رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

مسئولیت قانونی اکانت‌های شبکه های اجتماعی بر عهده صاحب اکانت است

1399-04-14 13:06
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 149050

رئیس پلیس فتا استان چهارمحال‌و بختیاری:

مسئولیت قانونی اکانت‌های شبکه های اجتماعی بر عهده صاحب اکانت است

two step

رئیس پلیس فتا استان چهارمحال ‌و بختیاری با اشاره به اینکه افزایش امنیت اکانت کاربری در شبکه‌های اجتماعی برای همگان یک ضرورت است، اظهار داشت : مسئولیت قانونی اکانت‌های اجتماعی بر عهده صاحب اکانت است

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مرتضی عسگری رئیس پلیس فتا استان چهارمحال‌و بختیاری گفت: سودجویان با دسترسی غیرمجاز به ‌حساب کاربری افراد در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، اقدامات مجرمانه‌ای نظیر کلاهبرداری‌های مالی، مزاحمت و... انجام می‌دهند.

وی افزود: به ‌عنوان نمونه این افراد پس از دسترسی به‌حساب کاربری افراد در شبکه‌های اجتماعی، با ارسالی پیامی مبنی بر درخواست کمک مالی و قرار گرفتن در شرایط حاد به مخاطبان اکانت هک شده، از دوستان و آشنایان مبالغی را تحت عنوان وجه قرضی مطالبه می‌کنند.

رئیس پلیس فتا استان چهارمحال‌ و بختیاری ادامه داد: مجرمان سایبری از قصد و نیت صادقانه کاربران که هدفشان رفع مشکل مالی دوستان و آشنایان است سوءاستفاده می‌کنند. شهروندان در اکثر موارد به دلیل اعتقادات و نیت خاص خود بلافاصله مبالغ اعلام‌شده را واریز می‌نماید بدون اینکه از موضوع اطلاع داشته باشند.

وی تاکید کرد: لازم است کاربران عزیز در هنگام ارسال درخواستی مبنی بر کمک مالی از سوی دوستان و آشنایان، ابتدا اطمینان حاصل ‌کنند که مبلغ خواسته‌ شده واقعاً از سوی فرد مورد نظر آنان است یا خیر. چراکه جعل هویت در فضای مجازی و دسترسی به اکانت‌های کاربران از طریق سهل‌انگاری در حفظ اطلاعات شخصی توسط مجرمان سایبری وجود دارد.

این مقام مسئول در توصیه‌ای به کاربران گفت: کاربران باید از اطلاعات حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی گوناگون محافظت کنند تا نه‌ تنها خود آن‌ها مورد تهدید و آسیب قرار نگیرند، بلکه دوستان و آشنایان آن‌ها نیز قربانی برنامه‌های مجرمانه تحت نام وی نشوند.

سرهنگ عسگری یادآور شد: مسئولیت قانونی اکانت‌های شبکه های اجتماعی بر عهده صاحب اکانت است و در محاکم قضایی نیز می‌بایست پاسخگو باشد؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای ممانعت از ورود افراد غیر به‌ اکانت کاربری تنظیم رمز دو مرحله‌ای است.

رئیس پلیس فتا استان چهارمحال‌و بختیاری از کاربران خواست: هشدار‌های پلیسی را جدی بگیرند و به منظور افزایش سواد رسانه‌ای خود در  استفاده از فضای مجازی‌ در بخش آموزش سایت پلیس فتا به آدرس  www.cyberpolice.ir از خدمات بر خط این پلیس بهره‌مند شوند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید