رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-05-29 12:15
تنظیم اندازه قلم

پ

3:14
کد خبر: 149893

کلاهبرداری میلیاردی در سایت دیوار با موضوع "مؤسسه آموزشی بوشهر"

....

رئیس پلیس فتا بوشهر از دستگیری عامل کلاهبرداری 11 میلیارد ریالی در سایت دیوار با وعده دروغین سرمایه ‌گذاری در قالب کلاس‌های آموزشی و تقویتی خبر داد. 

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سرهنگ" مهدی قاسمی" رئیس پلیس فتا بوشهر در تشریح این خبر اظهار داشت: با تلاش مأموران پلیس فتا، شخصی که اقدام به تبلیغ سرمایه‌ گذاری با درج آگهی در سایت دیوار با موضوع "مؤسسه آموزشی بوشهر" به منظور تشکیل کلاس‌های آموزشی و تقویتی  برای دانش‌آموزان و کنکوری‌ها می‌کرد ، شناسایی و دستگیر شده است.

وی گفت: متهم با آگهی تبليغاتي سرمايه ‌گذاري در سايت ديوار خود را مدير یکی از مؤسسات آموزشی بوشهر معرفي کرده و با راه ‌اندازی محلی به نام مؤسسه آموزشی در شهر بوشهر با همکاری همسرش با وعده‌هاي سرمايه‌گذاري دروغین آموزشی، توانسته‌اند مالباختگان را ترغیب و تطمیع  کرده و در ادامه کار مبالغي از متقاضیان کلاهبرداری و دریافت کرده که تا این لحظه حدود 11 میلیارد ریال از مالباختگان اخذ کرده است. 

سرهنگ قاسمی عنوان داشت: متهم پس از دریافت وجه از مالباختگان، ديگر پاسخگوي تلفن نبوده و با ارسال پيام‌های تهدید به قتل از طريق شبکه واتس‌آپ و ترساندن آنها، از مراجعه شکات به مراجع قضائی و پلیسی جلوگیری کرده است. 

این مقام انتظامی افزود: کلاهبردار به مالباختگان می گفته که مبالغ دریافتی از شما را جهت برگزاری کلاس‌های فوق برنامه، آموزشی و تقویتی و در راستای پرداخت هزینه کرایه محل برگزاری کلاس، هزینه حضور اساتید پروازی استفاده می‌شود و سپس از مجموع شهریه دریافتی از دانش‌آموزان که چندین برابر هزینه پرداختی شماست و پس از کسر هزینه‌های اولیه، درصد بالایی سود به شما پرداخت می‌گردد و تضمین سودآوری بالایی می‌کرده است.

قاسمی خاطرنشان کرد: در تحقیقات علمی و پی‌جویی کارآگاهان سایبری پلیس فتا، هویت متهم که اهل یکی از شهرستان‌های جنوبی استان بوده و دارای سوابق متعدد کیفری قبلی بوده مشخص و در بررسی‌های تکمیلی مشاهده شد که وی از محل سکونت خود متواری که جهت استخراج آدرس محل اختفاء احتمالی نامبرده، اقدامات گسترده‌ای صورت پذیرفت.

رئیس پلیس فتا بوشهر ادامه داد: پس از تحقیقات صورت گرفته، مشخص شد که متهم به علت شکایت شاکی خصوصی و با موضوع اختلاف حساب در یکی از زندان‌های سطح استان می‌باشد که با هماهنگی مرجع قضائی به پلیس فتا منتقل و نامبرده که در ابتدا منکر هرگونه ارتکاب جرمی بود، با مشاهده مستندات علمی گردآوری شده و پشتکار افسران تحقیق، به ناچار لب به اعتراف گشوده و ضمن پذیرفتن جرایم ارتکابی، چگونگی ارتکاب آنها را تشریح و هدف خود را پرداخت بدهی‌های قبلی خود به شکاتی اعلام داشت که قبلاً در مراجع قضائی به خاطر جرایم مالی برعلیه وی، طرح شکایت کرده بودند. 

این مقام انتظامی عنوان داشت: حسب اعلام مسئولان زندان، متهم با تلاش زیادی به دنبال اجاره کردن سند ملکی برای سپردن وثيقه براي آزادي از زندان بوده و حال مشخص شده که هدف احتمالی وی از سپردن وثیقه، عدم دسترسی دستگاه قضا به نامبرده و فرار از مجازات قانونی تا قبل از مشخص شدن میزان جرایم ارتکابی وی و فرار از کشور به صورت غیر قانونی بوده است.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر با اشاره به نوع آگهی و وعده سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی کاذب آموزشی توسط متهم، احتمال افزایش مالباختگان و میزان مبلغ نهایی کلاهبرداری شده متصور بوده و نیازمند گذشت زمان، تحقیقات و بررسی‌های تکمیلی است.

سرهنگ قاسمی به شهروندان برای پیشگیری از متضرر شدن در جرم کلاهبرداری اینترنتی توصیه کرد: به صرف مشاهده آگهی درج شده در سايت ديوار و يا سایر سایت های واسط اینترنتی، به صحت ادعای اظهار شده  اعتماد نکرده و پس از تحقيقات کامل و اطمينان از اصالت موضوع، اقدام به فعاليت و سرمايه‌گذاري کنند و ترجیحاً از طریق مؤسسات و ارگان‌های معتبر، نیازمندی کاری و سرمایه‌گذاری خود را دنبال کنند.

شایان ذکر است، پلیس فتا به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات و شکایات خود را در خصوص این گونه مؤسسات از طریق مراجع قضایی طرح شکایت کنند تا توسط پلیس فتا موضوع رسیدگی شود و یا با استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir  بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@  در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با ما در ارتباط باشند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط