رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-05-22 08:00
تنظیم اندازه قلم

پ

3:02
کد خبر: 149786

مهندس سابق گوگل به جرم سرقت اطلاعات محرمانه تجاری به 18 ماه حبس محکوم شد

مهندس سابق گوگل به جرم سرقت اطلاعات محرمانه تجاری به 18 ماه حبس محکوم شد

آنتونی لواندوفسکی مهندس سابق گوگل به جرم سرقت اطلاعات محرمانه تجاری به 18 ماه حبس محکوم شد.

وزارت دادگستری ایالات متحده، آنتونی لواندوفسکی، مهندس سابق گوگل را به ۱۸ ماه حبس محکوم کرد. این محکومیت به‌خاطر سرقت اطلاعات محرمانه‌ی تجاری گوگل برای لواندوفسکی صادر شده است. لواندوفسکی مدتی مسئولیت راه‌اندزی بخش خودروهای خودران را در اوبر برعهده داشت که در جریان همین مدیریت، اسناد سرقتی از گوگل را برای توسعه در اوبر به کار گرفته بود.

تقریبا دو سال پیش بود که سرقت اطلاعات از گوگل، به صدر اخبار دنیای فناوری رسید. این اطلاعات سرقتی که در اوبر به‌کار گرفته شده بودند، خشم زیرمجموعه‌ی خودروهای خودران گوگل، Waymo را در خود به همراه داشت که از آن زمان، درگیری حقوقی پیچیده‌ای بین دو شرکت شکل گرفت. اتهام‌هایی که علیه لواندوفسکی در دادگاه مطرح می‌شدند، به فعالیت‌های او در شرکت سابق خود Otto مرتبط بود. شرکت او در حوزه‌ی توسعه‌ی کامیون‌های خودران فعالیت می‌کرد که اوبر در سال ۲۰۱۶ آن را خریداری نمود، گوگل از همان شکایت‌های اولیه، ادعایش این بود که لواندوفسکی پس از دانلود کردن ۱۴ هزار سند از مرکز داده‌ی شرکت که بسیار محرمانه بودند، آن‌ها را در شرکت اوتو به‌کار گرفته است.

ویلیام آلسوپ، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده در جریان ابلاغ حکم محکومیت لواندوفسکی گفت: «این بزرگ‌ترین پرونده سرقت اطلاعات محرمانه‌ی تجاری است که من تاکنون دیده‌ام. این سرقت کوچک نبود. درواقع سرقت بسیار عظیمی رخ داده بود». وزارت دادگستری ایالات متحده می‌گوید دوران محکومیت لواندوفسکی پس از پایان همه‌گیری کرونا شروع می‌شود. این قاضی ایالات متحده در این جریان مهندس سابق گوگل را به بازپرداخت ۷۵۶ هزار دلار به ویمو محکوم کرد و همچنین باید ۹۵ هزار دلار هم جریمه پرداخت کند.

محکومیت لواندوفسکی، پایان درگیری ادامه‌دار بین ویمو و اوبر محسوب می‌شود. پرونده‌ای که دو سال پیش در سان‌فرانسیسکو شروع شده بود، باعث فاش شدن اطلاعات تجاری محرمانه داخلی تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری شده بود. شرکت‌هایی که معمولا در اکثر مواقع تلاش می‌کنند تا اطلاعات داخلی را از نظر عموم مردم مخفی نگه دارند. نکته‌ی جالب‌توجه آن است که دو شرکت تنها چند روز مانده به محاکمه‌ی نهایی در سال گذشته، با هم به توافق رسیدند و پرونده را از جریان خارج کردند. توافق آن‌ها شامل انتقال ۰/۳۴ درصد از مالکیت اوبر به ویمو می‌شود. وکیل لواندوفسکی و اوبر هیچ اظهارنظر مشخصی پیرامون احکام و رخدادهای اخیر نداشت.

ویمو معتقد است حکم زندانی برای لواندوفسکی یک پیروزی چشم‌گیر برای قوانین حفاظت از اسرار تجاری در دنیای فناوری است. سخنگوی این شرکت در واکنش به حکم ابلاغی گفت: سرقت اطلاعات محرمانه‌ی تجاری توسعه‌ی خودروهای خودران توسط لواندوفسکی، برای ویمو بسیار خطرساز بود واین اقدام خیانتی بود که اگر شناسایی نمی‌شد، شاید تأثیرات بسیار عمیق‌تری داشت.

وی در ماه مارس هم یک محکومیت را تجربه کرده بود. او در آن زمان به پرداخت ۱۷۹ میلیون دلار جریمه به گوگل به‌خاطر سرقت اطلاعات محرمانه محکوم شد. پرونده‌ی لواندوفسکی و محکومیت‌هایش محدود به خبر اخیر نیست. وزارت دادگستری ایالات متحده، سال گذشته او را به ۳۳ مورد سرقت یا تلاش برای سرقت اسرار تجاری متهم کرد که در بخشی از اتهامات، سرقت اطلاعات محرمانه مرتبط با فناوری LIDAR به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم ذکر می‌شود.

فناوری LIDAR به‌نوعی امکان دیدن را به خودروهای خودران می‌دهد تا محیط پیرامون را مشاهده نمایند و مواردی همچون ترافیک، پیاده‌رو‌ها، دوچرخه‌سوارها و دیگر موانع را شناسایی کنند. فایل‌هایی که لواندوفسکی دانلود کرده بود، شماتیک‌های برد الکترونیکی این فناوری را به‌همراه دستور‌العمل‌های نصب و آزمایش فناوری در سیستم‌های ردیاب داخلی خودروها شرح می‌داد.

او حتی پس از به توافق رسیدن اوبر و ویمو به کار در دنیای خودروهای خودران ادامه داد و او سال گذشته در استارتاپ جدیدی به‌نام Pronto.ai مشغول توسعه‌ی فناوری خودروهای خودران بود و به‌عنوان مدیرعامل هم فعالیت می‌کرد. البته پرونتو پس از اعلام محکومیت لواندوفسکی گفت که او دیگر به‌عنوان مدیرعامل شرکت فعالیت نخواهد کرد.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط