رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-06-29 08:41
تنظیم اندازه قلم

پ

5:32
کد خبر: 150173

بدافزار اندروید از طریق فروشگاه Google Play - چگونه از دستگاه های خود محافظت کنیم؟

1

دوباره این اتفاق افتاده است. بدافزاری به فروشگاه Google Play راه پیدا کرده است. اعتبار Google همیشه در محافظت از برنامه‌های خود در برابر بدافزار مورد سؤال بوده است. تروجانهای تبلیغاتی مشکوک و بانکی بارها نفوذ خود را در فروشگاه Google Play انجام داده‌اند.

اکنون، به نظر می‌رسد جاسوسان حامی دولت‌ها به دنبال این هستند که با فروشگاه Google Play سرگرم شوند. برخی از جاسوسان حامی دولت‌ها، ابزارهای هدفمند هک را در Play Store و ازآنجا به تلفن اندرویدی قربانی بی‌خبر وارد می کنند.

آن‌ها این حملات را به کمپین PhantomLance ارتباط داده اند، که تصور می‌شود کار یک گروه هکر به نام OceanLotus یا ATP32 باشد. اعتقاد بر این است که OceanLotus با دولت ویتنام همکاری می‌کند. هدف اصلی آن‌ها، هدف قرار دادن مخالفان و وبلاگ نویسان ویتنامی است. گوگل می‌گوید علیه برنامه‌هایی که در این کمپین شناسایی‌شده‌اند، اقداماتی انجام داده است.

این اولین و آخرین بار نیست که بدافزار به فروشگاه Google Play راه پیدا می‌کند. بنابراین، ضروری است برای محافظت از دستگاه خود در برابر بدافزار، اقدامات لازم را انجام دهید.

Play-Store-apps-are-being-infected-with-sophisticated-malware4-768x410_0.jpg

چگونه از تلفن خود در برابر بدافزار محافظت کنیم؟
بیشتر افراد عادت کرده‌اند که از رایانه‌های خود در برابر بدافزارها و ویروس‌ها محافظت کنند. این برای آن‌ها یک امر طبیعی است. متأسفانه همه افراد، مراقبت‌های یکسانی از تلفن‌های هوشمند خود ندارند.

این امر می‌تواند خطرناک باشد، به‌ویژه هنگامی‌که اطلاعات حساس ذخیره‌شده و منتقل‌شده توسط تلفن هوشمند را در نظر بگیرید. افراد زیادی هستند که از تلفن‌های خود برای تجارت در بازار مالی با استفاده از یک بستر تجارت آنلاین استفاده می‌کنند. اصولاً قسمت عمده‌ای از اطلاعات مالی آن‌ها با استفاده از تلفن شان ذخیره یا منتقل می‌شود.

در زیر پنج راهی که می‌توانید از طریق آن از تلفن همراه خود در برابر بدافزار محافظت کنید، بیان شده است:

1. از منابع برنامه قابل‌اطمینان استفاده کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید استفاده از یک منبع برنامه قابل‌اعتماد است. این بدان معنی است که برنامه‌ها را فقط از مکان‌های معتبر مانند Apple Store و Google Play Store بارگیری کنید.

شما نباید یک برنامه مالی مانند بانکداری، انتقال پول یا یک برنامه تجارت سهام را از پیوندی که از طریق ایمیل یا در شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنید، بارگیری کنید. این فقط درخواست بدافزار است.

بیشتر برنامه‌های مخرب به دنبال کاربران آسیب‌پذیر اندروید هستند، بنابراین باید مراقب باشید. برای جلوگیری از هر نوع کلاه‌برداری یا بدافزار، باید برنامه‌های معاملات سهام یا برنامه‌های مالی را از منابع معتبر بارگیری کنید.

2. قبل از بارگیری درباره برنامه تحقیق کنید.

در مواردی، افراد آلوده، برنامه‌ای را از یک منبع معتبر بارگیری کرده اند. این بدان معناست که چیزی فراتر از جایی که برنامه را دریافت می‌کنید، موثر می‌باشد. ببینید چه کسی برنامه را تولید کرده است.

برای یادگیری وقت بگذارید. آیا آن‌ها برنامه‌های دیگری ایجاد کرده‌اند؟ متخصصان و کاربران در بررسی‌های خود درباره برنامه چه می‌گویند؟
توجه ویژه‌ای به اشکالات یا کمبودهایی که در برنامه مشخص‌شده‌اند، داشته باشید. قبل از بارگیری برنامه، توضیحات را بخوانید. آیا موارد خاصی در مورد آن وجود دارد که ممکن است پرچم قرمز را برافراشته کند؟

android-malware-through-play-store-how-to-protect-your-devices-1-768x480.jpg

اگرچه کمی طول می‌کشد، قبل از بارگیری برنامه جدید  توضیحات برنامه را خوب بخوانید. برخی از افراد شکایت دارند که برنامه‌هایی که بارگیری کرده‌اند اطلاعات آن‌ها را به سرقت برده است. اما چون آن‌ها توضیحات برنامه را نخوانده بودند، باکمال میل اطلاعات خصوصی خود را به افراد شرور می‌دادند.

همچنین، اگر برنامه‌ای، درخواست تنظیم نمایه‌ای را دارد که در آن نامه الکترونیکی با لینک تأیید دریافت می‌کنید، مراقب باشید زیرا ممکن است کلاه‌برداری فیشینگ باشد. اگر از منبع معتبری نیامده باشد و به نظر مخرب می‌رسد، بر روی آن کلیک نکنید.

3. گذرواژه تنظیم کنید.

وقتی افراد شرور بدافزار را وارد برنامه‌ها می‌کنند، یکی از این دو هدف را دارند: آن‌ها یا می‌خواهند عملکرد دستگاه شمارا مختل کنند یا می‌خواهند اطلاعات خصوصی و حساس شمارا جمع‌آوری کنند. اگر گذرواژه تنظیم کنید، از تلفن خود در برابر منابع خارجی محافظت می‌کنید.

درست است که رمز عبور لزوماً از بدافزار محافظت نمی‌کند، اما می‌تواند شما را در برابر نرم‌افزارهای جاسوسی محافظت کند. این حلقه دیگری است که مجرمان اینترنتی در صورت تلاش برای نفوذ به تلفن شما از آن عبور می‌کنند.

ممکن است تمایلی برای استفاده از گذرواژه نداشته باشید زیرا این مسئله بدون دردسر نیست، خصوصاً اگر تلفن همراه خود را چندین بار در روز چک می‌کنید. بااین‌حال، رمز ورود، ابزار شماره یک شما در محافظت از اطلاعات شخصی شما از دسترسی دیگران بدون اجازه شما است.

4. نصب آنتی بدافزار

به همین ترتیب، می‌توانید محافظت از ویروس را در رایانه خود قرار دهید. می‌توانید این نوع نرم‌افزار را در تلفن خود بگنجانید. ازآنجاکه امروزه افراد زیادی بجای استفاده از رایانه به سمت استفاده از تلفن هوشمند سوق پیدا کرده اند، می توانید امکان آلوده شدن به بدافزارهای مخرب را انتظار داشته باشید. این موضوع اهمیت محافظت از تلفن هوشمند را تأکید می‌کند.

after-cellebrite-grayshift-claims-to-crack-encrypted-iphone-x-8-1-2.jpg

چندین برنامه معتبر وجود دارد که این نواقص را پر می‌کنند و از حملات بدافزار محافظت می‌کنند. ازآنجاکه دفعات حملات ویروس در حال افزایش است، احتمال آلوده شدن تلفن هوشمند شما بیش از هر زمان دیگری است. این مهم است که از تلفن خود محافظت کنید.

5.  سیستم عامل خود را به روز کنید 

به‌روزرسانی سیستم‌عامل خود، به‌محض دسترسی به سیستم‌عامل جدید، کاری خسته‌کننده به نظر می‌رسد که می‌تواند به تعویق بیفتد. بااین‌حال، ناامیدی که در صورت نفوذ بدافزار به سیستم دفاعی شما به دلیل داشتن سیستم‌عامل منسوخ‌شده ایجاد می شود ممکن است بیشتر از ناامیدی باشد که با صرف چند دقیقه به‌روزرسانی سیستم‌عامل در تلفن خود  با آن مواجه شوید.

توسعه‌دهندگان سیستم سعی می‌کنند از بدافزار جلوگیری کنند و سعی دارند از شما محافظت لازم را داشته باشند. بااین‌حال، اگر سیستم‌عامل خود را به‌روز نکنید، نمی‌توانید از این محافظت بهره‌مند شوید. به‌روزرسانی مکرر سیستم‌عامل، نه‌تنها شما را در برابر بدافزار محافظت می‌کند، بلکه باعث می‌شود تلفن شما بهترین عملکرد را داشته باشد.

چرا ایمن نگه‌داشتن فروشگاه Play برای Google یک چالش است
بیش از 250 میلیون بارگیری هرروز در فروشگاه Google Play انجام می‌شود. این باعث می‌شود فروشگاه Google Play برای افراد شیطانی به یک هدف تبدیل شود. این افراد دارای هوش کامپیوتری زیادی هستند.

Google برای محافظت از فروشگاه خود اقداماتی انجام می‌دهد، اما افراد شرور واکنش نشان می‌دهند. آن‌ها ممکن است به‌طور هم‌زمان با چندین روش به فروشگاه Google Play حمله کنند. Google باید در برابر همه حملات بایستد. مهاجمان برای موفقیت در ویران کردن فقط به یکی از روش‌های خود نیاز دارند.

Google برای پاسخ سریع و برقراری ارتباط مکرر شهرتی ایجاد کرده است. گوگل در حال مبارزه با بدافزار Joker است که دستگاه‌های افراد بی‌شماری را تهدید می‌کند و به احتمال زیاد تهدیدهای بیشتری نیز در آینده وجود دارد. بنابراین، انگیزه باید به عهده مصرف‌کننده باشد تا از وسایل خود محافظت کند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط