رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-04-24 09:23
تنظیم اندازه قلم

پ

2:46
کد خبر: 149291

28 میلیارد ریال کلاهبرداری با ترفند ازدواج اینترنتى

jpg

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی در خبر تازه اى از شناسايى و دستگيرى كلاهبردار اينترنتى كه با وعده ازدواج به صورت اینترنتی، 28 ميليارد ريال در فضاى سايبر از طعمه های خود كلاهبردارى كرده بود، خبر داد.

پايگاه اطلاع رسانی پليس فتا: سرهنگ جواد جهانشيرى رئیس پلیس فتا استان خراسان در تشريح خبر بيان داشت: در پى شكايت یکی از بانوان مشهدى مبنى بر كلاهبردارى از وى در فضاى سايبرى رسيدگى به موضوع در دستور كار كارشناسان پليس فتا استان قرار گرفت.

سرهنگ جهانشیری افزود: شاكيه در اظهارات اوليه خود به كارشناسان پليس فتا استان خراسان از اغفال و بدنبال آن اخاذی دومیلیارد و هشتصد میلیون ریالی صورت گرفته توسط فردى كه در اينستاگرام با وى آشنا شده بود خبر داد و اظهار داشت اين فرد به بهانه ازدواج و اخذ اقامت خارج از كشور مبلغ موصوف را كلاهبردارى و به محض دريافت وجه متوارى و ديگر از نامزد اینترنتی خود اطلاعی ندارد.

این مقام مسئول ادامه داد: با بررسى هاى مقدماتى صورت گرفته مشخص شد وجوه اخذ شده از شاكيه به حساب فردی با هویت معلوم منتقل شده که  با هماهنگی قضایی متهمه به پلیس فتا انتقال یافت.

جهانشیری تصریح کرد: متهمه كه از دوستان و مخاطبين پيج اينستاگرامى شاكيه از كار درآمد دانشجوى رشته وكالت بود و به اتهام برداشت غير مجازِ مبلغ 28ميليارد ريال در پليس فتا حضور داشت اظهار کرد در پيج اينستاگرامش از سوى مخاطبى ناشناس درخواست ورود به صفحه اينستاگرامى اش را داشته و با پذيرش وى باب آشنايى با او باز شده و با توجه به مشخصات ظاهرى فرد درخواست دهنده ، كه بسيار هم موجه به نظر مى رسيده به درخواست خواستگارى وى پاسخ مثبت داده و طى مدت 16 ماه گذشته لحظه به لحظه براين صميميت و دلدادگى آنها اضافه شده در دخترجوان ادامه داد، ارتباط بین آنها تماماً مجازى بوده و در فضاى حقيقى حتى يك بار هم وى را نديده و این فرد به اصطلاح" نامزد "هربار عذر و بهانه اى آورده تا مانع ديدار فيزيكى آنها باشد.

رئيس پليس فتا خراسان رضوی بیان داشت: زن جوان كه به اتهام كلاهبردارى در پليس فتا حضورداشت خود قربانى وعده كلاهبردار حرفه اى شده بود و قبول داشت سيم كارت و گوشى تلفن همراهى كه وسيله ارتكاب كلاهبردارى مجرم اصلى بوده را به عنوان هديه در برابر محبت هاى مادى و معنوى كه از خواستگارش دريافت كرده بوده، به وی داده است.

جهانشيرى افزود:‌ با تلاش كارشناسان پليس فتا رد دو متهم ديگر ظرف 48 ساعت شناسايى شد و با هماهنگى قضايى درمخفیگاهشان به همراه ادله ديجيتالى مربوطه دستگير و به محل پليس فتا منتقل شدند، متهمان كه دو مرد 34 و 32 ساله بودند در برابر ادله غير قابل انكار جرم خود را پذيرفته و با ندامت كسب منفعت مالى را علت ارتكاب جرم خود در رابطه با اغفال دو زن جوان دانستند.

این مقام انتظامی به كاربران فضاى مجازى توصيه كرد: جهت پيشگيرى از هرگونه آسيب در فضاى سايبرى و استفاده ايمن از اين فضا مراقب رفتار خود بوده و از هرگونه انتشار تصاويرى كه ممكن است جلب توجه نموده و نظر شيادان فضاى سايبرى را به سمت كاربر متمركز كند پرهيزکنید و تا فرهنگ سايبرى به حد لازم به رشد خود نرسيده حتى از انتخاب پروفايل با تصاوير شخصى خود پرهيز و همچنين از پذيرش افراد ناشناس در پيج هاى خود امتناع کنید.

گفتنى است ، شهروندان گرامى جهت كسب اطلاعات بيشتر در حوزه فضاى سايبرى مى توانند به آدرس www.cyberpolice.ir  مراجعه و هرگونه نقطه نظر خود را جهت ارائه خدمات بهتر از سوى كارشناسان فضاى سايبرى درج نمايند و همزمان پاسخ  سوالات خود را توسط كارشناسان برخط دريافت نمايند .

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط