رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

اپلیکیشن‌های جعلی کرونایی ترفندی برای کلاهبرداری در فضای مجازی

1399-06-25 12:31
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 150254

رئیس پلیس فتا استان یزد هشدار داد:

اپلیکیشن‌های جعلی کرونایی ترفندی برای کلاهبرداری در فضای مجازی

سرقت های اینترنتی  در ایام کرونا

رئیس پلیس فتا استان یزد با اشاره به تبلیغ اپلیکیشن‌های مرتبط با بیماری‌ کرونا که در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی می‌شود به شهروندان هشدار داد و گفت: برخی از این اپلیکیشن‌ها فقط برای سرقت اطلاعات شهروندان طراحی شده‌ است.

 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مرتضی ابوطالبی رئیس پلیس فتا استان یزد اظهار کرد: برخی از این اپلیکیشن‌ها برای نصب و یا ارائه خدمات، مبلغی را از کاربردرخواست می‌کنند که برای پرداخت این مبلغ, کاربر به درگاه بانکی جعلی(فیشینگ) هدایت شده و در ادامه, کلیه اطلاعات بانکی کاربر به سرقت رفته و حساب وی خالی می‌شود.

وی افزود: در شگرد دیگر مجرمان سایبری اپلیکیشن‌ها معرفی شده برای بیماری کرونا ممکن است بدافزارهای مخرب و جاسوسی باشند که با دانلود و نصب آن‌ها، سرقت از اطلاعات ذخیره‌ شده روی گوشی همراه یا سیستم‌ها صورت ‌گیرد و اطلاعاتی مثل عکس یا اطلاعات بانکی ذخیره‌شده در حافظه‌ گوشی‌ها به‌ راحتی از سوی مجرمان سایبری به سرقت برود و حتی کاربر به راحتی متوجه این سرقت‌ها نشود.

این مقام انتظامی با بیان اینکه اپلیکیشن‌های مخرب از سوی مجرمان حرفه‌ای سایبری طراحی و تولید می‌شوند، ادامه داد: لازم است کاربران اپلیکیشن‌های مورد نیاز خود را از مارکت‌های معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیک دریافت کرده و به هیچ عنوان فریب تبلیغات اپلیکیشن های بیماری کرونا در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی را نخورده و از نصب چنین نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی خودداری کنند.

سرهنگ ابوطالبی به کاربران توصیه کرد: جهت کسب اطلاعات و آموزش‌های لازم با مراجعه به وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir از آخرین اخبار، هشدارها و آموزش‌های سایبری مطلع شوند همچنین در صورت نیاز و مشاهده موارد مشکوک موضوع را از طریق لینک مرکز فوریت‌های سایبری با پلیس فتا در میان بگذارند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید