رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-04-09 11:00
تنظیم اندازه قلم

پ

2:52
کد خبر: 148967

پنج عادت (رفتار) در رسانه های اجتماعی با افسردگی ارتباط دارند

پنج عادت (رفتار) در رسانه های اجتماعی با افسردگی ارتباط دارند

شاید شما تجربه پرسه‌زنی در شبکه‌های اجتماعی را داشته باشید و بدنبال آن نیز متوجه شده‌اید زندگی همه از شما بهتر است ولی چنین مقایسه‌هایی غلط و به احتمال زیاد با ابتلا به افسردگی در ارتباط هستند.

شاید شما تجربه پرسه‌زنی در شبکه‌های اجتماعی را داشته باشید و بدنبال آن نیز متوجه شده‌اید زندگی همه از شما بهتر است ولی چنین مقایسه‌هایی غلط و به احتمال زیاد با ابتلا به افسردگی در ارتباط هستند.

مطالعه پیش‌رو 25 ماه می 2018 و در انجمن سالانه روان‌شناسان در سانفرانسیسکو ارائه شد و از وجود ارتباط بین افسردگی و پنج عادت در استفاده از شبکه‌های اجتماعی خبر می‌دهد. محققین اطلاعات حاصل از 500 دانشجوی مقطع کارشناسی و فعال در شبکه‌های اجتماعی مختلف نظیر فیس‌بوک، توئیتر، اینستاگرام و اسنپ‌چت را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. از شرکت کنندگان خواسته شد به سوالاتی پیرامون رفتارهای خاص در شبکه‌های اجتماعی و همچنین علائم افسردگی حاد پاسخ دهند.

 محققین دریافته‌اند علل استفاده افراد از شبکه‌های اجتماعی از‌جمله بی‌حوصله‌گی، سرگرمی و یا خبرخوانی با افسردگی در ارتباط نیست ولی نحوه استفاده از این شبکه‌ها با افسردگی مرتبط است.

رفتار افراد افسرده در شبکه‌های اجتماعی چنین گزارش شده است:

1- بعد از مقایسه خود و دیگران بشدت حسرت می‌خورند.

2-در آزمون‌های تشخیص اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، ناموفق بوده‌اند.

3- از تگ شدن نام خود در تصاویر نه چندان مناسب، مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

02_76.jpg

از طرفی فعالیت‌های زیر به ندرت توسط افراد افسرده انجام می‌گیرد:

1-انتشار تصاویر دو یا چند نفره

2-برخورداری از بیش از 300 مخاطب مجازی

عدم رغبت افراد افسرده به انتشار تصاویر دویا چند نفره از خود، با منزوی نمودن خود مرتبط است. یافته‌های اخیر به هیچ وجه اعلام نــداشته این رفتار‌ها مختص افراد افسرده است و مشخص ننموده است افراد مبتلا به افسردگی بطور یقین از خود چنین رفتار‌های بروز می‌دهند و صرفاً ارتباط بین افسردگی و عادات خاص در شبکه‌های اجتماعی را بررسی نموده است. پژوهشگران امیدوارند این یافته آگاهی مردم از رفتار‌های مرتبط به افسردگی را افزایش دهد.

03_67.jpg

بطور کلی مقایسه خود بویژه با اشخاص به‌ظاهــر برتر شایسته نیست؛ افراد در شبکه‌های اجتماعی سعی در بهتر جلوه دادن واقعیات زندگی خود داشته و هرگز وضعیت حقیقی زندگی خود را منعکس نمی‌نمایند.

مطالعات پیشین نیز بر ارتباط بین علائم افسردگی با شبکه‌های اجتماعی صحه گذاشته‌اند. تحقیقات دانشگاه هیوستن در سال 2012 حاکی از ارتباط معنادار بین افسردگی و مدت زمان استفاده از فیس‌بوک  دارد. و در سال 2017 مطالعات نشان داد میزان زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ارتباط مستقیم با انزوا و جمع گریزی است. در دسامبر سال 2017 فیس‌بوک  اعلام داشت

04_68.jpg

با استفاده غیرعادی از شبکه‌های اجتماعی یعنی کسب یک‌طرفه اطلاعات با شرایط روحی ناسالم مرتبط است و بالعکس ارتباط دوطرفه و فعال کاربر، با سلامت روانی هم جهت دانسته شده است.

بدلیل سیر تحقیقات در مراحل مقدماتی خود، اطلاعات بیشتری جهت تعمیم نتایج  به سایر گروه‌های سنی: میان سالان و کهن سالان مورد نیاز است. پژوهشگران در پی انجام مطالعات دیگری بر دانش‌آموزان غیردانشگاهی هستند و بیان داشته‌اند یافته‌های آن‌ها اصولاً بعمنی مضر بودن شبکه‌های اجتماعی نیست؛

 

در این راستا، خانم هاروارد، عضو انجمن روانشناسی دانشگاه تگزاس بیان داشت: "شبکه‌های اجتماعی به‌خودی خود بد نبوده ولی بستر سواستفاده را فراهم آورده‌اند هرچند استفاده از امکانات این شبکه‌ها فرصت آشنایی با افراد با وجوه اشتراک فراوان را فراهم ساخته است."
در پایان امید است نتایج مطالعات انجام شده موجب دریغ فن‌آوری از افراد نشده باشد لیکن استفاده مسئولانه از فن آوری را به افراد ارائه نماید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط