رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-05-19 08:00
تنظیم اندازه قلم

پ

1:41
کد خبر: 149682

توزیع کننده باج افزار GandCrab در بلاروس دستگیر شد

باج افزار GandCrab

وزیر امور خارجه بلاروس در اطلاعیه مطبوعاتی از دستگیری فردی به اتهام توزیع باج افزار GandCrab خبر داد.

هفته گذشته وزیر امور خارجه بلاروس در اطلاعیه مطبوعاتی از دستگیری مردی 31 ساله به اتهام توزیع باج افزار GandCrab خبر داد. این فرد که نامش فاش نشده، در گومل، شهری کوچک در جنوب شرقی بلاروس، در مرز روسیه و اوکراین دستگیر شد.
 مقامات عنوان کردند که این فرد قبل از دستگیری هیچ محکومیت قبلی نداشته است، اما در یک انجمن هک ثبت نام نموده بود تا به عضویت این عملیاتی این باج افزار GandCrab درآید.
گفته می شود این فرد از طریق یک وب پنل به نسخه سفارشی شده باج افزار GandCrab دسترسی یافته و ایمیل‌های اسپم حاوی فایل مخرب را به کاربران ارسال می‌کرده است. این فایل مخرب پس از باز شدن، فایل‌های سیستم قربانی را رمزگذاری کرده و برای دریافت کد رمزگشایی از قربانی درخواست باج می‌کرده است.
مقامات بلاروس گفته اند كه این مظنون بیش از 1000 رایانه را با باج افزار GandCrab آلوده كرده است. گرچه مقامات از میزان پول پرداخت شده سخنی نگفته‌اند اما وی از هر قربانی، تقاضای پرداخت بیت کوین به ارزش 1200 دلار را داشته است.
به گفته معاون رئیس جرایم فناوری وزارت امور داخله بلاروس، کاربران بیش از ۱۰۰ کشور قربانی این فرد شده‌اند که بیشترین تعداد آنها در هند، ایالات متحده، اوکراین، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و روسیه هستند. بگفته مقامات، آنها از نیروی امنیتی بریتانیا و رومانی برای ردیابی و شناسایی این هکر، کمک دریافت کرده‌اند.
باج افزار GandCrab اکنون ازبین رفته است. این عملیات - موسوم به (RaaS (Ransomware-as-a-service - که در اوایل سال 2018 راه اندازی شده بود، دهها عضو وابسته داشت و در ژوئن سال 2019 خاتمه یافت. تیم GandCrab در یک فروم هک، از کسب درآمد بیش از 2 میلیارد دلار از طرح خود خبر دادند - ادعایی که محققان آن را مبالغه می دانند زیرا هرگز نمی توانند صحت آن را ثابت کنند.
این روزها، بسیاری از محققان امنیتی بر این باورند كه سازندگان GandCrab به دنبال ایجاد باج افزار جدید (Sodinokibi (REvil هستند.
به گفته مقامات بلاروس، ۵۴ هزار نفر از سراسر دنیا قربانی GandCrab شده‌اند که ۱۵۶ نفر از آنها در این کشور هستند. توسعه دهندگان باج افزار GandCrab هنوز شناسایی نشده‌اند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط