رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-03-31 11:51
تنظیم اندازه قلم

پ

2:17
کد خبر: 148813

انتقام‌گیری در اینستاگرام با انتشار تصاویر خصوصی

اینستاگرام

رئیس پلیس فتا سمنان به شهروندان هشدار داد : به هیچ عنوان تصاویر خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و از اشتراک ‌گذاری اطلاعات مهم من جمله تصاویر خانوادگی خود در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند . 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتا سمنان درتشریح این پرونده به خبرنگار ما اظهار داشت: در پی مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا مبنی بر ساخت حساب کاربری جعلی به نام وی در شبکه اجتماعی اینستاگرام و سوء استفاده از تصاویرآن، در این راستا پرونده اولیه با هماهنگی مقام قضائی تشکیل و با ثبت اظهارات شاکی موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

در ادامه وی گفت: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان این پلیس مشخص گردید متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام با ایجاد پروفایلی جعلی اقدام به انتشار تصاویرخصوصی شاکی نموده که سبب هتک حيثيت وی گردیده است.

این مقام سایبری افزود: با توجه به حساسیت موضوع، کارشناسان پلیس فتا با بررسی ادله ارائه شده توسط شاکیه و مستندات جمع‌آوری شده ، ضمن شناسایی متهم ، در نهایت با هماهنگی مقام قضائی این مجرم سایبری به مقامات ذی‌صلاح قانونی تحویل داده شد.

سرهنگ صادقی بیان داشت: متهم پس از دستگیری در ابتدا منکر هرگونه بزه ارتکابی شد و با سخنان گمراه کننده قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و روبه‌رو شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر جمع‌آوری گردیده لب به سخن گشود و به بزه ارتکابی معترف و اعلام نمود با ایجاد صفحه جعلی در شبکه‌اجتماعی اینستاگرام عکس‌های خصوصی شاکی را به همراه مطالبی غیر واقعی منتشر و انگیزه خود را، انتقام‌جویی از برادر وی بیان داشت.

این مقام مسئول با اشاره به تشکیل پرونده‌هایی با موضوع سوءاستفاده از تصاویر پروفایل کاربران یا تصاویری که اشخاص در فضای مجازی منتشر کرده اند ، بیان داشت: انتشار تصاویر شخصی در فضای مجازی، خود مجوزی است برای افراد سودجو که بتوانند از تصاویر و فیلم‌های کاربران استفاده کنند ،اما باید دانست که در مواد ۷۴۴ و ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، تصاویر، فیلم‌ها و سایر داده‌های کاربران در فضای مجازی مورد حمایت قانون‌گذار بوده و افرادی که نسبت به انتشار محتوا‌های افراد اقداماتی انجام می دهند ممکن است تحت شرایطی مجرم شناخته شوند.

رئیس پلیس فتا سمنان به اخلال‌گران امنیت سایبری هشدار داد: کاربران به هیچ عنوان از تصاویر خود، همسر و فرزندان در پروفایل و صفحات شبکه‌های اجتماعی استفاده نکنند زیرا کلاهبرداران به راحتی می‌توانند تصاویر شما را ذخیره نموده و اقدام به عمل مجرمانه مانند کلاهبرداری و اخاذی نمایند و یا با ایجاد تغییر یا اضافه کردن نوشته در آنها موجب هتک حیثیت شما شوند ..

شایان ذکر است، هموطنان می‌توانند آخرین و بروز‌ترین آموزش‌های لازم در راستای استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی www.cyberpolice.ir دریافت کنند و در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا گزینه تماس با ما بخش مرکز فوریت‌های سایبری اعلام کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط