رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-04-14 09:16
تنظیم اندازه قلم

پ

1:46
کد خبر: 149028

عامل تهدید به انتشار تصاویر شخصی در اینستاگرام دستگیر شد

1

رئيس پليس فتا کرمان از دستگیری فردی که در فضای مجازی با جلب اعتماد و دریافت تصاویر دختران جوان اقدام به اخاذی از آن‌ها  می کرد ،خبر داد.

پايگاه اطلاع رساني پليس فتا: سرهنگ امين يادگار نژاد رئيس پليس فتا کرمان در تشریح این خبر گفت:در پی شکایت شهروند کرمانی مبنی براینکه فردی با تهدید به انتشار تصاویر خصوصی وی در فضای مجازی اقدام به ایجاد اخاذی براي وی کرده است پرونده به صورت ویژه در دستور کار اين پلیس قرار گرفت.

وی گفت :كارشناسان پلیس فتا با انجام تحقیقات گسترده و اقدامات فنی و مهندسي موفق شدند متهم را که مردی  23ساله بود شناسایی و  پس از هماهنگی با مقام قضایی در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر و تحت نظر قرار گرفت.

يادگار نژاد گفت: متهم كه در ابتدا منكر هر گونه بزه ارتكابي بوده با مشاهده ادله موجود، در بازجویی‌های انجام شده به جرم خود اعتراف هدفش را از انجام اين كار سرگرمی و کسب منافع مالی از آن‌ها بيان کرد .

وی با اشاره به ماده17 قانون جرایم رایانه‌ای تصریح کرد: هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد. 

وی در ادامه گفت: بر اساس قانون تمامی داده‌ها و اطلاعات افراد در فضای مجازی مورد حمایت قانون گذار است و کسانی که با هر انگیزه‌ای نسبت به هتک حیثیت افراد اقدام می‌نمایند، از پاسخ قانون گذار در امان نخواهند بود.

این مقام انتظامی تصریح کرد : امروزه سوء استفاده کلاهبرداران و سودجویان ازفضای سایبری برای دستیابی به اهداف ناصحیح و پلیدشان افزایش یافته و با بهره گيري از عدم آگاهی و سادگی افراد در این فضا مرتکب جرائمی می شوند كه اكثرا با انگيزه كسب منافع مالي، تهديد و تخاذي ، تسويه حساب شخصي ، انتقام جويي و يا تفريح و سرگرمي در اين فضا وارد مي شوند.

رئيس پليس فتا کرمان بیان داشت :از شهروندان مي خواهيم در صورت مواجهه با هرگونه موارد مجرمانه در فضاي مجازي آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir  بخش مرکز فوریت های سایبری، قسمت ثبت گزارشات مردمی با ما در میان بگذارند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط