رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

خالی کردن حساب شهروندان با کد احراز هویت

1399-07-22 09:36
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 150512

رئیس پلیس فتا استان یزد هشدار داد:

خالی کردن حساب شهروندان با کد احراز هویت

اخاذی از مخاطبین قربانی شگرد کلاهبرداران سایبری

رئیس پلیس فتا استان یزد با اشاره به دسترسی غیرمجاز مجرمان سایبری به اکانت شبکه‌های اجتماعی شهروندان گفت: در صورت دریافت هرگونه پیامک از مخاطبان و یا هرگونه پیام در شبکه‌های اجتماعی از دوستان و آشنایان خود مبنی بر درخواست کمک نقدی به عنوان قرض، ابتدا موضوع را بررسی کنید و سپس مبادرت به پرداخت وجه نمایید.

 

پايگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مرتضی ابوطالبی، رئیس پلیس فتا استان یزد در تشریح این خبراظهار داشت: یکی از شگردهای سارقان اینترنتی برای خالی کردن حساب کاربران فضای مجازی, دسترسی غیر مجاز به شبکه‌های اجتماعی کاربران و اخاذی از مخاطبان قربانیان می باشد.

وی افزود: در این روش مجرمان سایبری با ارسال لینک‌ها و نرم افزار‌های آلوده در شبکه‌های اجتماعی به کاربران، به اطلاعات خصوصی  و مخاطبین آنها دسترسی غیر مجاز پیدا می‌کنند؛ در روشی دیگر که رایج‌تر می‌باشد، کلاهبرداران با شماره‌ تلفن شهروندان در شبکه‌های اجتماعی ثبت‌نام کرده و کد پیامک شده جهت تایید هویت را نیز با ترفندهای گوناگون از قربانی دریافت می کنند و از این طریق به  شبکه اجتماعی مورد نظر دسترسی پیدا می‌کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: کلاهبرداران سایبری پس از دسترسی به شبکه اجتماعی قربانی، اقدام به ارسال پیام و درخواست پول به عنوان قرض به مخاطبان حساب کاربری می‌کنند و تعدادی از مخاطبان بنا به دوستی و اعتمادی که با قربانی دارند بدون بررسی موضوع، مبادرت به انتقال وجه  می نمایند.

سرهنگ ابوطالبی به کاربران توصیه کرد: به هیچ عنوان کدی که برای احراز هویت دریافت می‌کنید، برای کسی ارسال نکنید، گوشی همراه خود را حتی برای چند لحظه در اختیار افراد غیر قابل اعتماد قرار ندهید؛ زیرا کلاهبرداران در صورت دسترسی به گوشی همراه شما برای در اختیار گرفتن اکانت حساب شبکه اجتماعی‌تان فقط به چند ثانیه زمان نیاز دارند، این زمان فقط به اندازه‌ای نیاز است که کلاهبردار کد ارسال شده از شبکه اجتماعی برای شما را خوانده و سپس آن را حذف کند.

این مقام انتظامی گفت: در صورت دریافت هرگونه پیامک از مخاطبان و یا هرگونه پیام در شبکه‌های اجتماعی از دوستان و آشنایان خود مبنی بر درخواست کمک نقدی به عنوان قرض، ابتدا موضوع را بررسی کرده و با تماس و تحقیق از صاحب اکانت شبکه اجتماعی، از صحت و سقم موضوع مطمئن شوند و هیچ‌گاه با عجله و شتاب اقدام به واریز وجه نکنند.

رئیس پلیس فتا استان یزد از هموطنان خواست: در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام‌رسان‌های موبایلی موضوع  را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید