رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

سوءاستفاده از اطلاعات شخصی و هویتی خریداران مدارک جعلی

1399-05-07 12:44
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 149417

فتا ناجا هشدار داد:

سوءاستفاده از اطلاعات شخصی و هویتی خریداران مدارک جعلی

مدرک جعلی

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اظهار داشت : سوءاستفاده از اطلاعات شخصی و هویتی خریداران مدارک جعلی، باعث می‌شود خریداران اولین قربانی فروشندگان مدارک جعلی باشند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : سرهنگ دوم "علی محمد رجبی" در مصاحبه با خبرنگار پایگاه خبری پلیس ، با اشاره به تبلیغات پر زرق و برق کالاها و خدمات مختلف در فضای مجازی ، تصریح کرد : فروش مدارک جعلی یکی از انواع خدمات غیرقانونی است که در بستر فضای مجازی تبلیغ می‌شود و متخلفان با وعده‌های رنگارنگ و دروغین تلاش می کنند که بر عمل غیر قانونی خود سرپوش گذاشته و فعالیت خدماتی خود را قانونی جلوه دهند.

وی ضمن بیان اینکه در مواد ۵۲۴ تا۵۴۲ قانون تعزیرات مجازات اسلامی، مجازات‌های حبس و جزای نقدی یا هر دو را برای مرتکب و استفاده کننده مدرک جعلی پیش‌بینی کرده است، بیان داشت : کسی که از جعلی بودن مدارک مطلع بوده و از آن مدارک استفاده کند، طبق ماده ۵۳۰ قانون تعزیرات از دو ماه تا ۲سال حبس محکوم می‌شود.

به گفته رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا رواج مدرک گرایی در جامعه باعث شده تا افرادی که مقام یا شغل مناسبی نیز  دارند برای عقب نماندن از غافله مدرک‌گرایی اقدام به خرید مدرک کنند،مدراکی که هم خریدار و هم فروشنده از نظر قانون مجرم شناخته شده و برای آن مجازات تعیین شده است.

وی ادامه داد: در تبلیغات کاسبان خرید و فروش مدارک جعلی در فضای مجازی با وعده‌های روبروی می‌شویم که نه تنها مشکلات خریدار را حل نمی‌کند بلکه گره کوری به مشکلات قبلی آنها می‌اندازد که به این راحتی‌ها باز شدنی نیست؛ مثلا فردی که کلی پول و زمان برای مهاجرت هزینه کرده بعد از دریافت مدرک جعلی و ارائه آن برای دریافت اقامت متوجه جعلی بودن مدرک شده و نه تنها کلی ضرر مادی کرده بلکه مساله مهاجرت آنها نیز با توجه به ارائه مدرک جعلی منتفی می‌شود.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا افزود : در برخی از این تبلیغات فروش مدارک در فضای مجازی، از خریدار  وجهی دریافت می‌شود اما مدرکی به وی ارائه نشده و از آنجا که خود فرد خریدار نیز مرتکب جرم شده معمولا پیگیری نمی‌کند. 

این مقام مسئول یادآور شد: حتی با دریافت اصل مدارک هویتی از خریدار برای تهیه مدرک مورد نیاز فرد، از مدارک وی سوء‌استفاده‌های غیرقانونی می‌کنند و شاید همان مدارک هویتی را نیز به سرقت ببرند.

سرهنگ رجبی بیان داشت : مجرمان سایبری با ترفند فروش مدرک جعلی کلیه اطلاعات شخصی و هویتی خریدار را گرفته و با این اطلاعات هویتی و تبانی با برخی افراد دیگر با مدرک وی در فضای مجازی اقدام به فعالیت‌های مجرمانه مثل راه‌اندازی سایت‌های قمار، شرط بندی، کلاهبرداری و غیره می‌کنند.  

وی با اشاره به رصد فضای مجازی از سوی پلیس فتا برای جمع آوری جرائم مشهود در این فضا گفت: شهروندان نیز می‌توانند با کمک به پلیس فتا و ارائه مشخصات سایت‌ها، کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی که اقدام به تبلیغ و خرید و فروش مدرک می‌کنند به سالم سازی فضای مجازی کمک کنند.  

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با تأکید بر اینکه متخلفان استفاده کننده از مدارک جعلی ملزم به جبران خسارت سوءاستفاده از مدارک جعلی هستند، خاطر نشان کرد: بر اساس قانون، فردی که با استفاده از مدارک جعلی کسب درآمد می‌کند و به مدارج شغلی می‌رسد باید جبران خسارت کند، اعم از حقوق و مزایایی که به واسطه ارائه مدرک جعلی دریافت کرده و خسارت‌هایی که حتی به خاطر اشتباهات احتمالی‌ به هر فرد حقیقی و حقوقی وارد شده است.

کلمات کلیدی :
کلمات کلیدی

افزودن دیدگاه جدید