رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-05-25 12:49
تنظیم اندازه قلم

پ

1:48
کد خبر: 149846

کلاهبرداری 1000 دلاری در فضای مجازی به اسم بنیاد خیریه

new

رئیس پلیس فتا کیش هشدار داد: کاربران فضای مجازی باید مراقب کلاهبرداری هایی که با عنوان جمع آوری کمک های مردمی در قالب بنیادها و انجمن های خیریه در فضای مجازی صورت می گیرد، باشند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ "محمدرضا رضایی" رئیس پلیس فتا کیش اظهار داشت : فردی با در دست داشتن شکوائیه ای به پلیس فتا مراجعه و عنوان کرد، چندین ماه است که با شخصی که خود را ایرانی الاصل و مقیم کشور ترکیه معرفی می کند در شبکه های اجتماعی آشنا شدم، او خود را فرد خیری معرفی کرد و قرار شد با کمک یکدیگر بنیاد خیریه ای در داخل کشور راه اندازی و به نیازمندان کمک نمائیم.

این مقام مسئول افزود: شاکی در ادامه بیان داشت آن فرد پس از جلب اعتماد من یک روز با من تماس گرفت و خود را نماینده و وکیل دوستم معرفی کرد و گفت در گمرک هستم و برای ترخیص کالاهای مورد نیاز که قبلاً با دوست اینترنتی ام صحبت داشته ایم نیاز به هزار دلار دارم و بنده پس از ارتباط اینترنتی و اخذ تاییدیه از دوستم مبلغ را به حساب وی  واریز کردم تا کالاها را از گمرک ترخیص کند؛ پس از آن ارتباط ما کاملاً قطع شد و او به تماس های من پاسخی نداند.

رئیس پلیس فتا کیش ادامه داد : با اقدامات پلیسی توسط کارشناسان و همکاران من در پلیس فتا مهتم شناسایی و مبلغ مورد اشاره به شاکی بازگردانده شد و پرونده جهت سیر مراحل قانون به مرجع قضایی ارسال شد.

سرهنگ رضایی در خصوص این پرونده به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: کلاهبرداران سایبری پس از ارتباط با قربانیان خود، ویژگیها و علاقمندی های آنان را زیرکانه و هوشمندانه در می یابند و از همان علایق و دلبستگی ها استفاده کرده و مسیر کلاهبرداری خود را بر پایه آنها طرح ریزی می کنند؛ این ویژگی ها می تواند، اعتقادات مذهبی، اقدام های انسان دوستانه، ویژگی های ورزشی و غیره باشد.

این مقام انتظامی به شهروندان توصیه کرد: مراقب افراد ناشناسی که در فضای مجازی به کاربران نزدیک شده و یا با آگهی های فریبنده سعی در فریب و هدایت کاربران به سمت کلاهبرداری را دارند، باشید.

وی با تاکید بر خدمات رسانی آنلاین پلیس فتا در حوزه های مختلف به ویژه دریافت مشاوره خاطر نشان کرد: همشهریان گرامی می توانند هر گونه مشاوره و راهنمایی را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  به صورت آنلاین دریافت کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط