رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-04-19 10:30
تنظیم اندازه قلم

پ

2:14
کد خبر: 149167

آگهی جعلی فروش وام در سایت‌های آگهی انلاین

کلاهبرداری در سایت‌های آگهی آنلاین

رئیس پلیس فتا استان خوزستان از شناسایی فردی که با تبلیغ فروش وام بدون ضامن در یکی از سایت‌های آگهی آنلاین اقدام به کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ شاهین حسنوند رئیس پلیس فتا استان خوزستان در رابطه با این خبر اظهار داشت : خانمی با مرجوعه قضایی به این پلیس مراجعه کرده و از شخصی که از وی با عنوان اعطای وام فوری بدون ضامن کلاهبرداری کرده بود شکایت کرد.

وی در تشریح این پرونده گفت: کلاهبردار که دارای سوابق قبلی است با درج آگهی واگذاری وام در سایت، شهروندان را فریب می‌داد. شاکی این پرونده نیز پس از تماس و ملاقات با کلاهبردار، فریب دروغ‌های وی را خورده و پس از واریز مبلغ بالایی به حساب کلاهبردار، منتظر وام می‌شود که پس از گذشت چند هفته که خبری از وام نمی‌شود، پس از تماس با شماره‌ای که از او در اختیار دارد با خط خاموش وی مواجه می‌شود و با مراجعه به نشانی محل سکونت این شیاد سایبری، متوجه جعلی بودن آن می‌شود.

سرهنگ حسنوند افزود: با ثبت اظهارات شاکی، پرونده مقدماتی تشکیل شده و در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت. در بررسی‌های اولیه انجام شده بر روی پرونده، اطلاعات کلاهبردار آگهی دهنده استخراج شده و سپس مشخصات وی به دست آمد که در ادامه با اقدامات فنی، عامل کلاهبرداری شناسایی و هویت وی کشف شد.

این مقام مسئول بیان داشت: با توجه به مشکلات اقتصادی که پیش آمده، برخی از شهروندان که به دنبال وام برای حل مشکلات خود هستند مرتکب اشتباه شده و برای دریافت وام اقدام به جستجو در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌کنند. شیادان سایبری نیز که منتظر اینگونه فرصت‌هایی هستند با درج آگهی و شگردهای خاص مانند وام کم بهره، وام بدون ضامن و...  شهروندان را فریب می‌دهند.

وی ادامه داد:خوشبختانه با اقدام سریع کارشناسان پلیس فتا در شناسایی متهم، کلیه مبالغ کلاهبرداری شده در حساب‌های مقصد مسدود شده و پس از گذراندن مراحل قانونی و دستور مقام محترم قضایی به حساب مالباخته‌گان که یکی از آنها شاکی این پرونده است بازگرداننده می‌شود.

رئیس پلیس فتا استان خوزستان ضمن تاکید بر دریافت وام از راه‌های قانونی، به شهروندان توصیه کرد: برای دریافت وام حتماً از طرح‌های ارائه شده توسط بانک‌ها استفاده کنند و به هیچ عنوان به تبلیغات و آگهی‌های درج شده در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی اعتماد نکنند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: شهروندان از ارائه هرگونه مدارک هویتی به درج کنندگان این آگهی‌ها به شدت خودداری کنند به دلیل اینکه ممکن است سوءاستفاده‌های بسیاری از این مدارک صورت بگیرد. همچنین برخی از آگهی‌های پرداخت وام ممکن است به فیشینگ و سرقت اطلاعات کارت بانکی شهروندان ختم شود.

رئیس پلیس فتا استان خوزستان بیان داشت: شهروندان برای دریافت اطلاعات، هشدارها و توصیه های پلیس به سایت پلیس فتا به آدرسwww.cyberpolice.ir   مراجعه کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک، گزارش خود را در بخش ثبت گزارش مردمی به پلیس اطلاع دهند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط