رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-06-29 10:33
تنظیم اندازه قلم

پ

2:34
کد خبر: 150230

امنیت و حریم خصوصی در یک جهان متصل

lot

شاید این روزها واژه IOT یا اینترنت اشیاء زیاد به گوشتان خورده باشد اما معنا و یا کاربرد آن را ندانید. در حال حاضر اکثر کسب‌وکارها در حال حرکت به سمت استفاده وسیع از این تکنولوژی هستند.

نظریه اینترنت اشیاء، برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون بیان ‌شده است اما تنها حدود دو سال است که به‌طورجدی در دنیای IT بر روی این مبحث کار می‌شود و نکته جالب اینجاست که بدانید در حال حاضر اکثر کسب‌وکارها در حال حرکت به سمت استفاده وسیع از این تکنولوژی هستند.

اینترنت اشیاء (IoT) فرآیندهای جدید، معماری ارتباطی، فناوری‌های هوشمند و استراتژی‌های مدیریت را به‌منظور ادغام یکپارچه تعداد زیادی از اشیای هوشمند با اینترنت را می‌پذیرد.

اینترنت اشیاء پلتفرمی را برای جمع‌آوری و پردازش داده‌ها از طریق شبکه حسگر بی‌سیم فراهم می‌کند. اینترنت اشیاء می‌تواند به‌طور مشترک از سیستم‌های مجاور به مجاور، رایانش ابری، داده‌های بزرگ و فناوری‌های مرتبط برای ارائه قابلیت محاسباتی (رایانشی) به‌عنوان الگویی در حال ظهور برای قرن بیست و یکم استفاده کند.

مزیت‌هایی وجود دارد که توسط اینترنت اشیاء برای محیط‌زیست، جامعه و اقتصاد فراهم می‌شود. دلیل این مزیتها، ارتباط داخلی و همکاری اشیای هوشمند ازجمله پذیرش گسترده خدمات همراه بر روی فضای ابری و رایانش مه است.

بااین‌وجود، این الگوی جدید چالش‌های بسیاری در حوزه امنیت و حریم خصوصی به ارمغان می‌آورد که شامل احراز هویت و تائید هویت، محرمانگی داده‌ها و اطلاعات شخصی و ارتباطات و رایانش امن است. بنابراین، بررسی و نحوه ارزیابی این چالش‌های امنیتی و حریم خصوصی می‌تواند توسعه بنیادین درزمینهٔ دستیابی به فناوری‌های گسترده و امن اینترنت اشیاء و رایانش ابری فراهم کند.

در مقالات جدید و اخباری که به‌صورت جهانی گزارش ‌شده است، حملات مخرب و نقض‌های امنیتی همانند نفوذ به حریم خصوصی، دست‌کاری داده‌ها، دسترسی غیرمجاز، هک کردن گوشی همراه و تزریق پیچیده ویروس‌ها از این طریق انجام شده است. این مسائل سبب شد تا موضوع ویژه‌ای را با جستجو در میان مقالات باکیفیت بالا توسعه دهیم که نشان‌دهنده راهکارهای واقعی، برای تقویت امنیت و حریم خصوصی در اینترنت اشیاء هستند.

ما با پیروی از یک فرآیند مروری دقیق و سازمان‌یافته، تعدادی مقاله ارائه می‌کنیم که با تحقیق و فناوری پیشرفته درباره امنیت و حریم خصوصی در اینترنت اشیاء مرتبط هستند. نویسندگان این مقالات منتخب، مسائل امنیتی و حریم خصوصی در اینترنت اشیاء را موردبررسی قرار داده‌اند و راهکارهایی را برای این مشکلات ارائه کرده‌اند.

امروزه پلتفرم‌های اندرویدی به هدف اصلی حملات تبدیل‌ شده‌اند. در مقاله "شناسایی برنامه‌های مخرب اندرویدی و طبقه‌بندی برنامه‌ها با استفاده از دسته‌بندی کننده‌ها"، رایانش قابل تائید به کلاینت‌های محدود به منابع اجازه می‌دهند تا محاسبات عظیم را به سرورهای قدرتمندتر محول کنند و سپس صحت نتایج را تائید نمایند.

به عنوان مثالی دیگر، به‌منظور موقعیت‌یابی و رصد دقیق مسدودکننده‌های سیار در شبکه بی‌سیم چند مقصدی (MHWN)، مقاله "ردیابی مشارکتی مسدودکننده سیار در شبکه‌های بی‌سیم چند مقصدی"  یک روش ردیابی توزیع‌شده مسدودکننده سیار را پیشنهاد می‌دهد که حاوی چهار مرحله یعنی انتخاب نود نظارت، اندازه‌گیری سیگنال مسدودسازی و جمع‌آوری نتیجه، موقعیت‌یابی مسدودکننده و دست‌به‌دست شدن نود نظارت است.

با توجه به فرصت‌های فراهم‌شده به دلیل پیشرفت در فناوری‌های اینترنت اشیاء و رایانش ابری برای مواجهه با این چالش‌ها، مقاله "مدل معماری ابری چندلایه و ساختار خدمات امنیت مبتنی بر هستی‌شناسی برای خانه‌های هوشمند مبتنی بر IoT" توسط Tao، مدل جدید ساختاری ابری چندلایه را برای تعامل‌های یکپارچه دستگاه‌ها در خدمات ارائه‌شده توسط سازندگان مختلف در خانه‌های هوشمند مبنتی بر اینترنت اشیاء، توسعه می‌دهند.

ایران عرضه - الزویر Elsevier

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط