رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-06-25 11:59
تنظیم اندازه قلم

پ

2:10
کد خبر: 150240

مایکرون حافظه GDDR6X را برای کارت گرافیک GeForce RTX 3090 ساخت

کارت گرافیک

مایکرون برای اولین بار از ساخت حافظه GDDR6X DRAM را برای آخرین پردازنده های گرافیکی Nvidia خبر داد.

مایکرون به تازگی اعلام کرد که تولید حافظه GDDR6X را برای کارت گرافیک های Nvidia RTX 3080 و Nvidia RTX 3090 آغاز کرده است. حافظه GDDR6X از تکنیک های جدید چند سطحی PAM4 برای دستیابی به سرعت بی سابقه 21 گیگابیت بر ثانیه و همچنین پهنای باند تا 84 گیگابایت بر ثانیه در هر تراشه استفاده می کند. در حال حاضر مایکرون تنها تأمین کننده حافظه GDDR6X است.

استاندارد GDDR6 SGRAM (حافظه دسترسی تصادفی گرافیکی همزمان) توسعه تکاملی GDDR5 است که در سال 2007 معرفی شد و GDDR6 در سال 2018 راه اندازی شد. به طور کلی تکامل حافظه GDDR، در افزایش نرخ سیگنالینگ متمرکز است  که به بهبود استفاده از کانال به جای افزایش فرکانس داخلی سلول های حافظه اشاره  دارد.

بهبود کلیدی GDDR5x (در مقایسه با GDDR5) در معرفی معماری پیش فرض 16n بود. GDDR6 دستگاه های حافظه ای را با دو کانال و حتی سرعت انتقال بیشتر، برای تقویت عملکرد واقعی زیر سیستم های حافظه معرفی کرد.

کارآمدی GDDR6x نسبت به GDDR6

نوآوری کلیدی GDDR6X، سیگنالینگ مدولاسیون دامنه پالس چهار سطحی است که باعث می شود عملکرد شما بهتر شود و همچنین مایکرون می گوید GDDR6x نسبت به GDDR6 از نظر انرژی کارآمدتر است.

حافظه GDDR6 (و نسل های قبلی) از رابط سیگنالینگ برگشت ناپذیر به صفر استفاده می کند، اما در مورد زمان بندی و مصرف انرژی این طرح محدودیت هایی دارد.

 PAM4 با استفاده از چهار سطح سیگنال، دو بیت داده را در هر چرخه منتقل می کند و بنابراین در مقایسه با PAM2 NRZ پهنای باند موثر را برای هر فرکانس کاری دو برابر می کند. علاوه بر این سیگنالینگ پیچیده تر امکان افزایش عملکرد xGDDR6، فراتر از 21 گیگابیت بر ثانیه در هر پین را فراهم می کند.

استفاده از مدولاسیون PAM4 نحوه عملکرد کل زیر سیستم حافظه را تغییر می دهد، به همین دلیل تاکنون از آن برای DRAM استفاده نشده است. رمزگشایی چهار سطح سیگنال در هر سیکل بسیار دشوارتر از رمزگشایی دو سطح سیگنال است. بنابراین مایکرون پیچیدگی تراشه های حافظه خود را افزایش داده است، در حالی که Nvidia مجبور بود یک کنترل کننده حافظه کاملا جدید و همچنین PHY کاملاً جدید طراحی کند.

در حال حاضر کاتالوگ محصولات  مایکرون GDDR6x شامل دستگاه هایی با ظرفیت 8 گیگابایت و گذرگاه x32 است که دارای نرخ 19 گیگابیت بر ثانیه و همچنین سرعت 21 گیگابیت بر ثانیه در 1.35 ولت هستند. این شرکت قصد دارد در سال 2021 تراشه های 16 گیگابایتی GDDR6X را به محصولات خود اضافه کند، که این امکان را می دهد افراد ظرفیت حافظه داخلی کارت های گرافیک خود را افزایش دهند یا از دستگاه های حافظه کمتری استفاده کنند.

تراشه های حافظه Micron’s GDDR6x، اکنون در دسترس سازندگان کارت های گرافیک و سایر علاقه مندان است.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط