کاربران را تحت تاثیرقرار خواهد داد.

این مقام انتظامی یادآور شد: کاربران عزیز بـه فضـای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، بیش از حــد  اعتماد نکنند و با مصادیق مجرمانه در قانون جرائم رایانه‌ای آشنا شوند و برای فعالیت در این فضا، متعـهد به اصول اخلاقی و عرف جامعه باشند.

سرهنگ پرسا تصریح کرد: هر مطلب و محتوایی که ممکن است آثار و تبعاتی را برای سایرین به دنبال داشته باشد به راحتی منتـشر‌ نکنید و از قبل در این‌ خصوص تاَمل بکنید و تحت هیچ شرایطی تصاویر شخصی، خانوادگی و محیط کار خود را در این فضـا  بارگذاری نکنید  تا زمیـنه  بـروز جـرائم و  هتک حیثیت برای فرصت طلبان و مزاحمین اینترنتی  فراهم نشود.

 این مقام مسئول اظهار کرد: به عقاید و ارزش‌ها و نظـرات پیشنهادی سایر کاربران در این فضـا احترام بگذارید و از درج مطالب توهین آمیز بر علیه افـراد‌، شخصیت‌ها‌، مقامات و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی خودداری نمایید.

رئیس پلیس فتا استان گلستان از کاربران  خواست که ضمن مطالعه قانون جرائم رایانه‌ای از بایدها و نبایدهای قانونی  این فضا مطلع شوند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید