رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-04-29 13:18
تنظیم اندازه قلم

پ

3:35
کد خبر: 149383

دستگیری متهم کلاهبرداری تلفنی با 7 فقره شکایت

دستگیری متهم کلاهبرداری تلفنی با 7 فقره شکایت

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ اظهار داشت : شخص سابقه ‌داری که با فریب مردم و اعلام برنده شدن در مسابقه رادیویی ، شهروندان را به پای دستگاه خودپرداز می کشاند و از آنها کلاهبرداری می کرد توسط کارآگاهان سایبری پلیس فتا پایتخت شناسایی و دستگیر شد .

سرهنگ داوود گودرزی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا در تشریح این خبر اعلام کرد: یکی از شهروندان با ارائه مرجوعه قضایی به این پلیس ، اظهار داشت شخصی ناشناس خود را مجری رادیو جوان معرفی کرد و از شماره‌ای معلوم با من تماس گرفته و عنوان داشت که شما در قرعه کشی رادیو جوان برنده پانصد میلیون ریال کمک هزینه سفر به عتبات عالیات شده‌اید و سپس با ترفند و فریب مرا به پای دستگاه خودپرداز کشاند و با اعلام چند کد گمراه کننده و وارد نمودن ان در یک لحظه متوجه خالی شدن تمام موجودی کارت خود شدم. 

این مقام مسئول بیان داشت : شاکی در ادامه اظهاراتش عنوان داشت بعد متوجه شدم متهم با فریب من اقدام به ارسال رمز پویای حساب بانکی کرده و با همان روش متقلبانه کد را از من گرفت و با وارد شدن به اینترنت بانک حساب من اقدام به سرقت مبلغ پانصد و سی میلیون ریال کرده است و سپس دیگر پاسخگوی تماس تلفنی من نبود.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ افزود : با بررسی فنی کارآگاهان مشخص شد متهم با زیرکی اقدام به جابجایی مبلغ به سرقت رفته به چند حساب دیگر ناشناس نموده و با این ترفند قصد گمراه کرده ماموران را دارد ولی با بررسی دقیق هویت متهم ساکن شهرستان پاکدشت مورد شناسایی قرار گرفت و با اعزام تیمی از پلیس و شناسایی دقیق محل اختفای او در یک عملیات غافلگیرانه متهم دستگیر و به پلیس انتقال یافت.

این مقام انتظامی گفت: با انتقال متهم به پلیس ، وی راز آموزش این گونه شیوه کلاهبرداری در زندان را فاش کرد و گفت شخصی به نام (ابوالفضل) که هم بندم بوده نحوه تماس و به دام انداختن قربانیان به پای دستگاه خودپرداز را آموزش داد و گفت با پول ها اقدام به خرید گوشی موبایل و کارت هدیه کنم تا در دام پلیس قرار نگیرم ولی غافل از اینکه با حرف های او خام شدم و هرگز فکر نمی کردم در دامی که خودم برای مردم پهن می کردم گرفتار شوم  و روزی در برابر قانون قرار بگیرم.

وی ادامه داد: متهم با ترفند های مختلف در ذهن افراد قربانی خود نفوذ کرده و با مهندسی اجتماعی آنها را به پای دستگاه خودپرداز می کشاند سپس جهت واریز مبلغ اهدایی و جایزه با وارد نمودن اطلاعات بانکی افراد در قدم بعدی اقدام به سرقت وجوه کارت بانکی افراد می کرده است.

سرهنگ گودرزی اظهار داشت : ماموران با بررسی لازم متوجه شدند که متهم ردیف دوم (ابولفضل) مدتی پیش از زندان آزاد شده و با اسم مستعار خود در حوالی میدان شوش اقدام به خرید و فروش کارت بانکی می کند؛ لذا با شناسایی محل های تردد او و تعقیب و مراقبت نامبرده نیز طی یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و به پلیس فتا انتقال یافت .

این مقام مسئول ادامه داد : متهم ابتدا اظهار بی اطلاعی از موضوع  کرد ولی وقتی در برابر ادله های فنی ماموران قرار گرفت راهی جزء اعتراف نداشت و گفت بالغ بر چندین کارت بانکی تهیه و اقدام به کلاهبرداری می کرد.

رئیس پلیس فتا تهران بیان داشت : تا کنون 7 شاکی با این شگرد شناسایی شده اند که مبلغ سه میلیارد و هفتصد میلیون ریال از انها به سرقت رفته است؛ تلاش برای شناسایی سایر مالباختگان ادامه دارد و پرونده با متهمان به دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای تهران ارسال شد .  

وی خاطر نشان کرد : افزایش اطلاعات و پیشرفت فناوری یکی از بزرگ ترین وسایل آرامش وآسایش زندگی  بشر را، رقم زده است به همین دلیل رواج و گسترش کلاه برداری های تلفنی از چشم مجرمین دور نمانده و با کمی چاشنی و خلاقیت به مقصود و اهداف سوء خود می رسند ؛ در کلاه برداری های تلفنی افراد با عناوین مختلف در دام مجرمان می افتند ولی در نهایت به یک شکل صورت می گیرد و آن هم رفتن به پای دستگاه خود پرداز و تن دادن به خواسته های کلاهبرداران سایبری است .

سرهنگ داوود گودرزی با اشاره به اینکه به تبلیغات و تماس های مشکوک وسوسه انگیز نباید توجه کرد و جهت گرفتن جایزه نیازی به درج اطلاعات حساب های بانکی شامل رمز اول و دوم و سایر اطلاعات کارت نیست ، از شهروندان خواست تا در صورت مواجهه با این گونه تماس ها بدانند که موضوع خوش حسابی و برنده شدن جعلی بوده و موضوع را از طریق سایت اینترنتی فتا ناجا به آدرس  www.cyberpolice.ir  اطلاع رسانی کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط