رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

درخواست وجه از اقوام و آشنایان شگرد کلاهبرداران سایبری

1399-04-04 09:35
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 148887

رئیس پلیس فتا استان سمنان هشدار داد:

درخواست وجه از اقوام و آشنایان شگرد کلاهبرداران سایبری

کلاهبرداری

رئیس پلیس فتا استان سمنان گفت: اگر پیامی از اقوام، دوستان و آشنایان در شبکه‌های اجتماعی دریافت کردید مبنی بر درخواست وجه، قبل از واریز هر گونه پولی با آنها تماس بگیرید و از صحت درخواست آنها مطلع شوید.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ ‌دوم حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان در تشریح این موضوع گفت: بازار کلاهبرداری‌های اینترنتی و فضای مجازی این روزها بسیار داغ است و مجرمان سایبری به دنبال فرصت و بهانه کوچکی هستند تا اقدام به کلاهبرداری از کاربران کنند.

وی افزود: امروزه با افزایش استفاده از شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام‌رسان، یکی از نگرانی‌های کاربران بحث امنیت و حریم خصوصی است چرا که در کنار قابلیت‌ها و امکانات فراوان شبکه‌های اجتماعی، همواره خطراتی نیز امنیت کاربران را در این محیط‌های پرطرفدار و پرجاذبه تهدید می‌کند.

این مقام انتظامی ادامه داد: در شرایط کرونایی بسیاری از سودجویان از مشکلاتی که در این ایام به وجود آمده سوءاستفاده نموده به طوری‌که در تازه‌ترین روش کلاهبرداری، مجرمان سایبری با نفوذ به شبکه‌های اجتماعی کاربران با برقراری ارتباط با اقوام و آشنایان آنان در این شبکه، از آنان درخواست مبلغی وجه تحت عناوین مختلف می‌نمایند.

سرهنگ صادقی گفت: اگر فردی با شماره آشنا به شما پیامی داد و درخواست وجه نمود یا یکی از دوستان شما در شبکه‌های اجتماعی به شما پیغام داد که برای وی پولی واریز نمایید، این احتمال متصور است که حساب وی هک شده باشد و کلاهبردار، از طریق شماره تلفن یا اکانت وی برای شما پیغامی فرستاده و درخواست وجه کرده است.

این مقام سایبری افزود: شهروندان نیز با توجه به این‌که ظاهرا پیام از طرف اقوام وآشنایان آنان است، اعتماد کرده و مبلغ درخواستی را به شماره حساب وی واریز نموده بدون اینکه اطلاعی از صحت و سقم این درخواست داشته باشند و اینگونه، مورد کلاهبرداری و سرقت مالی قرار می‌گیرند.

سرهنگ صادقی ادامه داد: کاربران قبل از واریز وجه به حساب بانکی دوست یا بستگان خود، که به این شیوه درخواست کمک کرده‌اند، با صاحب حساب ارتباط برقرار کرده و از صحت پیام و هویت ارسال‌کننده‌ و درخواست وی مطمئن شوند.

وی درباره برقراری امنیت در استفاده از شبکه‌های اجتماعی هشدار داد و گفت: برای پیشگیری از هک شدن حساب شبکه‌های اجتماعی لازم است شهروندان حتما از رمزهای پیچیده و غیر قابل حدس برای شبکه‌های اجتماعی خود استفاده نموده و نسبت به فعال سازی تایید دو مرحله‌ای حساب کاربری خود اقدام نمایند و در صورت نفوذ مجرمین سایبر به  اکانت شبکه اجتماعی نیز باید در اولین فرصت، اطلاع رسانی مناسب به دوستان و آشنایان صورت پذیرد.

رئیس پلیس فتا استان سمنان  خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت بروز مشکل و مواجهه با جرائم رایانه‌ای می‌توانند با مراجعه به پلیس فتا از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های کارشناسان این پلیس در جهت رفع مشکلات احتمالی استفاده کنند یا با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir و یا با شماره تماس 096380 درخواست خود را ثبت کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید