رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-04-26 23:34
تنظیم اندازه قلم

پ

5:12
کد خبر: 149289

کارت های اپل آیدی و شگرد کلاهبرداری

کارت های اپل آیدی و شگرد کلاهبرداری

یکی از شگردهای کلاهبرداری در فضای واقعی و مجازی، چاپ کارت اپل آی دی در داخل کشور و انتساب آن به شرکت اپل می باشد،با این حربه که رمز ایمیل و پاسخ به سوالات امنیتی در اختیار سازنده اپل آیدی می باشد و به غیر از اپل آیدی و رمز مربوطه،مابقی اطلاعات روی کارت غیر واقعی ست،بنابراین پس از گذشت زمانی مشخص،صادرکننده کارت اقدام به تغییر رمز اپل آیدی یا سوء استفاده از اطلاعات شخصی کاربران می نماید.

ماجرا از زمانی آغاز شد که یک دستگاه گوشی دست دوم آیفون به واسطه وب سایت اشتراک آگهی دیوار از شخصی خریداری کردم،در زمان تحویل، فروشنده اقدام به خروج از حساب کاربری آیفون و بازگشت تنظیمات گوشی به حالت اولیه کارخانه کرد، همچنین فروشنده یک مغازه خدمات موبایل به من معرفی کرد تا اکانت اورجینال و قانونی شرکت آیفون را خریداری و فعال کنم تا امکان بهره مندی از فضای ابری،فروشگاه برنامه های اپل و سرویس های هوشمند برای همیشه میسر شود.
جالب است که بدانید  فضای ابری یا آیکلود یک فضای اینترنتی 5 گیگابایتی است که می توانید عکس ها، ایمیل ها، دفترچه تلفن و غیره به این فضا منتقل کنید تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کنید،تنها دارنده اپل آیدی با رمز عبور آن، می تواند به حساب آیکلود دسترسی داشته باشد.
از خرید دستگاه خیلی خوشحال بودم،پس سریع رفتم سراغ مغازه خدمات موبایل و درخواست کارت اپل آیدی کردم،مبلغ مناسبی پرداخت و کارت را تحویل گرفتم،با ثبت اپل آیدی(نشانی ایمیل) و رمز در گوشی آیفون موفق به فعال سازی خدمات و سرویس های اپل شدم.
اصل داستان از 6 ماه بعد شروع شد که درباره رازی مهم در پشت پرده این کارت هاست، زمانی که متوجه شدم رمز اپل آیدی من تغییر و دسترسی های من به خدمات و سرویس های اپل قطع شده است، بسیار شگفت زده شدم ،امکان خروج از حساب اپل آیدی هم دیگر وجود نداشت به این خاطر که برای خروج رمز می خواست،بنابراین به یکی از دوستان که مهندس کامپیوتر است زنگ زدم و راهنمایی خواستم.
علی به من گفت با انتخاب گزینه فراموشی رمز از طریق وب سایت اپل، این امکان هست با انتخاب یکی از 2 روش 1- پاسخگویی به سوالات امنیتی 2- ارسال لینک به ایمیل، رمز جدیدی را مشخص کنم.
حسابی تشکر کردم و رفتم سراغ کارت اپل آیدی،سوالات امنیتی به همراه پاسخ آن ها چاپ شده بود،پس روش دوم برای تغییر رمز را انتخاب کردم.
اما متأسفانه پاسخ سوالات همگی اشتباه بود،به همان مغازه خدمات موبایل رفتم تا رمز ایمیل را دریافت کنم و از طریق روش اول اقدام کنم.
شخص فروشنده گفت من و شرکت فروشنده کارت،به رمز ایمیل و پاسخ سوالات امنیتی دسترسی نداریم و از طریق شرکت اپل باید اقدام کرد،سرانجام از شخص مذکور راهکاری برای حل مشکل خواستم،به هر حال متوجه شدم که داستانی مرموز پشت این قضایا هست.
او گفت ما همکار شرکت اصلی به اصطلاح نماینده اپل در ایران هستیم،باید اطلاعات کارت شما از طریق پنل کاربری برای شرکت ارسال کنیم تا رمز جایگزین برای فعال سازی حساب کاربری شما دریافت و تحویل شما گردد.
گفتم ایرادی نداره فقط لطف کنید هزینه رمز جایگزین را اعلام کنید،عجیب بود 20 برابر قیمت کارت چاپی باید هزینه پرداخت می کردم!
با تعجب پرسیدم چرا هزینه نسبت به کارت چاپی این همه تفاوت داره،که جواب داد قانون اپل همینه و اینکه ما تحریم هستیم و مراحل سختی برای بازیابی حساب کاربری باید انجام بشه،من هم گفتم خیلی ممنون اگر نیازی بود فردا خدمت میرسم.
توی اینترنت برای بازیایی رمز اپل آیدی جستجو کردم به سایت های زیادی رسیدم که همگی به یک سایت واحد متصل بودند که آدرس آن سایت به عنوان پشتیبان بر روی کارت چاپی وجود داشت،در سایت پشتیبان اشاره شده بود که حتماً از طریق خدمات موبایل همکار برای ارسال تقاضا و بازیابی حساب کاربری باید اقدام شود و تنها می توانستم استعلام کنم که مشخصات اپل آیدی من در بانک اطلاعاتی آنها وجود دارد یا نه!
حسابی به فکر فرو رفتم از دوستم خواستم سایت ها را بررسی کند و تحقیقی داشته باشد تا متوجه بشیم داستان چیه؟
روز بعد علی زنگ زد و گفت با بررسی ها و تحلیل های که داشتم فهمیدم این اپل آیدی ها اورجینال و قانونی نیستند،بلکه با ترفندهای معمول و رایگان ایجاد شده اند،همچنین پاسخ های مربوط به سوالات امنیتی به اشتباه در کارت چاپی درج شده است و رمز مختص به ایمیل در اختیار سایت پشتیبان است،عوامل این سایت پس از گذشت ماه ها و زمانی مشخص از طریق گزینه فراموشی،اقدام به تغییر رمز اکانت اپل می کنند بنابراین دسترسی کاربر به خدمات اپل قطع می شود.
تازه متوجه شدم این عمل فریبکارانه به شکل سازمان یافته در حال انجام است،اما ناگزیر برای فعال سازی حساب کاربری و بازیابی اطلاعات شخصی،هزینه را پرداخت کردم،بنابراین با دریافت رمز جایگزین و درج آن، قفل دسترسی به خدمات اپل برای من باز شد،از طریق سرویس آیکلود اقدام به بازیابی اطلاعات شخصی کردم سپس به همراه علی یک حساب در جیمیل ساختم و همچنین مراحل ساخت اپل آیدی را انجام دادیم،از حساب کاربری موجود خارج و با شناسه های جدید وارد شدم،حالا دیگه خیالم راحت شد حتی اگر رمز حساب را هم فراموش می کردم با پاسخگویی به سوالات امنیتی یا دریافت لینک در ایمیل قابل بازیابی بود،البته تصمیم گرفتم به غیر از آیکلود به واسطه برنامه آیتونز و لپ تاپ نسخه های پشتیبان به صورت آفلاین داشته باشم.
اینجانب کارشناس اجتماعی پلیس فتا استان هرمزگان هستم،این داستان بر اساس شگرد کلاهبرداری با کارت های اپل آیدی برای شما دوست عزیز بیان کردم تا متوجه کلاهبرداری های ماهرانه در فضای مجازی شوید و هوشیارانه در بستر فضای مجازی از خدمات آن بهره مند شوید.
در پایان توصیه هایی برای آگاهی بیشتر شما بیان می کنم ،همچنین امیدوارم به لطف پروردگار عالم همیشه در خوشبختی و سلامتی زندگی کنید.
1- قبل از هر کاری اقدام به تحقیق و مشورت کنید و بهترین تصمیم را بگیرید.
2 - اگر شخص دیگری برای شما حساب اپل آیدی می سازد،حتماً نسبت به تغییر پاسخ سوالات امنیتی و رمز ایمیل و همچنین رمز اکانت اپل اقدام کنید.
3-  قبل از استفاده از هر فناوری یا برنامه ای،تنظیمات محرمانگی و امنیتی آن را کامل یاد بگیرید.
4- اگر شخصی به محتوای ایمیل یا سوالات امنیتی شما دسترسی داشته باشد با بهره گیری از سایت اپل و گزینه فراموشی می تواند رمز اپل آیدی شما را تغییر دهد،همچنین به راحتی از طریق آیکلود به اطلاعات شخصی شما دسترسی خواهد داشت و حتی شخص مذکور در صورت روشن بودن گزینه FIND MY IPHONE این امکان را خواهد داشت از طریق آیکلود اقدام به قفل کردن گوشی شما نماید.
5- مطلوب است به صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرائم سایبری ، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir مراجعه نمایید.

 

اداره تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا استان هرمزگان

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط