رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-05-21 08:00
تنظیم اندازه قلم

پ

2:30
کد خبر: 149732

استفاده از نسخه بتای عمومی macOS Big Sur برای کاربران فراهم شد.

mac

نسخه‌ی آزمایشی (بتا) عمومی از macOS Big Sur، با ویژگی‌های جدید و یک بازآرایی بصری بزرگ اکنون دردسترس کاربران است.

نسخه‌ی آزمایشی (بتا) عمومی از macOS Big Sur، جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل Mac اپل هم‌اکنون دردسترس است. به‌روزرسانی جدید، علاوه‌بر افزودن ویژگی‌های جدید، یک بازآرایی بصری بزرگ را در سیستم‌عامل macOS به‌ارمغان می‌آورد.

کاربرانی که مشتاقانه به‌دنبال نصب macOS Big Sur‍ هستند، باید توجه داشته باشند که نسخه‌ی منتشرشده از سیستم‌عامل مذکور آزمایشی است. درنتیجه ممکن است کاربر باگ‌های ناخواسته‌ای را تجربه کند یا نرم‌افزار مورداستفاده‌ی او درحال‌حاضر با سیستم‌عامل جدید کار نکند. پیش از نصب به‌روزرسانی Big Sur‍ باید اطمینان یافت که از تمامی اسناد مهم نسخه‌ی پشتیبان تهیه شده و در بخشی امن ذخیره شده است. همچنین در صورت امکان، این سیستم‌عامل تنها روی کامپیوتر مکِ فرعی نصب شود‍.

اگر میخواهید نسخه‌ی آزمایشی Big Sur را نصب کنید، بلافاصله متوجه می‌شوید که ظاهر این سیستم‌عامل نسبت‌به نسخه‌های پیشین macOS بسیار متفاوت است. درواقع، اپل طراحی کل سیستم‌عامل را کاملا تغییر داده است. برای مثال پنجره‌ها به طور کل روشنتر و در صورت استفاده از دارک مود (حالت تاریک)، موارد یادشده تیرهتر شده‌اند. ظاهر آیکون‌های اپلیکیشن‌ها به‌شدت متحول شده اند و گوشه‌های گردی دارند. اکنون نوار منو شفاف شده و با تصویرِ ‌پس زمینه‌ درهم آمیخته شده است.

اپل برای سیستم‌عامل Big Sur‍ یک مرکز کنترل اختصاصی طراحی کرده است که مدیریت گزینه‌هایی همچون اتصالات بلوتوث و وای‌فای، روشنایی نمایشگر و میزان صدای کامپیوتر مک را به‌صورت یک‌جا آسان‌تر می‌کند. این مرکز کنترل با آن‌چیزی که از سال‌ها پیش در سیستم‌عامل iOS وجود داشته است، مشابهت دارد. همچنین، در مرکز اعلانات، دو بخش جداگانه‌ی اعلانات و ابزارک‌ها (ویجت‌ها) اکنون تلفیق شده‌اند و همچون گذشته جدا از هم نیستند.

علاوه‌بر موارد یادشده، اگر کاربر مرورگر سافاری هستید، متوجه تغییرات بزرگی خواهید شد. کاربران اکنون می‌توانند صفحه‌ی شروع را به‌صورت سفارشی تنظیم کنند و مواردی همچون وب‌سایت‌های دلخواه یا آن‌دسته از وب‌سایت‌هایی که به طور مکرر بازدید می شوند را به این صفحه اضافه کنند. در نسخه‌ی جدید سافاری، کاربر می‌تواند حتی تصویر پس‌زمینه صفحه‌ی شروع را به‌صورت دلخواه تغییر دهد. تب‌های مرورگر نیز بهبود یافته است و هنگام حرکت‌دادن اشاره‌گر ماوس روی تب، پیش‌نمایش آن‌وب‌سایت نشان داده می‌شود. همچون سیستم‌عامل iOS 14، سافاری در macOS Big Sur نیز ویژگی Privacy Report را به کاربران ارائه می‌دهد. ویژگی مذکور آن‌دسته از وب‌سایت‌های ردیابی که مرورگر مسدود کرده است را به کاربر نمایش می‌دهد.

در نسخه‌ی Big Sur، در اپلیکیشن iMessage نیز بهبودهایی اعمال شده است که به‌شدت مورد نیاز بودند. پس از مدت‌ها، کاربران اکنون می‌توانند جلوه‌های بصری همچون بالون‌ها، کاغذهای رنگی و لیزرها را در این اپلیکیشن به مخاطبانشان ارسال کنند. این ویژگی که پیش‌تر به سیستم‌عامل iOS افزوده شده بود تنها درصورتی کاربرد دارد که کاربر آن از اپلیکیشن iMessage نیز استفاده کند. برخی از به‌روزرسانی‌های اعمال‌شده به اپلیکیشن iMessage در سیستم‌عامل iOS 14 همچون مکالمات پین‌شده یا پاسخ‌های درون‌خطی نیز به macOS Big Sur افزوده شده اند.

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط