رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-06-26 13:53
تنظیم اندازه قلم

پ

1:50
کد خبر: 150354

انتشار تصاویر خصوصی با انگیزه انتقام جویی

اینستاگرام

رئیس پلیس فتا استان سمنان از شناسایی و دستگیری فردی که با قصد انتقام‌گیری، اقدام به انتشار تصاویر خصوصی خواهرخانم خود در فضای مجازی کرده بود، خبرداد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان درتشریح این پرونده قضایی گفت: در پی مراجعه فردی از شهروندان به پلیس فتا مبنی بر انتشار تصاویر خصوصی وی در شبکه اجتماعی اینستاگرام، در این راستا پرونده مقدماتی با هماهنگی مقام قضائی تشکیل شد.

وی ادامه داد : با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی، بررسی پروفایل متهم و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا مشخص شد متهم با استفاده از بستر شبکه‌اجتماعی اینستاگرام، با ایجاد پروفایلی جعلی اقدام به انتشار تصاویر خصوصی شاکی کرده است.

این مقام سایبری افزود: با توجه به حساسیت پرونده، کارشناسان این پلیس با بررسی ادله ارائه شده توسط شاکی و مستندات بدست آمده ، متهم مورد شناسایی قرار گرفت و در نهایت این مجرم سایبری به همراه ادله دیجیتال به مقامات ذی‌صلاح قانونی تحویل داده شد.

سرهنگ صادقی بیان داشت: متهم پس از دستگیری در ابتدا منکر هرگونه بزه ارتکابی شد و با سخنان گمراه کننده قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و روبه‌رو شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر جمع‌آوری گردیده لب به سخن گشود و به بزه ارتکابی معترف و اعلام کرد به دلیل دخالت شاکي در زندگي شخصي وی و برهم زدن آرامش خانوادگي، با ایجاد صفحه جعلی در شبکه‌اجتماعی اینستاگرام عکس‌های خصوصی او را در فضای مجازی منتشر و انگیزه خود را، انتقام‌جویی بیان داشت.

اين مقام مسئول بیان کرد: هتک حيثيت و انتشار تصاوير و فيلم‌هاي خصوصي در شبکه‌هاي اجتماعي يکي از شايع‌ترين جرائم حوزه فضاي مجازي است و اين موضوع، مشکلات و تبعات منفي فراواني براي قربانيان دارد که هوشياري شهروندان بخصوص بانوان را در زمان فعاليت در فضاي مجازي مي‌طلبد.

وی با توجه به انتخاب بستر شبکه‌های اجتماعی از سوی کاربران برای اقداماتی همچون خصومت‌های شخصی و انتقام جویی، به کاربران شبکه‌های اجتماعی هشدار داد: هرگونه مزاحمت و انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی افراد در فضای سایبری برابر ماده 745 قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و قانون‌گذار برای آن مجازات تعیین کرده است.

سرهنگ صادقی از کلیه شهروندان  خواست : ضمن مراقبت از حریم خصوصی خود در فضای مجازی در برخورد با هر نوع جرمی در این فضا موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش گزارشات مردمی اعلام  کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط