رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-04-18 09:20
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 149040

لایو در اینستاگرام عامل تهدید به انتشار تصاویر شخصی شد

لایو

رئیس پلیس فتا بوشهر از دستگیری فردی که در فضای مجازی با جلب اعتماد و دریافت تصاویر دختران جوان اقدام به اخاذی از آن‌ها  می‌کرد، خبر داد.

پايگاه اطلاع رساني پليس فتا: سرهنگ مهدی قاسمی رئيس پليس فتا بوشهر در تشریح این خبر گفت: در پی شکایت شهروند دشتستانی مبنی براینکه فردی با تهدید به انتشار تصاویر خصوصی وی در فضای مجازی اقدام به اخاذی از او کرده است پرونده به صورت ویژه در دستور کار اين پلیس قرار گرفت.

وی افزود: شاکیه در اظهارات اولیه خود بیان داشت که مدتی پیش با فردی در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام آشنا شدم به‌دلیل اینکه نام کاربری وی به نام خانم بود در لایوهای وی شرکت کردم ، غافل از اینکه در پشت پروفایل زنانه وی آقایی که قصد اخاذی دارد، وجود داشته و پس از مدتی از بنده درخواست ارتباط نامتعارف کرد و گفت در صورتیکه به خواسته‌اش توجه نکنم تصاویر و فیلم‌هایم را که در اینستاگرامی را که از روی لایوها ذخیره کرده ، منتشر می کند.

این مقام مسئول اظهار داشت : كارشناسان پلیس فتا با انجام تحقیقات گسترده و اقدامات فنی و مهندسي موفق شدند ضمن شناسایی عامل انتشار تصاویر و فیلم که مردی 22 ساله بود ، پس از هماهنگی با مقام قضایی در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر کنند .

سرهنگ قاسمی ادامه داد : متهم كه در ابتدا منكر هر گونه بزه ارتكابي بوده با مشاهده ادله موجود، در بازجویی‌های انجام شده به جرم خود اعتراف هدفش را از انجام اين كار سرگرمی و کسب منافع مالی از آن‌ها بيان کرد.

وی با اشاره به ماده17 قانون جرایم رایانه‌ای تصریح کرد: هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد. 

رئيس پليس فتا بوشهر بیان داشت: بر اساس قانون تمامی داده‌ها و اطلاعات افراد در فضای مجازی مورد حمایت قانون‌گذار است و کسانی که با هر انگیزه‌ای نسبت به هتک حیثیت افراد اقدام می‌نمایند، از پاسخ قانون گذار در امان نخواهند بود.

این مقام انتظامی تصریح کرد: امروزه سوء استفاده کلاهبرداران و سودجویان از فضای سایبری برای دستیابی به اهداف ناصحیح و پلیدشان افزایش یافته و با بهره‌گيري از عدم آگاهی و سادگی افراد در این فضا مرتکب جرائمی می‌شوند که اكثراً با انگيزه كسب منافع مالي، تهديد و تخاذي ، تسويه حساب شخصي، انتقام جويي و يا تفريح و سرگرمي در اين فضا وارد مي شوند.

رئیس پلیس فتا بوشهر خاطر نشان کرد: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش های مردمی بوده و همچنین کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت کنند ؛ شماره تماس 07721824732 به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سؤالات شهروندان در سراسر استان است.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط