رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

هشدار پلیس فتا در خصوص ارسال لینک‌های جعلی جهت دریافت نذورات

1399-05-09 08:20
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 149480

فتا استان سمنان هشدار داد:

هشدار پلیس فتا در خصوص ارسال لینک‌های جعلی جهت دریافت نذورات

کلاهبرداری

رئیس پلیس فتا استان سمنان در خصوص ارسال لینک‌های جعلی جهت دریافت نذورات به شهروندان هشدار داد . 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ‌ دوم حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان با اشاره به اینکه کرونا برخی کسب و کارها را به تعطیلی کشانده و باعث فشار اقتصادی به اقشار محروم جامعه شده است، گفت: مجرمان سایبری با این بهانه با تبلیغ جمع‌آوری کمک برای قشر محروم به دنبال سوء‌استفاده از احساسات پاک و انسان دوستانه شهروندان هستند.

وی افزود: مجرمان سایبری با انتشار لینک‌های جعلی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان تبلیغ جمع‌آوری کمک‌های نقدی به جای قربانی کردن دام، برای محرومان و یا جمع‌آوری گوشت‌های قربانی برای نیازمندان به دنبال سوء‌استفاده از شهروندان هستند.

این مقام انتظامی ادامه داد: نه تنها پول‌های نقد جمع‌آوری شده بلکه حتی گوشت و اجناس جمع‌آوری شده به دست افراد نیازمند و محروم نمی‌رسد.

سرهنگ صادقی تاکید کرد: شهروندان برای پرداخت هر گونه کمک به نیازمندان حتما از طریق موسسات شناخته شده و معتبر که در این زمینه وجود دارند اقدام کنند تا کمک‌های آنها به دست نیازمندان واقعی برسد.

این مقام مسئول ادامه داد: یکی از ترفندهای مجرمان سایبری استفاده از سامانه‌های پیامکی و ارسال لینک‌های جعلی جهت دریافت نذورات برای کمک به نیازمندان در عید قربان از طریق این راه ارتباطی می‌باشد لذا شهروندان توجه نمایند لینک معرفی شده در این پیام‌ها، کاربران را به یک درگاه بانکی جعلی (فیشینگ) هدایت نموده و پس از دریافت اطلاعات بانکی، اقدام به برداشت وجه به صورت غیرمجاز از حساب کاربران می‌نماید.

رئیس پلیس فتا استان سمنان درباره استفاده مجرمان از شبکه‌های اجتماعی برای رسیدن به اهداف شوم خود نیز گفت: کاربران باید توجه نمایند شبکه‌های اجتماعی محلی برای تبادل اطلاعات شخصی و مالی نمی‌باشد و کاربران شبکه‌های اجتماعی برای حفظ امنیت اطلاعات خود به هیچ عنوان برای پرداخت کمک به نیازمندان در عید قربان به این شبکه‌ها اعتماد ننمایند.  

وی هشدار داد: شهروندان باید به این نکته توجه کنند که برای هرگونه واریز کمک‌های مالی خود در اعیاد پیش رو فقط از طریق سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌صلاح که توسط رسانه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی اعلام گردیده اقدام و از پرداخت‌های اینترنتی به خصوص از طریق شبکه‌های اجتماعی غیربومی (تلگرام و اینستاگرام) خودداری کنند.

سرهنگ صادقی خاطر نشان کرد: کاربران می‌توانند جهت کسب اطلاعات و ارتقاء آگاهی‌های خود در این زمینه و یا در صورت برخورد با مواردی که درخصوص آن تخصص و دانش لازم را ندارند به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice .ir مراجعه کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید