رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

سرقت اطلاعات شهروندان در قالب تعمیرکار

1399-05-14 13:21
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 149673

رئیس پلیس فتا استان اصفهان مطرح کرد:

سرقت اطلاعات شهروندان در قالب تعمیرکار

تلفن‌های همراه

رئيس پليس فتا اصفهان از کشف یک پرونده سرقت اطلاعات خبر داد و گفت: این روز‌ها سوءاستفاده از اعتماد کاربران به یکی از شگردهای کلاهبرداری در فضای مجازی تبدیل شده است.

 

پايگاه اطلاع رسانی پليس فتا: سرهنگ سید ‌مصطفی مرتضوی رئیس پلیس فتا استان اصفهان با بیان اینکه یکی از شیوه‌های‌ سوء‌استفاده از اطلاعات کاربران توسط تعمیرکاران غیرمجاز رایانه و تلفن همراه می‌باشد، گفت: افراد با تبلیغ و انتشار آگهی‌ در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تحت عنوان تعمیر رایانه، گوشی‌ تلفن همراه در محل‌ کار یا منزل با کمترین هزینه، به منزل یا محل‌کار قربانی رفته و پس از تعمیر با روش‌های مختلف اطلاعات حساب‌ بانکی، عکس‌ها و اطلاعات شخصی آنان را به دست آورده و سپس اقدام به سرقت از حساب و یا اخاذی از آن‌ها می‌کنند.

وی افزود: شهروندان برای تعمیر سیستم‌های رایانه‌ای وگوشی‌های هوشمند خود، حتما به تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه کنند و پس از تعمیر از عدم نصب نرم‌افزارهای غیر مجاز برروی آن اطمینان حاصل کنند.

سرهنگ مرتضوی توصیه کرد: شهروندان مراقب باشند قبل از مراجعه به تعمیرکاران، اطلاعات شخصی و خانوادگی خود را از روی سیستم‌ها پاک کرده و همچنین برای تمامی برنامه‌های داخل سیستم رایانه و تلفن همراه خود، رمز عبور مناسب انتخاب کنند.

وی تاکید کرد: امکان دسترسی به اکانت شبکه‌های اجتماعی خود بر روی سیستم‌ها را نیز محدود کنید، چون این احتمال وجود دارد که افراد فاقد صلاحیت اقدام به فعال سازی اکانت کرده و سپس اقدام به سوءاستفاده و سرقت اطلاعات و یا اخاذی از آنان کنند.

رئیس پلیس فتا استان اصفهان از شهروندان خواست: درصورت مشاهده هرگونه تخلف در فضای‌ مجازی، نظیر کلاهبرداری‌های اینترنتی، جعل عنوان، وب سایت‌های جعلی و سایت‌هایی با محتوای مجرمانه و مغایر با شئونات اسلامی و... آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش دهند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید