رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-07-06 09:24
تنظیم اندازه قلم

پ

2:36
کد خبر: 150460

خلق تصاویر رایانه ای بر اساس پیش گویی افکار شما

تصویر سازی رایانه ای از افکار انسان

پژوهشگران دانشگاه هلسینکی، تکنیکی را ایجاد کرده‌اند که در آن رایانه با نظارت بر سیگنال های مغز انسان، ادراک بصری را به صورت مدلی ارائه می کند.

به نوعی، گویی رایانه سعی می‌کند, تصور کند که یک انسان درباره چه چیزی فکر می کند. در نتیجه این تصوّر، رایانه قادر به تولید اطلاعات کاملاً جدیدی مانند تصاویر خیالی است که قبلاً هرگز دیده نشده است. این روش مبتنی بر یک رابط کاربری جدید مغز و رایانه است.

پیش از این در موارد مشابه، رابط های مغز و رایانه  قادر به برقراری ارتباط یک طرفه از مغز به رایانه مانند هجی کردن حروف منفرد یا حرکت دادن مکان نما بودند. ولی مطالعه جدید، اولین مطالعه‌ای است که در آن هر دو روش ارائه اطلاعات توسط رایانه و سیگنال های مغزی با استفاده از روش های هوش مصنوعی به طور همزمان مدل سازی شده‌اند.

این تصاویر با خصوصیات دیداری که شرکت کنندگان بر آن ها تمرکز کرده بودند، منطبق شدند و از طریق تعامل بین پاسخ های مغز انسان و یک شبکه عصبی مولّد تولید شدند. این تحقیق در ماه سپتامبر در مجله (Scientific Reports) منتشر شد.

 

 مدل سازی مولد عصبی تطبیقی

محققّان این روش را مدل سازی مولد عصبی تطبیقی (Neuroadaptive generative modelling) می نامند. در مجموع 31 داوطلب در مطالعه‌ای که اثربخشی این روش را ارزیابی می‌کند، شرکت کردند.

در حالیکه EEG (نوار مغز) شرکت کنندگان ضبط می‌شد، به آن ها صدها تصویر تولید شده افراد مختلف نشان داده شد. از افراد خواسته شد تا روی برخی ویژگی‌های مشخص مانند چهره‌هایی که به نظر پیر یا خندان می‌آیند، تمرکز کنند. هنگام مشاهده مجموعه‌ای از تصاویر چهره که به سرعت ارائه می‌شد، EEG های افراد به یک شبکه عصبی ارسال می شدند، و در ادامه بررسی می‌شد که آیا  تصویری، توسط مغز مطابق با آنچه افراد جستجو می کنند شناسایی شده است یا خیر.

بر اساس این اطلاعات، شبکه عصبی تخمین زد که مردم به چه چهره هایی فکر می کنند. سرانجام، تصاویر تولید شده توسط رایانه توسط شرکت کنندگان ارزیابی شد و کاملاً با ویژگی هایی که شرکت کنندگان به آن فکر می کردند، مطابقت داشت و دقت آزمایش 83 درصد بود.

توکا روتسالو (Tuukka Ruotsalo)، پژوهشگر آکادمی فنلاند در دانشگاه هلسینکی فنلاند و دانشیار دانشگاه کپنهاگ دانمارک می گوید: "این تکنیک، پاسخهای طبیعی انسان را با توانایی رایانه در ایجاد اطلاعات جدید ترکیب می‌کند. در این آزمایش، از شرکت کنندگان فقط خواسته شد تا تصاویر تولید شده توسط رایانه را مشاهده کنند.

رایانه نیز به نوبه خود، تصاویر نمایش داده شده و واکنش انسان نسبت به تصاویر را با استفاده از پاسخ مغز انسان مدل سازی کرد. از این طریق، رایانه می تواند تصویری کاملاً جدید ایجاد کند که با قصد کاربر مطابقت داشته باشد. "

 

نگرشهای ناخودآگاه ممکن است در معرض دید قرار گیرند

تولید تصاویر از چهره انسان تنها یک نمونه از کاربردهای بالقوه این روش است. یکی از فواید عملی این مطالعه می تواند این باشد که رایانه ها می توانند خلاقیت انسان را تقویت کنند.

Ruotsalo می گوید: "اگر می خواهید چیزی را ترسیم یا تصویر كنید اما قادر به انجام آن نیستید، رایانه به شما كمك می كند تا به هدف خود برسید. رایانه می تواند كانون توجه را مشاهده كرده و آنچه را می‌خواهید ایجاد كنید، پیش بینی كند." با این حال، محققان معتقدند که ممکن است از این روش برای فهم چگونگی فرآیند درک کردن در انسان و فرآیندهای اساسی در ذهن ما استفاده شود.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط