رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-06-04 09:15
تنظیم اندازه قلم

پ

1:35
کد خبر: 149953

مراقب ترفندهای کلاهبرداری مجرمان سایبری در ماه محرم باشید

..

رئیس پلیس فتا بوشهر گفت: با نزدیک شدن به ماه محرم، کلاهبرداران سایبری برحسب نوع حضور و نیازمندی مردم در فضای مجازی، بر شیوه‌های مخصوص کلاهبرداری در این ماه تمرکز کرده و فعالیت‌های خود را دو چندان می‌کنند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مهدی قاسمی رئیس پلیس فتا بوشهر بیان کرد: با فرارسیدن ماه محرم و شرایط خاص امسال که به‌خاطر پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، پروتکل‌هایی از سوی ستاد مربوطه اعلام شده، احتمال سوء استفاده مجرمین سایبری از همین فضا، بیشتر شده است.   

این مقام انتظامی بیان کرد: بعلت عدم امکان شرکت عموم مردم در هیأت‌ها و تکیه های عزاداری که نیازمند رعایت الزامات خاص است، استفاده از فضای مجازی و اینترنت برای مشارکت در سوگواری با استقبال بیشتری مواجه شده است.

سرهنگ قاسمی در خصوص کلاهبرداری در ایام محرم به شهروندان توصیه کرد: کاربران فضای مجازی می‌بایست هشیار باشند و در هنگام دانلود فایل نوحه، کلیپ های مذهبی، اپلیکیش ها و نرم‌افزارهای ادعیه و نظایر این موارد با دقت و حساسیت لازم اقدام کنند.

وی افزود: مجرمان سایبری بدافزارهای خود را در قالب همین موارد طراحی و در فضای مجازی تبلیغ نمایند و یا لینک‌های مخرب سایت‌های جعلی مرتبط با موضوعات مذهبی را در گروه‌های شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌ کنند..

سرهنگ قاسمی هشدار داد: حتماً قبل از نصب یا دانلود هرگونه محتوای دیجیتال، بررسی دقیق‌تری انجام دهند و از سایت‌های معتبر، نیازمندی خود را پیگیری کنند.

این مقام سایبری گفت: با توجه به ممنوعیت برپایی موکب توزیع نذورات و توصیه به توزیع نذورات بصورت خشک و خام، باز هم شاهد افزایش استفاده مردم از بستر اینترنت برای پرداخت نذورات محرمی خود هستیم.

وی در این خصوص توصیه کرد: برای اینکه نذورات و کمک‌های آنها به نیازمندان واقعی و یا عزاداران برسد و همچنین در دام مجرمین سایبری گرفتار نشوند، از طریق سایت مؤسسات و سازمان‌های رسمی نظیر کمیته امداد، بهزیستی یا مؤسسات مذهبی معتبر دارای مجوز اقدام کنند.

رئیس پلیس فتا بوشهر با اشاره به قابلیت سایت پلیس فتا، آن را پل ارتباطی با شهروندان خواند و از شهروندان درخواست کرد: در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی  www.cyberpolice.ir بخش گزارشات مردمی اعلام کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط