رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-04-25 11:41
تنظیم اندازه قلم

پ

1:47
کد خبر: 149298

آیا برنامه های COVID-19 از حریم خصوصی شما محافظت می کنند؟

امنیت در فضای مجازی

برنامه‌های تلفن همراه برای ردیابی بیماری ویروسی COVID-19 به مهار این شیوع کمک می‌کنند، اما  استفاده از برنامه‌های غیرمجاز  نگرانی‌هایی درباره حریم شخصی افراد ایجاد کرده است.

استاد علوم اطلاعات، ماسودا بشیر و دانشجوی دکترا ، Tanusree Sharma در دانشگاه ایلی نویز، 50 برنامه مرتبط با COVID-19 موجود در فروشگاه Google Play را برای دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران و محافظت از حریم خصوصی آن‌ها مورد تجزیه‌وتحلیل قراردادند. بشیر و شارما دریافتند که بیشتر برنامه‌ها به داده‌های شخصی کاربران دسترسی دارند، اما تعداد اندکی از این برنامه‌ها، داده‌ها را مخفی، رمزنگاری‌شده و امن خواهند کرد.
آن‌ها یافته‌های خود را در مجله Nature Medicine گزارش می‌دهند.
آن‌ها گفتند: "آنچه جای تعجب دارد این است که برخی از برنامه‌های غیرمجاز  به‌طور مداوم اطلاعات بسیار حساس و شخصی مانند اطلاعات بهداشتی ، مکان و شناسه‌های مستقیم (مانند نام ، سن ، آدرس ایمیل و ...) را جمع‌آوری و پردازش می‌کنند." 
برنامه‌های رسمی مربوط به COVID ، توسعه‌یافته و در سراسر جهان شامل نقشه‌های زنده و به‌روزرسانی موارد تأییدشده ، هشدارهای مبتنی بر مکان در زمان واقعی ، سیستم‌های نظارت بر جداسازی منازل و قرنطینه ، گزارش مستقیم علائم و آموزش درباره COVID-19  ، همچنین نظارت بر علائم حیاتی ، مشاوره پزشکی مجازی و ردیابی تماس با جامعه  ازجمله کاربردهای مثبت این برنامه‌هاست.
از 50 برنامه‌ای که محققان ارزیابی کرده‌اند ، 30 نفر اجازه دسترسی به داده‌ها از دستگاه‌های تلفن همراه خود مانند مخاطبین ، عکس‌ها ، رسانه‌ها ، پرونده‌ها ، داده‌های مکان ، دوربین ، شناسه دستگاه ، اطلاعات تماس ، اتصال Wi-Fi ، میکروفون ، و اجازه دسترسی کاربران را دادند. 
دسترسی به شبکه ، پیکربندی سرویس Google و امکان تغییر اتصال به شبکه و تنظیمات صوتی. برخی از برنامه‌ها اعلام کردند که سن کاربران ، آدرس ایمیل ، شماره تلفن و کد پستی کاربران را جمع‌آوری می‌کنند. همچنین محل دستگاه ، شناسه‌های منحصربه‌فرد ، آدرس IP تلفن همراه و سیستم‌عامل  و انواع مرورگرهای مورداستفاده در دستگاه  نیز در معرض سوءاستفاده هستند.
فقط 16 برنامه از موارد پژوهش شده  از این قبیل داده‌ها  رمزگذاری  و ایمن استفاده می‌کنند.
آن‌ها نوشتند: "ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی باید از هر وسیله‌ای برای نجات جان انسان‌ها و محدود کردن شیوع ویروس استفاده کنند." "اما بقیه ، به‌ویژه کسانی که درزمینهٔ حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات هستند ، وظیفه‌دارند سؤالاتی را که برای محافظت از حریم خصوصی حفظ می‌شود ، بپرسند."
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط