رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-06-25 10:06
تنظیم اندازه قلم

پ

2:10
کد خبر: 150339

مراقب هک شبکه‌های اجتماعی خود توسط کلاهبرداران باشید

شهروندان مراقب هک شبکه‌های اجتماعی خود توسط کلاهبرداران باشند

رئیس پلیس فتا خوزستان از شناسایی متهمی که با دسترسی غیرمجاز به شبکه اجتماعی قربانی، از مخاطبین وی کلاهبرداری می‌کرد، خبر داد و گفت: شهروندان با رعایت نکات امنیتی ساده، می‌توانند از هک شبکه‌های اجتماعی خود پیشگیری کنند.

سرهنگ شاهین حسنوند رییس پلیس فتا خوزستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا در رابطه با این خبر بیان کرد: شخصي به اين پليس مراجعه و اعلام کرد مدتی قبل از طرف دوستم پیامی مبنی بر تقاضای مبلغی به عنوان قرض دریافت کردم و من هم به دلیل دوستی و رفاقتی که با وی داشتم مبلغ را واریز کردم ؛ اما پس از ملاقات دوستم، وی از ارسال این پیام اظهار بی اطلاعی کرد و گفت که این چنین پیامی ارسال نکرده است. حال از پلیس فتا تقاضای رسیدگی را دارم.

این مقام انتظامی افزود: با ثبت اظهارات شاکی، پرونده تشکیل شده و در دستورکار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت؛ با بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان این پلیس مشخص شد که گوشی هوشمندی که پیام از آن ارسال شده هک شده و کلاهبردار با دسترسی به شبکه اجتماعی قربانی، اقدام به ارسال پیام و درخواست پول به عنوان قرض به مخاطبان وی کرده است.

این مقام مسئول بیان کرد: شهروندان در صورت دریافت هرگونه پیامک از مخاطبان و آشنایان خود مبنی بر درخواست کمک نقدی به عنوان قرض، ابتدا موضوع را بررسی کرده و با تماس با وی و پرس ‌و ‌جو از اطرافیان، از صحت و سقم موضوع مطمئن شوند و هیچ‌گاه با عجله و شتاب و بدون تحقیق در مورد موضوع اقدام به واریز وجه نکنند.

وی ادامه داد: کلاهبرداران سایبری با روش‌های مختلفی از قبیل ارسال لینک‌های آلوده و نصب بد افزارها و برنامه‌های آلوده اقدام به دسترسی و نفوذ به گوشی‌های هوشمند شهروندان می‌کنند. همچنین در روشی دیگر که رایج‌تر است، کلاهبرداران با شماره‌ تلفن شهروندان در شبکه‌های اجتماعی ثبت‌نام کرده و کد پیامک شده جهت تایید هویت را نیز با ترفندهای گوناگون از قربانی دریافت می‌کنند و پس از فعال‌سازی شماره قربانی در شبکه‌های اجتماعی، با آن اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

سرهنگ حسنوند افزود: به هیچ عنوان کدی که برای احراز هویت دریافت می‌کنید، برای کسی ارسال نکنید، گوشی همراه خود را حتی برای چند لحظه در اختیار افراد غیر قابل اعتماد قرار ندهید؛زیرا کلاهبرداران در صورت دسترسی به گوشی همراه شما، برای هک حساب شبکه اجتماعی‌تان فقط به چند ثانیه زمان نیاز دارند، این زمان فقط به اندازه‌ای نیاز است که کلاهبردار کد ارسال شده از شبکه اجتماعی برای شما را خوانده و سپس آن را حذف کند.

رئیس پلیس فتا خوزستان به شناسایی عامل نفوذ و هک گوشی شاکی این پرونده اشاره کرد و از ادامه تحقیقات برای کشف محل اختفای وی خبر داد و گفت: شهروندان می توانند در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام‌رسان‌های موبایلی موضوع  را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط