رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

مجرمان سایبری به دنبال خرید سیم کارت بدون سند زدن هستند

1399-05-15 08:12
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 149679

رئیس پلیس فتا استان البرز:

مجرمان سایبری به دنبال خرید سیم کارت بدون سند زدن هستند

 پلیس فتا البرز

رئیس پلیس فتا استان البرز گفت: در بسیاری از پرونده‌های کلاهبرداری با سیم کارت‌هایی مواجهه هستیم که در اختیار مالک اصلی نیست و افراد دیگری از آن سوء استفاده می‌کنند.

 

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا:سرهنگ محمد اقبالی رئیس پلیس فتا استان البرز گفت: با توجه به اینکه بسیاری از جرائم و کلاهبرداری‌های اینترنتی و تلفنی با استفاده از سیم کارت‌های تلفن همراه سایر افراد انجام می‌شود، از شهروندان درخواست داریم به هیچ وجه سیم کارت روشن و فعال خود را در اختیار دیگران نگذارند.

وی در خصوص سیم‌کارت‌هایی که ممکن است توسط مجرمان سایبری از آن سوء‌استفاده شود، افزود: با در اختیار گرفتن سیم‌کارت‌های شما توسط مجرمان، ارتکاب اعمال مجرمانه و یا ایجاد هرگونه مزاحمت و سوءاستفاده از طریق سیم‌کارت، این دارنده و مالک سیم‌کارت است که باید پاسخگو باشد و قانون وی را می‌شناسد.

سرهنگ اقبالی با بیان اینکه خرید و فروش سیم کارت‌های فعال بدون انجام تغییر سند مالکیت غیر قانونی است، گفت: شهروندان به هیچ وجه سیم کارت‌های روشن را که بدون تغیر سند مالکیت نفروشند چرا که خریداران به این شیوه، مجرمان سایبری هستند که برای گم کردن رد خود دوست ندارد سند به نام خود بزنند.

رئیس پلیس فتا استان البرز تاکید کرد: شهروندان حتماً در نظر داشته باشند که در هنگام انتقال سند مالکیت سیم‌کارت‌های خود حتماً اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی که با آن سیم کارت فعال شده‌اند را حذف کنند، چرا که احتمال سوءاستفاده از اکانت‌ها در شبکه‌های اجتماعی توسط خریدار سیم کارت متصور است.

وی در ادامه به خرید‌های اینترنتی سیم کارت توسط شهروندان از طریق شبکه‌های اجتماعی نظیر کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی اشاره کرد و افزود: کاربران از اعتماد بی مورد در خصوص خرید و فروش سیم‌کارت در شبکه‌های اجتماعی پر کاربرد خودداری کنند.

سرهنگ اقبالی از شهروندان خواست: مالکیت سیم کارت‌ها را جدی بگیرید و برای اطلاع از تعداد سیم کارت‌های خود با ارسال کد ملی خود به سرشماره 3000504901 یا 3000150 از تعداد سیم‌کارت‌های ثبت شده به نام خود آگاه شوند.

رئیس پلیس فتا استان البرز خاطر نشان کرد: شهروندان می‌توانند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید